Dodany: 02.02.2017 01:44|Autor: J

Czytatnik: #?!

Co siedzi w tej szafie

Szafa (Tokarczuk Olga) (4,0)

"Szafa" to wydany w 1997 roku zbiorek trzech opowiadań Olgi Tokarczuk, która, zachwyciwszy mnie niegdyś "Prawiekiem...", skłoniła do uzwględnienia w planach czytelniczych całej swej twórczości. Jak dotąd jednak inne opowieści nie były w stanie dorównać tej pierwszej, najlepszej. Owszem, ładnie pisać to ona potrafi, myślałem za każdym razem, ale chciałoby się czegoś więcej. Podobnie było też i tutaj.

Zawartość zbioru to: "Szafa", "Numery" i "Deus ex". O ile środkowe opowiadanie jest niedługie, pozostałe dwa to już właściwie formy mikroskopijne. Tytułowe jest najciekawsze. Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu

"Numery". Luksusowy hotel z punktu widzenia pokojówki-imigrantki. Codzienny rytuał: przemiana (różowo-biały mundurek), potem wędrówka od drzwi do drzwi (numery), w międzyczasie przerwa na kawę-herbatę z innymi pracownikami, na koniec znów przemiana (własne ciuchy). Podczas sprzątania narratorka snuje egzystencjalne przemyślenia, które każą przypuszczać, że intelektualnie predysponowana jest do ambitniejszego zawodu. Hm, z jakiego kraju jest ta pokojówka i dlaczego zdaje się go wstydzić? Czy te numerki i święta księga są kluczem do czegoś? Nie wiem, ale przynajmniej hotelowy klimat zgrał mi się, zupełnie przypadkowo, z niedawno przeczytanym "Lśnieniem".

Najsłabsze, końcowe "Deus ex", w którym maniak komputerowy jest bogiem, stwarzającym i niszczącym wirtualne światy, cywilizacje i całkiem inteligentne komputerowe istoty. (A może to Bóg jest komputerowym maniakiem?)

Dobrze, że dużo Tokarczukowej jeszcze przede mną, i "Bieguni", i "Księgi Jakubowe" także, może więc znajdę jeszcze u niej to coś...

Czas na porcję cytatów.
Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu

Zobacz też:
Prawiek
Moje lektury 2017

Użytkownik: Fiona54 12.12.2019 18:35 napisał(a):
Odpowiedź na: Szafa (4,0) "Szafa" to... | J
Proszę, nie piszcie: Tokarczukowa. To jest Olga Tokarczuk. Taka forma nazwiska jest właściwa, bo Tokarczukowa to żona pana Tokarczuka, a przecież Tokarczuk to nazwisko rodowe pani Olgi. Jeśli już to Tokarczukówna, ale czy to wypada o noblistce? :) No i jest to forma przestarzała.
To tyle, poza tym zgadzam się z Twoją opinią.