Dodany: 01.02.2017 13:52|Autor: margines

Czytatnik: Mój brudnopis [papla][/papla]

Moje „przeczytanki” 2017

Grudzień:

Duszan (Todorović Antonina) (5, 16 grudnia 2017) - marżin i Duszan - przypomniały mi się „Skutki uboczne eliksiru miłości” i „Złoty lis”
Drzewo darów (Silverstein Shel) (5, 15 grudnia 2017) - Marżin i Drzewo Darów
Sprawiedliwi (Morvan Jean-David, Tréfouël Séverine, Evrard David) (5,5; 7 grudnia 2017) - przede mną znów jest Irena Sendlerowa, czyli Sprawiedliwa wśród Narodów Świata Bohaterowie literaccy czytający książki
Getto (Morvan Jean-David, Tréfouël Séverine, Evrard David) (5,5; 6 grudnia 2017) - marżin i Irena, a raczej pierwsza część opowiadajaca o jej życiu i… wkładzie w życie innych.

Listopad:

Po co komu biała kredka? (Falkowska Małgorzata) (4,5; 28 listopada 2017) - marżin już nie zastanawia się „Po co komu biała kredka?”
Mały Miś (Minarik Holmelund Else) (4, 28 listopada 2017) - marżin i mały miś
Firmin: Przygody wielkomiejskiej szumowiny (Savage Sam) (niezainteresowany) - marzin i Firmin
Atak obłąkanych, zmutowanych śnieżnych potworów zabójców (Watterson Bill) (5,5; 20 listopada 2017) - marżin odpiera „Atak obłąkanych, zmutowanych śnieżnych potworów zabójców” - z zestawienia http//www.biblionetka.pl/art.aspx?id=940549&aid=94​0628&answer#940628 Ofelii przez phi!
Dwanaście miesięcy (Chotomska Wanda) (3,5; 19 listopada 2017) - margines przez „Dwanaście miesięcy”
Muzyka pana Szymanowskiego (Chotomska Wanda) (4,5; 19 listopada 2017) - marżin, którego uszu dobiega „Muzyka pana Szymanowskiego”
Muzyka pana Chopina (Chotomska Wanda) (4; 19 listopada 2017) - marżin, którego uszu dobiega muzyka pana Chopina
Złoty lis (Andrzejewski Jerzy) (5, 15 listopada 2017) - marżin i Złoty lis. Czytatka: Margines i „Złoty lis”. Przy czytaniu towarzyszyła mi zakładka, na której był… nie, nie lis i nie złoty, ale zielony Smoczek wawelski🐊
Kolorowy szalik (Kosmowska Barbara) - marżin otulony w piękny „Kolorowy szalik” Bohaterowie literaccy czytający książki
Lala Lolka (Bogucka Katarzyna) (4,5; 14 listopada 2017) - marżin i „lala Lolka”
Kajtkowe przygody (Kownacka Maria) (12 listopada 2017) - marżin poznaje „Kajtkowe przygody”
Marianna w Brazylii (Konopnicka Maria) (4, 8 listopada 2017) - marżin w Brazylii - do tej podróży zachęciła mnie
Czytatka-remanentka X 17
Klub latających ciotek (Witek Rafał (pseud. Jönsson Sven)) (5, 8 listopada 2017) - marżin i Klub latających ciotek
Złota różdżka: Czytajcie dzieci, uczcie się jak to niegrzecznym bywa źle: Staś Straszydło (Hoffmann Heinrich) (6,666!..., 6 listopada 2017) margines Straszydło Czytajmy książki mniej popularne i mało oceniane Niemieckie wierszowane makabreski wychowawcze.
Czytatka październikowa Baltic nie żyje - 28 października
Abecadło (Tuwim Julian) (6, 1 listopada 2017) - marżin powtarza „Abecadło”
Elemelementarz (Chmielewski Henryk Jerzy (pseud. Papcio Chmiel)) (5, 1 listopada 2017) - marżin dzielnie niesie „Elemelementarz” 📖 Bohaterowie literaccy czytający książki

Październik:

O mówiących winogronach, śmiejących się jabłkach i dzwoniących brzoskwiniach: Baśń węgierska (Baranowicz Jan) - marżin czyta „o mówiących winogronach, śmiejących się jabłkach i dzwoniących brzoskwiniach” (5, 31 października 2017) moja czytatka: „O mówiących winogronach, śmiejących się jabłkach i dzwoniących brzoskwiniach: Baśń węgierska”
Różowa walizka (Morgenstern Susie) (4,5; 30 października 2017)
O Kamilu, który patrzy rękami (Małkowski Tomasz) (5, 11 października 2017)
A. B. C. (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) (5, 5 października 2017) - marżin uczy się „A. B. C.” Bohaterowie literaccy czytający książki; Akcja czytelnicza: "Rendez-vous z Agathą Christie" - 2017

Wrzesień:

Pod koniec miesiąca zacząłem literować A. B. C. (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary))
Panny z Wilka; Ikar; Staroświecki sklep; Wiewiórka (Iwaszkiewicz Jarosław (pseud. Eleuter)) - (w tym „Wiewiórka”) Biblionetkowiczki i biblionetkowicze! Na cześć biblionetkowiczek i biblionetkowiczów... czytajcie! - marżin i pewna „Wiewiórka” Marżin „zaiwaszkiewiczowany​” - „Wiewiórka”, „Ikar”, „Staroświecki sklep” i... może „Panny z Wilka”
Wielkie przygody małego ancykrysta (Morton Józef) (6!, 24 września 2017) - m. poznaje „Wielkie przygody małego ancykrysta” Bohaterowie literaccy czytający książki
Wracaj, Amelio Bedelio! (Parish Peggy) (3,5; 15 września 2017) - marżin woła: Wracaj, Amelio Bedelio!
Amelia Bedelia i przyjęcie niespodzianka (Parish Peggy) (5, 14 września 2017) - marżin, Amelia Bedelia i przyjęcie niespodzianka
Żywiciel (Deborah Ellis) (5,5; 13 września 2017) - pierwsza część polecanej przez laureatkę Pokojowej Nagrody Nobla, Malalę Yousafzai, trylogii.
Shauzia (Deborah Ellis) (5,5; trzecia część polecanej przez laureatkę Pokojowej Nagrody Nobla, Malalę Yousafzai, trylogii)
Różowe środy albo Podróż z ciotką Huldą (Heinlein Sylvia) (5, 7 września 2017) - marżin i jego „Różowe środy” - prosto z pożyczanek Anny
Podróż Parvany (Deborah Ellis) (5,5; 5 września 2017 - druga część polecanej przez laureatkę Pokojowej Nagrody Nobla, Malalę Yousafzai, trylogii) - marżin odkrywa „Podróż Parvany” Bohaterowie literaccy czytający książki

Sierpień:

Syreni śpiew (Mikołajewski Jarosław) (4,5; 30 sierpnia 2017) - margines, który słyszy tylko „Syreni śpiew”
Ciocia Jadzia na wsi (Piotrowska Eliza) (4,5; 30 sierpnia 2017) - marżin i ciocia Jadzia na wsi
Ciocia Jadzia w Rio (Piotrowska Eliza) (4,5; 30 sierpnia 2017) marżin i ciocia Jadzia w Rio
marżin przedzlotowy
Mniejszy szuka Dużego (Woroszylski Wiktor) - (4,5; 24 sierpnia 2017) Bohaterowie literaccy czytający książki
Serce w butelce (Jeffers Oliver) (4,5; 20 sierpnia 2017) - marżin ma serce w butelce
Fred – wymyślony przyjaciel (Colfer Eoin, Jeffers Oliver) (5, 20 sierpnia 2017) - marżin i Fred – wymyślony przyjaciel
Hej, Szprotka! (Kowalska Agnieszka [architektura]) (4,5; 19 sierpnia 2017) Marżin woła „Hej, Szprotka!”
Muzyka pana Moniuszki (Chotomska Wanda):) 3,5; 19 sierpnia 2017 - Marżin, któremu rozbrzmiewa „Muzyka pana Moniuszki” (pomogą jej Halina Łabonarska i Piotr Olędzki)
Bobry mówią dzień bobry! (Chotomska Wanda) (5,5; 17 sierpnia 2017. PIERWSZA?! ocena) - Bobry mówią dzień bobry! I margines też!
Moja babcia gra na trąbie (Chotomska Wanda) (5,5; 15 sierpnia 2017) - moje „Chotomalia”.
Wszystko gra (Chotomska Wanda) (5,5; 15 sierpnia 2017) Marżin, u którego „Wszystko gra”, obchodzi „Chotomalia”
Furie i inne groteski (Szczygielski Marcin)! (5,5: 13 sierpnia 2017)„Bożeż ty mój!” Marżin wpada w „Furie”! - katowickie spotkanie biblionetkowe „U Babuni” 30. listopada 2014 (biblionetka też na 72% wiedziała) Bohaterowie literaccy czytający książki
Kram z literami (Chotomska Wanda) (64%) - 5, 12 sierpnia 2017
30 lutego (Chotomska Wanda) (84%) - 5, 11 sierpnia 2017
Abecadło w rymy wpadło (Chotomska Wanda) - 5, 11 sierpnia 2017
Pięciopsiaczki (Chotomska Wanda) (72%) (6! 11 sierpnia 2017)- marżin obchodzi „Chotomalia”
Jasne dni, ciemne dni (Ryrych Katarzyna (Dziki-Ryrych Katarzyna, Dziki Katarzyna, Ryrych-Korczyńska Katarzyna)) (5.5, 6 sierpnia 2017) marżin, który ma „Jasne dni, ciemne dni” Bohaterowie literaccy czytający książki
Kolor wiatru (Martini Luciana) (5, 5 sierpnia 2017) Czytajmy książki mniej popularne i mało oceniane&answer%E2%80%8B#671953 - marżin próbuje poznać „Kolor wiatru” Bohaterowie literaccy czytający książki
Wypadek (Hinton Nigel) (4, 2 sierpnia 2017) - marżin patrzy na wypadek Czytajmy książki mniej popularne i mało oceniane

Lipiec:

„Jamais je ne t'oublierai” (Lydia Devos) 4,5 28 lipca - marżin wśród szczurów i „szczurzyc” - bardzo dobra historyjka, którą opowiada... sowa:) W sumie poznałem ją zwłaszcza dla słownictwa, ale też dla samej historyjki sowy:) no i ilustracji (Pierre Cornuel)
Zmierzch (Żeromski Stefan (pseud. Zych Maurycy)) (4), Zmierzch; Zapomnienie (Żeromski Stefan (pseud. Zych Maurycy)) (samo „Zapomnienie” 4,5), Rozdziobią nas kruki, wrony (Żeromski Stefan (pseud. Zych Maurycy)) (5,5) przeczytane i przesłuchane 26 lipca 2017
25 lipca „na spacerze ze świeczką” i na spotkaniu
Mój drugi ożenek (Morton Józef) (5, 25 lipca 2017) -knigi_carewny, dzięki za pożyczkę - marżin i jego ożenek. Już drugi - na trop tej książki zaprowadziło mnie Przegrane życie
✌~🕯~(*)~(*)~[*]~marżin „na spacerze ze świeczką” - w obronie polskości
Nowa miłość (Iwaszkiewicz Jarosław (pseud. Eleuter)) (5,5; 14 lipca 2017) - Oto jest! Margines i… Nowa miłość
Zabić ptaka (Ostrowska Ewa Maria (pseud. Zbyszewski Brunon lub Lane Nancy)) (5,5-6; 9 lipca 2017) - margines nie zabija ptaków😊 Bardzo... świdrująca nerwy, mózg i przede wszystkim cierpliwość książka!
A akurat chyba od wczorajszego wieczora jestem w tym fragmencie, że (co zawierają Podziały polskie) to... książka o książkach.
I też coraz poważniej zaczynam zastanawiać się nad sięgnięciem po te dwie przewijające się tam książki.
Albo wręcz TEŻ czytanie „wg klucza”.

Czerwiec:

Shrek 2 (McCann Jesse Leon) (5, 30 czerwca 2017) - margines w Zasiedmiogórogrodzie😊 Biblionetkowiczki i biblionetkowicze! Na cześć biblionetkowiczek i biblionetkowiczów... czytajcie!
Prezes i Kreska: Jak koty tłumaczą sobie świat (Orbitowski Łukasz) 4, 26 czerwca 2017 - margines, Prezes i Kreska😊
Shrek (Weiss Ellen) (5,5; 25 czerwca 2017) marżin i Shrek - czytałem i cały czas słyszałem polskie głosy😊 I widziałem sceny z filmu:) Oglądałem chyba milion razy, film i polski podkład uważam za świetne, a teraz wreszcie! przeczytałem!😊 Biblionetkowiczki i biblionetkowicze! Na cześć biblionetkowiczek i biblionetkowiczów... czytajcie!
Tybet: Tajemnica czerwonej skrzynki (Sís Peter) (4,5; 22 czerwca 2017) marżin w Tybecie poznaje tajemnicę czerwonej skrzynki
Tajemnica (Grimbert Philippe) (5, 18 czerwca 2017)
przez kilka dni próbowałem poznać Skrzydło sowy (Chądzyńska Zofia), ale... na kilku próbach skończyło się. Może „za czas jakiś”. Bohaterowie literaccy czytający książki
Lalka Williama (Zolotow Charlotte) (5, 8 czerwca 2017)
Simon oraz inni homo sapiens (Albertalli Becky) (4,5; 6! czerwca 2017) - marżin, Simon oraz inni homo sapiens Bohaterowie literaccy czytający książki
Hebanowe serce (Piątkowska Renata (ur. 1958)) (5, 4 czerwca 2017) - Hebanowe serce marżina - „Wojny dorosłych - Historie dzieci”
Dziękujemy ci, Amelio Bedelio! (Parish Peggy) (5,5; 3 czerwca 2017) - Dziękuję ci, Amelio Bedelio!
Dożywocie (Kisiel Marta) (5, 2 czerwca 2017) - Bohaterowie literaccy czytający książki A, niech to licho! Marżin skazany na... dożywocie! Czytatka misiaka297 17.06.2012 Dożywocie" Marty Kisiel i nie tylko... oraz Joy i jego Krótkie podsumowanie lekturowe roku 2015

Maj:

Wyspa na ulicy Ptasiej (Orlev Uri (właśc. Orłowski Jerzy Henryk)) (5,5; 24 maja 2017) - marżin na wyspie na ulicy Ptasiej - Bohaterowie literaccy czytający książki, Czytajmy książki mniej popularne i mało oceniane - śr.: 5,21; oc. 7 uż.; po filmie "Hotel Polski" http://www.tvp.pl/vod/dokumenty/historia/hotel-polski
Więcej pań niż panów (Compton-Burnett Ivy) (5, 20 maja 2017) marżin na pensji pani Napier w Katowicach - dokończone w drodze na spotkanie Katowice 20.05.17 Takie są skutki wciskania książek przez Misiakolutki Książkowe wspomnienia z października 2014 :)
Książka świetna!
Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu
Tru (Kosmowska Barbara) (5, 14 maja 2017) Bohaterowie literaccy czytający książki
Skutki uboczne eliksiru miłości (Combrzyńska-Nogala Dorota) (5, 1 maja 2017) Bohaterowie literaccy czytający książki Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu

Parafrazując stare dobre OT.TO:
A mój czytelniczy kwiecień „wygląda tak”:

Wrocław na starych pocztówkach = Breslau auf alten Ansichtskarten = Wrocław in Old Postcards (Mierzwa Sławomir) 6, obejrzany i przeczytany 30 kwietnia 2017
Pan Tom buduje dom (Themerson Stefan) (5, 29 kwietnia 2017)
Varsovianna, la dernière petite sirène: Pologne conte = Varsovianna, ostatnia syrenka: Polska bajka (Pytliński Stanisław) (5, 26 kwietnia 2017) - w ramach akcji Biblionetkowiczki i biblionetkowicze! Na cześć biblionetkowiczek i biblionetkowiczów... czytajcie!
Zemsta pilnowanych (Watterson Bill) - 5, 26 kwietnia 2017 Książkowe wspomnienia z kwietnia 2015 :) Ofelii przez phi!
Koniec gry (Onichimowska Anna) - 5, 26 kwietnia 2017 - przypomniały mi się „Gran Hotel” i „Downton Abbey” Bohaterowie literaccy czytający książki
Niedola dziecka na ziemi arabskiej (Darwish Salim) - 5,5; 19 kwietnia 2017 marżin na ziemi arabskiej
Zmiłuj się nad nami (Nowak-Arczewski Andrzej) (5, 14 kwietnia 2017) z artykułu http://fakty.interia.pl/news-zmiluj-sie-nad-nami-okrutna-tajemnica-zydowskiego-miasteczka,nId,2353745; marżin w Klimontowie (koło Sandomierza - przypomniał mi się Zlot ogólnopolski - Sandomierz 2015). Bohaterowie literaccy czytający książki
Busz tuż tuż (Przytuła-Sawicka Małgorzata) (4, 13 kwietnia 2017)
Policja (Mrożek Sławomir) (5, 13 kwietnia 2017) Tak oto LouriOpiekun BiblioNETki jest winny temu, że po piętach depcze mi... właśnie ona. Mają ją „Utwory sceniczne”
Ali Baba i czterdziestu zbójców (Leśmian Bolesław (właśc. Lesman Bolesław)) (5, 12 kwietnia 2017) - margines, Ali Baba i czterdziestu zbójców
Historia ślimaka, który odkrył zalety powolności (Sepúlveda Luis) (5, 10 kwietnia 2017)
Wakacje z Zygą (Chądzyńska Zofia) (5, 8 kwietnia 2017) - Za oknem jest wiosna - wreszcie nie zimna, czarna, brudna i mokra, ale od wczoraj spędzam Wakacje z Zygą - nie zgadzam się z wcześniejszą oceną 3,5
Piórem czy mieczem: Opowieść o Henryku Sienkiewiczu (Czerwińska-Rydel Anna) (5, 8 kwietnia 2017) - pan Ignacy Moś zaprasza nas i oprowadza po Muzeum Literackim Sienkiewicza, które stanowi oddział Biblioteki Raczyńskich. Pan Moś pokrótce opowiada o dziejach Muzeum, Sienkiewiczu, pisaniu przez autora dzieł i wydawaniu ich.
Kołchoz imienia Adama Mickiewicza: Reportaże z Białorusi (Pałyga Artur) (5, 6 kwietnia 2017) - m. odwiedza kołchoz imienia Adama Mickiewicza - „Po autorze” sztuki „W środku słońca gromadzi się popiół”, którą wystawił Wrocławski Teatr Lalek http://www.teatrlalek.wroclaw.pl/index.php?option=​​com_k2&view=item&layout=item&id=608&Itemid=633. Bohaterowie literaccy czytający książki

Marzec:

Wędrówka Nabu (Mikołajewski Jarosław) (4, 28 marca 2017) - wędrówka marginesa na ratunek Karuzeli
Na ratunek Karuzeli (Nowak Ewa) (4,5; 28 marca 2017) - wędrówka marginesa na ratunek Karuzeli
Przytul mnie: Osiem inspirujących lekcji Nicka Vujicica, opartych na prawdziwej historii jego życia, których twoje dziecko nie powinno przegapić (Vujicic Nick) (4,5; 27 marca 2017)
Mały pingwin Pik-Pok (Bahdaj Adam (pseud. Damian Dominik)) (4,5; 26 marca 2017) - Margines spotyka małego pingwina Pik-Poka - kolejna odsłona akcji Biblionetkowiczki i biblionetkowicze! Na cześć biblionetkowiczek i biblionetkowiczów... czytajcie!
Fotoplastykon (Siesicka Krystyna) (4, 26 marca 2017) - przewrotnie, bo z tekstu Szukając Tamary o „Wachlarzach” i o tym, że Bo codzienność to (nad)zwyczajne epizody
„Przyjście wiosny” Brzechwa Jan (właśc. Lesman Jan Wiktor) by uczcić… nadejście wiosny:)
Kot, który zgubił dom (Nowak Ewa) (4,5; 17 marca 2017) - margines, a w ślad za nim kroczy… „Kot, który zgubił dom”- by uczcić Dzień Kota
Antonówka (Janczyk Marek) (4, 15 marca 2017) Bohaterowie literaccy czytający książki
Serce w plecaku: Zbiór popularnych piosenek okupacyjnych, powstańczych i żołnierskich z lat 1939 - 1945 na fortepian i śpiew (< autor nieznany / anonimowy >) (5, 12 marca 2017) - prosto z tekstu Danuta Szaflarska i jej „Zakazane piosenki”
Bitelsiaki (Widzowska-Pasiak Agata) (3,5; 12 marca 2017) - margines poznaje Bitelsiaki
Król (Ryrych Katarzyna (Dziki-Ryrych Katarzyna, Dziki Katarzyna, Ryrych-Korczyńska Katarzyna)) (5, 12 marca 2017) - Bohaterowie literaccy czytający książki; po dyskusji na szkoleniu „Słowem i obrazem. Książka dla dzieci jako dzieło sztuki” http://www.wbp.wroc.pl/index.php?option=com_conten​t&view=article&id=1242
Słonie mają dobrą pamięć (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) (4,5; 10 marca 2017) - (takie są skutki wciskania książek przez Misiakolutki - 23. maja 2015) Margines i… słonie mają dobrą pamięć Akcja czytelnicza: "Rendez-vous z Agathą Christie" - 2017
Umarły Las (Wajrak Adam, Samojlik Tomasz) (5,5; 7 marca 2016) - margines wędruje przez las…
Dlaczego oczy kota świecą w nocy?: I inne sekrety świata zwierząt (Sumińska Dorota) (4,5; 5 marca 2017) - by uczcić niedawny Dzień Kota (piątek, 17 lutego) margines próbuje dowiedzieć się „Dlaczego oczy kota świecą w nocy?”
Notatki samobójcy (Ford Michael Thomas) (5,5; 3 marca 2017) - notatki marginesa - z niestety świetnej recenzji Skutki homofobii

Luty

Klątwa (Wyspiański Stanisław) (5,5; 26 lutego 2017) - Moja „kartka z…” brudnopisu „Klątwa” (Wyspiański Stanisław, 1899) wisi nad marginesem margines, na którym ciąży klątwa
Danuta Szaflarska i jej „Zakazane piosenki” - czytatka o Danucie Szaflarskiej - 19 lutego 2017
Przez las (Carroll Emily) (4, 19 lutego 2017) margines idzie przez las
Czas czarodziej (Matoso Madalena, Minhós Martins Isabel) (4,5; 16 lutego 2017)
Kraków dla młodych podróżników (Spingardi Marta) (4, 15 lutego 2017) margines znów zwiedza Kraków
Maltanka (Piotrowska Eliza) (4, 12 lutego 2017) - żeby choć na chwilę wrócić na Zlot Ogólnopolski - POZNAŃ/PUSZCZYKOWO, 2-4 września 2016
Paweł (Niemczuk Jerzy) (5, 10 lutego 2017) - Paweł i margines Biblionetkowiczki i biblionetkowicze! Na cześć biblionetkowiczek i biblionetkowiczów... czytajcie!, Bohaterowie literaccy czytający książki Moja „kartka z…” brudnopisu Poznaj Pawła (Jerzy Niemczuk, „Paweł”, wyd. Młodzieżowa Agencja Wydawnicza, Warszawa 1986)
Nienarysowane historie (Butenko Bohdan, Dobiecka Anna) (5, 6 lutego 2017) - nienarysowana historia marginesa. Bardzo dowcipnie opisane i zilustrowane ręką mistrza Butenki krótkie historyjki, mnie rozbawiła już ta z części „zamiast wstępu” i... tak zostało do końca:)
Wszystkie lajki Marczuka (Beręsewicz Paweł) (4,5; 3 lutego 2017) - „Wszystkie lajki...” marginesa

Styczeń 2017
„'Allo, 'Allo tu…” margines!
Niebieska niedźwiedzica (Chmielewska Joanna Maria) (5,5; 31 stycznia 2017) - prosto z wątku Biblionetkowiczki i biblionetkowicze! Na cześć biblionetkowiczek i biblionetkowiczów... czytajcie! za mną kroczy niebieska niedźwiedzica - dobra historyjka pokazująca to, czym jest nietolerancja
25 stycznia 2017 „na okoliczność” (to oczywiście filmowo) powstała czytatka „'Allo, 'Allo tu…” margines! (czytatka... serialowa)
O Miłce i śpiewającej trąbce (Wińska Kalina Maria) (5, 23 stycznia 2017) - margines słucha śpiewającej trąbki
Binio Bill kręci western i… w kosmos (Wróblewski Jerzy (1941-1991)) (5, 23 stycznia 2017) - margines i Binio Bill
Lizus (Niziurski Edmund) (5,5; 19 stycznia 2017) - margines nie(?) jest lizusem - Świetne, choć króciutkie opowiadanie.
Ulisses z Bagdadu (Schmitt Éric-Emmanuel) (5,5; 10 stycznia 2017) margines z Polski i Ulisses z Bagdadu - takie są skutki wciskania książek przez... afrykańskie wiewóry! Bohaterowie literaccy czytający książki
Wojna, która zmieniła Rondo (Romanišin Romana (Romanyszyn Romana), Lesiv Andrìj (Łesiw Andrij)) (5,5; 10 stycznia 2017) margines zmierza do... miasta Rondo
Rondo to miasto, które nagle zostaje spowite przez wojnę. To książka dla dzieci, więc nie ma tam za dużo flaków, lejącej się krwi, leżących trupów, jedynie może takie co nieco, nie jak w „Malowanym ptaku” Kosińskiego, ale jednak.
Coś właśnie jak książki z serii „Wojny dorosłych - Historie dzieci”.
Tato, gdzie jedziemy? (Fournier Jean-Louis) (5,5-6; 10 stycznia 2017) - Dokąd jedziesz, marginesie? (Où vas-tu, marge?) Bohaterowie literaccy czytający książki
Chłopiec z Lampedusy (Witek Rafał (pseud. Jönsson Sven)) (5, 8 stycznia 2017) - marżin i chłopiec z Lampedusy - z serii „Wojny dorosłych - Historie dzieci”
Bruno: Chłopiec, który nauczył się latać (Terranova Nadia) (3,5->4; 6 stycznia 2017) - margines i Bruno