Dodany: 31.01.2017 09:40|Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

Mówmy staranniej



Recenzent: Kamila Byrtek


Książka Oczkosia jest poradnikiem atrakcyjnym i bogatym, dzięki któremu każdy może ćwiczyć swój aparat mowy, by mówić dobrze i przekonywająco. W czasach postępującego językowego niechlujstwa jest to pozycja tym bardziej cenna, że podkreśla istotę piękna języka polskiego. Ma ona walor dydaktyczny, ale również pozwala dobrze się bawić – każdy, kto próbował kiedyś wykonywać ćwiczenia łamiące język, wie, o czym mowa.

„Sztuka mówienia bez bełkotania i faflunienia” podzielona jest na część teoretyczną i praktyczną; wprowadzi w tematykę emisji głosu nawet największego laika. Można w niej znaleźć mnóstwo wskazówek pozwalających na usprawnienie mowy, uzyskanie lekkości i płynności w mówieniu (od najprostszych, takich jak mruczenie czy mlaskanie, po bardzo złożone – łamańce, przy których trudno się nie pomylić).

W części pierwszej autor omawia budowę aparatu mowy (uwzględniając ćwiczenia usprawniające poszczególne jego części – z pewnością przypomną sobie te zadania wszyscy, którzy chodzili do logopedy), a także wyjaśnia, czym są głoski, krótko wspominając również o akcencie i rezonansie. Tematykę tę omawia bardzo skrótowo i pobieżnie, ta część poradnika zainteresuje więc ewentualnie laików, jednak osoby, które mają podstawową wiedzę z zakresu fonetyki, może rozczarować.

W części drugiej znalazły się różnego rodzaju ćwiczenia (relaksujące, oddechowe i rozluźniające, głosowe), które można wykonywać w domu, ale i poza nim (na przykład w samochodzie). Wśród materiałów do wykorzystania są językowe łamańce, ale także poezje dykcyjne i teksty pomagające ćwiczyć głosową interpretację (i tu ukłon dla autora za zadanie zinterpretowania przepisu na śliwki w zalewie w tonacji człowieka zrozpaczonego). Różnorodność zadań daje możliwość kompleksowej pracy nad własną mową.

Dodatkowym atutem poradnika jest dołączona do niego płyta, która pozwala na słuchanie poprawnej dykcji, ale też odpowiednie korzystanie np. z części dotyczących relaksowania (zawiera ona nagrania niektórych ćwiczeń podanych w książce, w tym instrukcje dotyczące ćwiczeń fizycznych). Spragnieni wiedzy mogą też zajrzeć na kanał YouTube Mirosława Oczkosia oraz na jego stronę internetową. Takie multimedialne rozszerzenie uatrakcyjnia naukę i pozwala na wielopłaszczyznowe wykorzystywanie materiałów.





Autor: Mirosław Oczkoś
Tytuł: Sztuka mówienia bez bełkotania i faflunienia
Wydawnictwo: RM, 2015
Liczba stron: 239

Ocena recenzenta: 5/6


(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 313
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: