Dodany: 26.01.2017 19:23|Autor:

Lustra mijane w galeriach handlowych, butikach, teatrach, kinach, kawiarniach, toaletach etc. Spoglądasz w nie, żeby zobaczyć siebie. Siebie, czyli kogo? Tę osobę, którą jesteś, czy tę, którą chcesz widzieć?

Nasz obraz w lustrze jest pełen tajemnic, zmienia się w zależności od kąta, pod którym patrzymy i od światła, w którym siebie widzimy. Czy wszystko, czego możemy dowiedzieć się o sobie, dobrze nam się przysłuży? Dlaczego nasza samoocena odbiega często od tego, co sądzą o nas inni? Czy samowiedza jest niezbędnym elementem terapii lub procesu zmiany siebie?

Książka "Ja, czyli kto" jest zbiorem tekstów znanych psychologów i psychoterapeutów, m.in. Wiesława Łukaszewskiego, Marii Jarymowicz, Piotra K. Olesia, Bogdana Wojciszke, Wojciecha Kuleszy, Ewy Trzebińskiej, Agnieszki Popiel, Andrzeja Pankalli. Starają się oni przybliżyć problematykę związaną z naszą tożsamością, z celem poszukiwania prawdy o sobie, z kryjącymi się tu złudzeniami i mechanizmami wpływającymi na naszą autoocenę. Starożytna maksyma "Poznaj samego siebie" w ujęciu psychologicznym nabiera nowych odcieni, pokazuje swą wielowymiarowość i wartość.

Odwaga w dochodzeniu prawdy o sobie bywa konieczna zwłaszcza wtedy, kiedy pojawiają się w naszym życiu różne problemy, kiedy szukamy przyczyn popełnianych błędów, powodów niewłaściwych relacji z bliskimi, chcemy zmienić swoje życie, świadomie nim kierować i w sposób dojrzały budować swoją wolność.

[Wydawnictwo Charaktery, 2016]