Dodany: 18.04.2010 14:00|Autor: Atopos

Podróże w czasie zawsze są atrakcyjne

Lata 50. XXI wieku; realne stały się podróże w czasie. Studentka historii udaje się w XIV wiek. Równolegle toczą się dwa wątki: współczesny i ten w średniowieczu, oba jednakowo trzymające w napięciu. Opisy realiów obu światów są bardzo drobiazgowe, ale właśnie te szczegóły uwiarygodniają opisywaną rzeczywistość. Niejeden świetny pisarz (np. Tolkien) nie gardził tą metodą. Pomysł podroży w czasie, choć towarzyszył literaturze s.f. od początku, wydaje się niezmiennie atrakcyjny, zwłaszcza miłośnikom minionych epok. Któż z nich nie zamarzył, aby choć na chwilkę zajrzeć w ulubione czasy? Tymczasem w naszej powieści powrót do współczesności okazuje się w pewnym momencie mocno ryzykowny… Pewnym niedostatkiem tej książki jest dla mnie to, iż o ile czternasty wiek odpowiada moim o nim wyobrażeniom, o tyle świat przyszłości opisany przez autorkę przypomina mi raczej poczciwe lata osiemdziesiąte ubiegłego stulecia (te realia szpitalne, komunikacja, telefony…). Od pisarza s.f. wymaga się jednak bardziej niekonwencjonalnej wyobraźni. Poza tym dzisiejszy czytelnik, przywykły do książek i filmów o wartkiej akcji, niejednokrotnie przewiduje możliwe rozwiązania zanim pojawią się na kartach powieści. Można to jednak autorce wybaczyć, ponieważ pomimo wspomnianych mankamentów książkę czyta się od początku do końca jednym tchem. Czytelnik znajduje w niej wszystko, co trzeba; sympatycznych (nawet jeśli czasem sprawiają wrażenie za mało operatywnych) głównych bohaterów, a do tego przyjaźń, lojalność, poświęcenie, postaci szlachetne i te odrażające… Na szczęście autorka nie psuje akcji niepotrzebnym romansem ani nie serwuje przesadnego happy endu. Nie ma w tej książce wiele poza dobrą przygodową akcją w dwóch rzeczywistościach (lepiej nie czytać jej bezpośrednio po lekturze Miki Waltariego), ale wrażliwy czytelnik zawsze może doszukać się czegoś jeszcze. Ja na przykład zamyśliłam się nad mentalnością ludzi średniowiecza: ich stosunkiem do życia, do losu, do śmierci… tak innym od naszego, współczesnego.

Doskonała książka dla miłośników powieści historyczno-przygodowych.