Dodany: 15.01.2017 13:32|Autor:

Markéta Zinnerová urodziła się w roku 1942. Po zdaniu matury ukończyła Studium Oświatowe, a następnie pracowała w różnych zawodach, m.in. jako konduktorka na kolei, redaktor w czasopismach: „Kwiaty”, „Młody Świat” i „Pionier”. reżyser teatralnych programów telewizyjnych dla dzieci i młodzieży, kierownik literacki dziecięcej i młodzieżowej redakcji teatralnej w radio.
Pisarstwo M. Zinnerovej charakteryzuje duża rozmaitość uprawianych gatunków i rozległa tematyka. Pisze słuchowiska radiowe oraz scenariusze telewizyjne i filmowe, ale główną dziedzinę jej twórczości stanowią książki, których wydała już ponad dziesięć. W opowieściach baśniowych, jak np. wydany u nas „Belfegor z Drewnianej Górki”, chętnie nawiązuje do tradycji ludowej, najbardziej jednak ceni swoje powieści i opowiadania realistyczne. W tym też nurcie twórczości najpełniej dochodzi do głosu jej głęboka znajomość psychiki dziecięcej, dar obserwacji, umiejętność rysowania żywych, wyrazistych sylwetek bohaterów. Bez moralizowania i zbędnych komentarzy, wyłącznie poprzez interesująco rozwijaną fabułę potrafi przekazać i zbliżyć dzieciom podstawowe zasady moralne, ważne prawdy o życiu.
„Tajemnica wiklinowego koszyka” (1981), wielowątkowa, świetnie skonstruowana powieść, podobnie jak inne książki Zinnerovej, aż kipi od wydarzeń. Są tu problemy dzieci i problemy dorosłych, jako że oba te światy ściśle się przenikają. Sytuacje dramatyczne przeplatają się ze scenkami humorystycznymi, a humor to wysokiej klasy. Barwne, pełne życia i prawdy psychologicznej postaci tak dalece pobudzają wyobraźnię, że w trakcie lektury widzi się je niemal jak na filmie.
„Tajemnica wiklinowego koszyka” napisana pierwotnie jako scenariusz serialu telewizyjnego, uzyskała w Czechosłowacji przyznawana przez dzieci nagrodę „Pawiego Pióra” (odpowiednik naszego „Orlego Pióra”) jako najulubieńsza książka roku.
Ale o czym konkretnie jest ta książka? Tego nie sposób powiedzieć w kilku zdaniach i chyba nie warto. Macie ją przecież w ręku - i jedno jest pewne: czeka was naprawdę ogromna przyjemność.

W. S.

[Nasza Księgarnia, 1986]