Dodany: 10.01.2017 14:14|Autor:

Książka: Zapach czekolady
Arenz Ewald
Notę wprowadził(a): sowa

Gorzko-słodka woń miłosnej pokusy w pięknej historii dla marzycieli, kochanków i romantyków.

Powieść „Zapach czekolady” sprzedała się w ponad 100 000 egzemplarzy.

Wiedeń, A.D. 1881. Porucznik cesarsko-królewskiej armii August Liebeskind kończy służbę i przyjmuje posadę w należącej do stryja manufakturze czekolady. Zakochuje się w pięknej, lecz zamężnej Elenie. Między młodymi wybucha płomienny romans, który przerywa tragiczne zdarzenie... August, zrozpaczony po utracie ukochanej i obdarzony nadzwyczajnym zmysłem węchu, postanawia stworzyć finezyjne praliny, którymi upamiętni Elenę. Ich kuszący aromat wydobywa z ludzi najskrytsze marzenia i doprowadza Wiedeń do ekstazy.

„Przepis na sukces tej książki to odrobina »Cienia wiatru«, szczypta »Czekolady« i kropla »Pachnidła«, ale powieść Ewalda Arenza jest tak wyjątkowa, jak specjały cukiernicze jej bohatera. Tego po prostu trzeba skosztować, nie tylko ze względu na niebezpieczny romans, serwowany nam w tak wyrafinowany sposób. Ta powieść to więcej niż pokarm dla duszy, to święto!”

„Brigitte”

„»Zapach czekolady« to jedna z najpiękniejszych książek, jakie kiedykolwiek powstały. […] Co Süsskind zaczął w »Pachnidle«, Arenz kontynuuje mistrzowsko i jeszcze bardziej zmysłowo – powieść, która opowiada historię piękną samą w sobie, wzbogacona jest przez doskonałe obserwacje autora. Rzadka zdolność do oddania zapachu słowami. Perełka, którą trzeba przeczytać (ale uwaga: czytanie wzmaga apetyt – polecam przed lekturą kupić pudełko czekoladek)”.

Buechereule.de

Ewald Arenz (ur. 1956) – bestsellerowy niemiecki pisarz, dramaturg i organizator wielu imprez literackich. Studiował literaturę angielską i amerykańską oraz historię. Jego talent jest zróżnicowany – jest autorem zarówno romantycznego „Zapachu czekolady”, jak i złośliwej satyry „Meine kleine Welt”, powieści familijnej „Ehrlich & Söhne” czy kryminału historycznego „Das Diamantenmädchen”.

[W.A.B., 2017]