Dodany: 08.01.2017 18:44|Autor: exilvia

Ciemny Eden (Beckett Chris) 5,0 [Akcja: Własna Biblioteczka]
Lektor z pociągu 6:27 (Didierlaurent Jean-Paul) 4,0
Żebyś nie zgubił się w dzielnicy (Modiano Patrick) 4,0 [Akcja: Nobliści]
Zbrodnia hrabiego Neville'a (Nothomb Amélie) 3,5
Zmierzch homo economicus: Rozmowa z Roman Chlupatým (Sedláček Tomáš, Orrell David) 4,5
Odwrócony świat (Priest Christopher) 5,0 [Akcja: Własna Biblioteczka]
Historia nowego nazwiska (Ferrante Elena) 5,0
Miasto Archipelag: Polska mniejszych miast (Springer Filip) 5,0 [Akcja: Własna Biblioteczka]

Listopad 2016
Przewodnik Pani Bradshaw: Ilustrowany informator o drogach żelaznych (Pratchett Terry) 4,0 [Akcja: Własna Biblioteczka]
Co to właściwie jest demokracja? (Equipo Plantel (właśc. D'Atri Adriana, Garcia Sanchez Miguel, Orozco Curra), Pina Marta) 4,5
W rzeczy samej: Osobliwe historie wspaniałych materiałów, które nadają kształt naszemu światu (Miodownik Mark) 5,0
Zabójczy miecz (Leckie Ann) 4,5 [Akcja: Własna Biblioteczka]
Ciało i kamień: Człowiek i miasto w cywilizacji Zachodu (Sennett Richard) 5,0

Październik 2016
Pochwała cienia (Tanizaki Jun'ichirō) 6,0 [Akcja: Własna Biblioteczka]
Stowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek (Shaffer Mary Ann, Barrows Annie) 4,0
Genialna przyjaciółka (Ferrante Elena) 5,0

Małe życie (Yanagihara Hanya) 4,5 [Akcja: Własna Biblioteczka]
Sentymentalny portret Ryszarda Kapuścińskiego (Mikołajewski Jarosław) 4,0
Wielki przypływ (Mikołajewski Jarosław) 4,5
Ostatni smokobójca (Fforde Jasper) 3,5
Pociągi pod specjalnym nadzorem (Hrabal Bohumil) [powtórka] 5,5 [Akcja: Własna Biblioteczka]
Okamgnienie (Lem Stanisław) 4,0
Nie odstępuj ode mnie (Strout Elizabeth) 4,5

Sierpień 2016:
Dobre bakterie: Program żyj brudniej, jedz czyściej (Chutkan Robynne) 4,5 [Akcja: Własna Biblioteczka] co prawda wszystkie rady zawarte w tej skądinąd przyjemnej książce można by zmieścić w 1/10 jej objętości, ale dużo dobrej energii i czuję, że działa.
Najwspanialszy parostatek (Farmer Philip José) 3,5 druga część cyklu Świat rzeki, której bohaterem jest nikt inny jak zmartwychwstały Mark Twain. Pomysł nadal ciekawy i ciekawie rozwijany, jestem ciekawa kolejnego tomu, w którym Mark Twain wyruszy na wyprawę z Richardem Francisem Burtonem. Miałam wrażenie, że ta część to takie dłuższe opowiadanie, stanowiące poczekalnię do powieści właściwej.
Duchy: Korespondencja z Kambodży (Terzani Tiziano) 4,5 Kambodża oczami Terzaniego w artykułach pisanych na gorąco z Azji (nie zawsze z Kambodży). Jak zwykle - ciekawe i pełne terzaniowego serca.
Gdzie wasze ciała porzucone (Farmer Philip José) 4,5 pierwsza część cyklu Świat rzeki, którego bohaterem jest niezwykły człowiek, XIX-wieczny podróżnik, awanturnik wręcz, bardzo ciekawa postać - Richard Francis Burton. Burton umiera, a następnie budzi się w jakiejś bańce (skojarzenia, skojarzenia), wokół niego wiszą uśpieni (?) inni ludzie (i nie-ludzie!), więc postanawia zbadać, co jest grane.. Z tej części cyklu nie dowiemy się jednak do końca o co chodzi, za to poznamy Hermanna Goringa. Trzeba czytać dalej. Warto. Hugo '72.
Książka o czytaniu czyli Resztę dopisz sam (Sobolewska Justyna) 4,5 [Akcja: Własna Biblioteczka] przyjemnie się czyta o tym, jak inni czytają. Nadal jednak moim numero uno w tej kategorii jest Fadiman.

Lipiec 2016:
Żmijowa harfa (Brzezińska Anna (ur. 1971)) 5,0
Sekrety urody Koreanek: Elementarz pielęgnacji (Cho Charlotte) 4,0 [Akcja: Własna Biblioteczka]
Chemia w pożywieniu: Jak działają dodatki do żywności i dlaczego nam szkodzą (Grimm Hans-Ulrich) 3,5
Pasterska korona (Pratchett Terry) 4,5 [Akcja: Własna Biblioteczka]

Czerwiec 2016:
Leczenie dietą: Wygraj z candidą! (Zaremba Marek) 2,5
Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem (Sacks Oliver) 5,0 [Akcja: Własna Biblioteczka]
Kapryśne lato (Vančura Vladislav) 5,0 [Akcja: Własna Biblioteczka]
W północ się odzieję (Pratchett Terry) 4,5 [Akcja: Własna Biblioteczka]
Bicia nie trzeba było ich uczyć: Proces Humera i oficerów śledczych Urzędu Bezpieczeństwa (Lipiński Piotr) 5,0 [Akcja: Własna Biblioteczka]
Cukier - cichy zabójca: Jak pozbyć się uzależnienia od największej trucizny naszych czasów (Jacoby Richard, Baldelomar Raquel) 4,5
Opactwo Northanger (Austen Jane) 4,5

Marzec 2016:
Księżyce Jowisza (Munro Alice) 4,5 [Akcja: Nobliści]
Ludzie jak bogowie (Wells Herbert George (Wells H. G.)) 4,5
Inna dusza (Orbitowski Łukasz) 4,5
Myśląca dłoń: Egzystencjalna i ucieleśniona mądrość w architekturze (Pallasmaa Juhani) 5,0 [Akcja: Własna Biblioteczka]
Wyspa doktora Moreau (Wells Herbert George (Wells H. G.)) 5,0

Kalifat terroru: Kulisy działania Państwa Islamskiego (Laurent Samuel) 3,5
Wodny nóż (Bacigalupi Paolo) 5,0 [Akcja: Własna Biblioteczka]
Biurko (Potiomkin Aleksander) 5,0
Lato (Jansson Tove) 5,5
Miecz i tarcza komunizmu: Historia aparatu bezpieczeństwa w Polsce 1944-1990 (Terlecki Ryszard) 4,0

Styczeń 2016
Krall (Krall Hanna, Tochman Wojciech, Szczygieł Mariusz) 4,5
Zimistrz: Opowieść ze Świata Dysku (Pratchett Terry) 5,0 [Akcja: Własna Biblioteczka]
Tajfun (Conrad Joseph (Conrad-Korzeniowski Joseph; właśc. Korzeniowski Józef Teodor Konrad)) 4,5 [Akcja: Własna Biblioteczka]
Marek Edelman: Bóg śpi (Burnetko Krzysztof, Bereś Witold, Edelman Marek) 4,5 + film "Marek Edelman: Życie. Po prostu"
Droga 816 (Książek Michał) 4,5 [Akcja: Własna Biblioteczka]
Janka z Latarniowego Wzgórza (Montgomery Lucy Maud) 4,0 [Akcja: Na Wyspie Księcia Edwarda]
Więcej niż możesz zjeść: Felietony parakulinarne (Masłowska Dorota) 4,5
1945: Wojna i pokój (Grzebałkowska Magdalena) 5,5 [Akcja: Własna Biblioteczka]
Wszystkie wojny Lary (Jagielski Wojciech (ur. 1960)) 4,5
Reporterka: Rozmowy z Hanną Krall (Antczak Jacek) 4,5

Użytkownik: Monika.W 09.01.2017 10:12 napisał(a):
Odpowiedź na: Grudzień 2016 Ciemny Ede... | exilvia
Napisz coś więcej o szóstkowej Pochwale cienia.

Mało przeczytałam z Twojej listy, 11 książek tylko. Biblionetka pokazuje mi, że przeczytałam Gdzie Wasze ciała porzucone. Przeczytałam Twoją notkę o tej książce i zupełnie nic nie pamiętam, nie kojarzę, żebym coś takiego czytała. Ciekawe:)
Użytkownik: exilvia 09.01.2017 21:28 napisał(a):
Odpowiedź na: Napisz coś więcej o szóst... | Monika.W
Junichuro Tanizaki napisał przepiękny (i miejscami zabawny) esej o estetyce japońskiej. Poetyckim językiem. Bardzo japoński w formie i treści. Jak te grafiki czarnym tuszem malowane, gdzie kilka kresek pozwala oddać coś bardzo w rzeczywistości złożonego. Esej jest wydany osobno przez Karakter, ale wchodzi też w skład antologii "Estetyka japońska" pod red. K. Wilkoszewskiej: http://universitas.com.pl/produkt/2262/Estetyka-japonska-Estetyka-zycia-i-piekno-umierania-Antologia-t-III
Użytkownik: Monika.W 09.01.2017 23:13 napisał(a):
Odpowiedź na: Junichuro Tanizaki napisa... | exilvia
Podoba mi się minimalizm japoński. Zapamiętane do przeczytania.
Użytkownik: exilvia 09.01.2017 21:29 napisał(a):
Odpowiedź na: Napisz coś więcej o szóst... | Monika.W
Czytam strasznie chaotycznie. Raz to, raz tamto. Ale nie wiem, czy chcę to zmieniać. Chyba nie.