Dodany: 04.01.2017 08:21|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

5 osób poleca ten tekst.

Najpierw Przeczytaj – szansa dla odrzuconych i zapomnianych książek

Najpierw PrzeczytajCodziennie do firm wydających książki, szczególnie tych największych, trafia po kilka propozycji wydawniczych bardzo różnej jakości. Wiele jest pozycji słabych lub średnich, są jednak także wartościowe, interesujące, spośród których czasem coś trafia do publikacji. Książki, których wydawcy nie zdecydowali się drukować (a jest ich oczywiście zdecydowana większość), pozostają – nieczytane – w szufladach, a raczej w komputerach ich autorów. A szkoda, bo jest wśród nich zapewne wiele pozycji wartościowych, a nawet, być może, wybitnych.

Inna kategoria książek, które praktycznie nie funkcjonują w dzisiejszym czytelniczym obiegu, to te wydane 10, 20, 30 lat temu. Bieżąca oferta księgarni stacjonarnych czy internetowych zdominowana jest przez nowości, rzeczy napisane w ciągu kilku ostatnich lat. To naturalne zjawisko powoduje jednak, że dawniej wydane książki w większości przypadków nie są w ogóle dostępne. Kolejne pokolenia czytelników, jeśli nie zainteresują się biblioteczką swoich rodziców lub dziadków, nie wiedzą nawet o ich istnieniu. Liczba tych wydanych kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu książek jest ogromna, o wiele większa niż dostępna w księgarniach bieżąca produkcja.

Szansą na dotarcie do szerokiego grona czytelników dla tych odrzuconych przez wydawców lub dawniej wydanych pozycji jest nowo powstały serwis internetowy NajpierwPrzeczytaj.pl, który pojawił się w sieci na początku grudnia 2016. Każdy może z niego bezpłatnie pobierać e-booki, z których większość jest dostępna we wszystkich najpopularniejszych formatach, czyli PDF, EPUB i MOBI.

Dostępne w serwisie NajpierwPrzeczytaj.pl e-booki są w nim umieszczane przez ich autorów lub, w przypadku, gdy autor już nie żyje, przez ich spadkobierców. Serwis nie pobiera od nich żadnych opłat. Przeciwnie, wbudowano w nim mechanizmy, które umożliwiają czytelnikom przekazywanie autorom lub ich spadkobiercom dowolnych kwot pieniędzy tytułem darowizny. I właśnie do tego nawiązuje nazwa serwisu. Czytelnicy mogą także oceniać udostępniane w serwisie e-booki oraz publikować w nim ich recenzje. Informacja, jak to zrobić (w formie odpowiednich linków) nie tylko znajduje się na stronach internetowych serwisu poświęconych poszczególnym e-bookom, ale także jest dołączana do każdego pobranego pliku z e-bookiem.

Pobrane z NajpierwPrzeczytaj.pl e-booki można przekazywać dalej. Jest to nie tylko dozwolone, ale nawet polecane. Dzięki temu czytelnictwo interesujących pozycji będzie systematycznie rosło, bo przecież tylko książki, które się nam spodobały przekazujemy innym z odpowiednią rekomendacją.

NajpierwPrzeczytaj.pl to szansa dla odrzuconych albo trochę już zapomnianych książek. Jego twórca, Jacek Chołoniewski, apeluje do wszystkich autorów lub ich spadkobierców o udostępnianie tych książek szerokiej publiczności poprzez umieszczanie ich na NajpierwPrzeczytaj.pl.  Na publikację zdecydowali się już m.in. Zbigniew Kruszyński, Joanna Szczepkowska, Jacek Pałka, Jaś Kapela, Jacek SantorskiTomasz Hipsz i Barbara Faron

Źródło: Jacek Chołoniewski

Grafika: oficjalne logo serwisu

Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 04.01.2017 09:27 napisał(a):
Odpowiedź na: Codziennie do firm wyda... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Na razie wybór jest skromny, ale znajdzie się coś wartego zainteresowania, np. zbiorek niesamowitych opowieści Grabińskiego albo, dla miłośników historii, Duch dziejów Polski: Przedruk z Dziennika Chicagowskiego (Chołoniewski Antoni).
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 04.01.2017 10:29 napisał(a):
Odpowiedź na: Codziennie do firm wyda... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Tia, zgadzam się, że książki często znikają w mrokach dziejów bez śladu.

Ładnych kilka(naście?) lat temu wypożyczyłem z bbteki powieść polską w dwóch tomach - nie pamiętam ani tytułu, ani autora. Okładka niebieska, każdy z tomów po około 250-300 stron, wyglądała na lata 70.-80.

Z jakiegoś powodu przeczytałem tylko kilkadziesiąt stron i książkę oddałem. W jakiś sposób jednak książka utkwiła mi w pamięci - i tkwi tam do dziś. Chciałem po nią wrócić, ale... bbteka książkę w międzyczasie wycofała i słuch o niej zaginął (a było to jeszcze przed czasem elektronicznej rejestracji wypożyczeń).

Może ktoś z BNetkowiczów ją kojarzy? Szczegóły, które pozostały w pamięci (prócz powyższych): była to powieść psychologiczna, narracja pierwszoosobowa, bardzo spokojna akcja, główny bohater opowiada o swoich relacjach z ojcem, wspominając je na tle opisów krajobrazu miasta - utkwiło mi w pamięci słowo z pierwszej strony: "ogław", dotyczące ogławiania przydrożnych wierzb. HILFE!
Użytkownik: yantri 05.01.2017 11:25 napisał(a):
Witam,

Wczoraj wieczorem dodalam tam moja ksiazke (http://najpierwprzeczytaj.pl/ebook/216/zle-zamiary-to-nie-wszystko), dzisiaj zostala juz zatwierdzona. Caly proces przebiega bezbolesnie i szybko! Godne polecenia przedsiewziecie, oby sie rozwinelo w cos ogolnie znanego i cenionego. Uwazam, ze wspieranie autora za ksiazke, ktora sie czytelnikowi spodobala, jest wyrazem uznania i dla wielu z nas swiadomosc, ze to, co napisalismy podoba sie odbiorcom jest bardziej istotna niz zarobione pieniadze.

Pozdrawiam
Użytkownik: annmarie 05.01.2017 20:52 napisał(a):
Odpowiedź na: Codziennie do firm wyda... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Pomysł świetny. Lubię czytać starsze książki, a nie same nowości. Niestety rzadko książki są wznawiane po latach, jeżeli nie są klasyką bądź lekturami szkolnymi...