Dodany: 03.01.2017 22:52|Autor: annmarie

Rok 2016 - podsumowanie

Krótkie podsumowanie 2016 roku:
Książki przeczytane: 30 (dokładnie tyle, ile zamierzałam i więcej niż w zeszłym roku)

w tym:
książki papierowe: 6
e-książki: 24

ilość przeczytanych stron według goodreads: 9582 (czyli mniej niż w zeszłym roku, choć przeczytałam więcej pozycji; widocznie były krótsze...)

średnia ocen: 4,12 (lepiej niż w zeszłym roku)

11 polskich autorów
19 obcych autorów

Najlepsze:
Tully (Simons Paullina) (5)
Równoumagicznienie (Pratchett Terry) (5)

Najgorsze:
Awaria (Čar Aleš) (2,5)

Szczególnie warte uwagi:
- Ziemiomorze Ziemiomorze
Kupiłam od razu cały cykl, ponieważ był w dużej promocji. Po lekturze pierwszej części nie byłam pewna czy to był dobry pomysł, ale kolejne części czytałam z przyjemnością, chociaż Ziemiomorze to nie jest bajeczna kraina. Wiem, że kiedyś wrócę do Ursuli Le Guin.

- 13 pięter (Springer Filip)
Bardzo dobre przedstawienie sytuacji mieszkaniowej w Polsce. Szkoda jedynie, że Springer pominął czasy PRL. Najbardziej poruszył mnie rozdział o osobach opowiadających, dlaczego chciałyby mieć własne mieszkanie. Jako osoba od wielu lat wynajmująca najpierw miejsce w pokoju, później pokój a teraz mieszkanie, doskonale wczułam się w ich sytuacje...

- Zakonnice odchodzą po cichu (Abramowicz Marta)
Ciekawa książka na rzadko poruszany temat - życia zakonnic i kobiet, które odeszły z zakonu.

- Parabellum Parabellum
Pierwsze, całkiem udane, spotkanie z Remigiuszem Mrozem. Wciągające powieści osadzone w czasach II wojny światowej. Wartka fabuła, zwroty akcji, to ich największe atuty.

- Zajezierscy (Gutowska-Adamczyk Małgorzata)
Zaskakująco dobra książka o historii rodu. Z przyjemnością sięgnę po kolejne tomy.

- Tully (Simons Paullina)
Uwielbiam trylogię o Tatianie i Aleksandrze, jednak nie byłam pewna czy bardziej współczesna powieść Paulliny Simons mi się spodoba. Nic bardziej mylnego - nie wiem jak autorka to robi, ale nie mogę się oderwać od jej książek. Choć główna bohaterka była irytująca na miarę Scarlett O'Hary, to jednak książka mocno mnie wciągnęła.

- Wszystko za Everest: Katastrofalny sezon 1996 w relacji naocznego świadka (Krakauer Jon) (5)
Bardzo ciekawa książka o wyprawach na Mount Everest organizowanych dla osób, które mają odpowiednio dużo pieniędzy. Realistyczne opisy zmagań ludzi z siłami natury. Czytało się jak dobry thriller.

Rozczarowanie:
Harda (Cherezińska Elżbieta) (4-)
Bardzo chciałam tę książkę przeczytać, a niestety długo się z nią męczyłam i nie wciągnęła mnie na tyle, bym sięgnęła po kontynuację. I co ciekawe, pomysł i intryga były dobre, ale denerwowało przedstawienie postaci, dialogi i skąpe opisy...

Przeczytane w 2016:
1. Australia: Gdzie kwiaty rodzą się z ognia (Tomalik Marek) (4,5)
2. Czarnoksiężnik z Archipelagu (Le Guin Ursula K. (Le Guin Ursula Kroeber)) (4)
3. Grobowce Atuanu (Le Guin Ursula K. (Le Guin Ursula Kroeber)) (4,5)
4. 13 pięter (Springer Filip) (4,5)
5. Najdalszy brzeg (Le Guin Ursula K. (Le Guin Ursula Kroeber)) (4)
6. Dziedzictwo von Becków (Jax Joanna (właśc. Jakubczak Joanna)) (3,5)
7. Beksińscy: Portret podwójny (Grzebałkowska Magdalena) (4-)
8. Zakonnice odchodzą po cichu (Abramowicz Marta) (4,5)
9. Posiadacz (Galsworthy John) (3,5)
10. Prędkość ucieczki (Mróz Remigiusz (pseud. Løgmansbø Ove)) (4,5)
11. Horyzont zdarzeń (Mróz Remigiusz (pseud. Løgmansbø Ove)) (4,5)
12. Głębia osobliwości (Mróz Remigiusz (pseud. Løgmansbø Ove)) (4)
13. Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus: Jak dochodzić do porozumienia i uzyskiwać to, czego się pragnie (Gray John (ur. 1951)) (4)
14. Zajezierscy (Gutowska-Adamczyk Małgorzata) (4,5)
15. Myszy i ludzie (Steinbeck John) (4)
16. Nocny pociąg do Lizbony (Mercier Pascal (właśc. Bieri Peter)) (4)
17. Zabójcy bażantów (Adler-Olsen Jussi) (4)
18. Tehanu (Le Guin Ursula K. (Le Guin Ursula Kroeber)) (4,5)
19. Inny wiatr (Le Guin Ursula K. (Le Guin Ursula Kroeber)) (4,5)
20. Opowieści z Ziemiomorza (Le Guin Ursula K. (Le Guin Ursula Kroeber)) (4)
21. Tully (Simons Paullina) (5)
22. Awaria (Čar Aleš) (2,5)
23. Wszystko za Everest: Katastrofalny sezon 1996 w relacji naocznego świadka (Krakauer Jon) (5)
24. Rozwód ostateczny (Lewis Clive Staples) (4)
25. Słodko-gorzko: Opowiadania o miłości (antologia; Zimniak Magdalena, Michalik Piotr (pseud. Mrok Piotr), Siwmir Jan (pseud.) i inni) (2,5)
26. Harry Potter i przeklęte dziecko (Rowling Joanne (pseud. Rowling J. K., Skamander Newt, Whisp Kennilworthy, Galbraith Robert), Thorne Jack, Tiffany John) (4,5)
27. Biała wilczyca (Révay Theresa) (4)
28. Harda (Cherezińska Elżbieta) (4-)
29. Równoumagicznienie (Pratchett Terry) (5)
30. "Biała cisza" London Jack (3,5)

*powtórka