Dodany: 29.12.2016 22:50|Autor: dot59Opiekun BiblioNETki

Dać świadectwo i temu, co haniebne

Takie książki powinna była ludzkość pisać od swojego zarania, od kiedy tylko jacyś wredni podżegacze wpadli na pomysł, że najlepszym sposobem rozwiązywania kwestii spornych między dwiema jednostkami terytorialnymi, a dokładnie - między ich władcami czy też radami plemiennymi, jest wybranie z każdej jednostki osobników zdolnych do walki, wyposażenie ich w stosowny oręż, począwszy od pięściaków i kłonic, a skończywszy na karabinach z laserowymi celownikami i radarowo naprowadzanych torpedach, i napuszczenie jednych na drugich. Uzbrojeni mężczyźni to nie roboty grające w szachy, zawsze się jakaś nierówność między nimi trafi, więc któraś strona musi zwyciężyć. Przy okazji zostanie rozwiązany problem przeludnienia i braku zapasów, bo odpowiednia propaganda może sprawić, że dzielni wojacy wyrżną w pień i cywilów, a jeśli ich nawet nie wyrżną, to spalą wioski, zadepczą uprawy i rozsieją wszędzie tyfus, dyzenterię, cholerę czy wszelkie inne zarazy, więc głód, bezdomność i choroby dopełnią dzieła. Kiedy niedobitki zdążą okrzepnąć i się rozmnożyć, okaże się, że obecny władca/rząd właśnie popadł w zatarg z kolejnym sąsiadem, powoła więc pod broń kolejne pokolenie swoich podwładnych, i tak da capo przez jakieś kilkadziesiąt stuleci, w Europie i Azji, w Ameryce i Afryce… Narody, zamiast czcić tych, którzy w pocie czoła wynajdą jakieś ułatwienie, dzięki któremu tysiącom ludzi żyje się lepiej (druk na przykład, albo rower, albo pralkę automatyczną), biją czołem przed bohaterami wojennymi, ergo: przed tymi, którzy sieją zniszczenie, często zresztą i sami dając się unicestwić. Rzecz jednak dziwna – literackie protesty przeciw wojnom i świadectwa o tym, czym taka wojna jest naprawdę, rozpowszechniły się dopiero wtedy, gdy eskalacja konfliktów zbrojnych osiągnęła apogeum, to jest w XX wieku, a w dodatku w wielu krajach były niezmiernie źle widziane; wszak ten, kto nie nawołuje do bicia wrogów, to jakiś podejrzany osobnik, który z pewnością swej ojczyzny nie kocha, sieje defetyzm i co tam jeszcze…

Rzecz jasna, trudno przypuszczać, by w stalinowskiej Rosji było inaczej – toteż nawet jeśli żołnierze w swoich wspomnieniach zechcieliby napomknąć o jakiejkolwiek skazie na idealnym obrazie sowieckiego sołdata, w najlepszym razie okrojono by je do granic dopuszczanych przez cenzora, w gorszym nie opublikowano, w najgorszym – autor przepadłby raz na zawsze w łagrze lub psychuszce, a wraz z nim i słowa, którymi śmiał szkalować najpotężniejszą armię świata. Toteż Nikołaj Nikulin począł spisywać swoje wojenne reminiscencje dopiero w trzydzieści lat po wojnie, a zanim się doczekały wydania – minęły kolejne trzy dekady. Rosja zdążyła już przeżyć pieriestrojkę, zdążyła się sparzyć w Afganistanie (i przeczytać o tym w relacji późniejszej noblistki, Swietłany Aleksijewicz), była więc już gotowa i na odbrązowienie posągowego portretu bohaterów drugiej wojny światowej. I najwyższy na to czas, bo z relacji Nikulina jasno wynika, że „wojna to najpodlejszy przejaw ludzkiego działania, który wydobywa z naszej podświadomości wszystko, co haniebne. Na wojnie za zabicie człowieka otrzymujemy zamiast kary – nagrodę. Wolno nam niszczyć dobra, które ludzkość tworzyła przez wieki”[1].

Wojna – powiada autor – to przede wszystkim brud, pot, krew, błoto i wszy, to karmienie się padliną i zgniłymi resztkami, wyrywanymi sobie nawzajem; to pijaństwo, grabieże, gwałty, akty wandalizmu (nie zacytuję tu sceny, w której frontowi koledzy Nikulina wesoło sobie poczynają w domu mazurskich Niemców, bo choć opisana słowami aż zbyt delikatnymi, jak na takie chamstwo, i tak pozostawia koszmarny niesmak…); to bezmyślne marnowanie ludzkich zdolności i ludzkiego życia. To raj dla brutali, łotrów, sadystów, dla tych, którzy czerpią satysfakcję z poniżania sobie podległych, którzy nie zawahają się podwładnych okraść, by samemu być sytym, albo posłać ich na śmierć, by zatuszować własny błąd.

Oczywiście, jest i bohaterstwo, ale w wielu przypadkach wynika ono po prostu z desperacji albo z braku rozeznania w realiach; ktoś rzuca się z jednym ręcznym granatem na stanowisko karabinów maszynowych, bo jeśli się nie rzuci, i tak go skoszą, a ktoś inny przedziera się przez zaminowane pole, bo nie wie i nie chce wiedzieć, co pod ziemią siedzi… Oczywiście, są i żołnierze, którzy nie ściągną zegarka z ręki umierającego kolegi, nie zniewolą mówiącej obcym językiem dziewczynki, której jedyną winą jest to, że urodziła się po drugiej stronie frontu. Ci walczą, bo muszą, i cierpią, bo nie mają innego wyjścia; cierpią nawet po zwycięstwie, bo uwiera ich świadomość, że „armia się poniżyła. Naród się poniżył”[2]; ale gdyby „bili się w piersi i żądali prawdy”, wysłano by ich „na leczenie do Gułagu”[3], a wtedy nawet dać świadectwa nie byłoby komu…

A świadectwo powinno być dawane. Chociaż czy ono dotrze do tych, którzy decydują o postawieniu naprzeciw siebie kolejnych szeregów ojców rodzin i chłopców ledwie wyrosłych ze szkolnych mundurków, by zafundować im śmierć lub „inny los – beznogich i bezrękich kalek, neurasteników, alkoholików, na zawsze pozbawionych spokoju ducha”[4]?

[1] Nikołaj Nikulin, „Sołdat”, przeł. Agnieszka Knyt, wyd. Ośrodek KARTA/Dom Wydawniczy PWN, Warszawa 2013, s. 318.

Użytkownik: Krzysztof 23.05.2017 22:40 napisał(a):
Odpowiedź na: Takie książki powinna był... | dot59Opiekun BiblioNETki
Tak, tak!: lubimy stawiać pomniki generałom, więc ludziom, których zawodem jest zabijanie, a środowiskiem naturalnym wojna. Dziwny obyczaj. Chciałbym poznać dobrze umotywowane powody.
Dwa lata spędziłem w wojsku, od tamtej pory nisko oceniam zarówno instytucję wojska, jak i zawodowych wojskowych. Wojsko budzi w ludziach złe instynkty.
Wydaje mi się, że ogół ludzi, zwłaszcza młodych, tak naprawdę nie wie, wychowana na filmach, jak wielką potwornością jest wojna. Powinni oni przeczytać te książkę; ja dopisałem ją do swojej listy zakupów, mimo iż pewne wyobrażenie o wojnie mam.

Doroto, przeglądałem Twoją listę recenzowanych książek szukając tekstu o książce przeczytanej. Trudno o znalezienie; inaczej mówiąc – mam wielkie braki w lekturach.
Użytkownik: Anna125 23.05.2017 23:52 napisał(a):
Odpowiedź na: Tak, tak!: lubimy stawiać... | Krzysztof
Wojsko, wojsko męska wspólnota. Wszystko mi się z wszystkim kojarzy!
Przebijam się przez różne próby opracowania przyjaźni. Oczywiste są trzy: pierwsza to lata chmurne i durne tj. czas edukacji; druga to płakanie w mankiet przyjacielowi - opoce w sytuacji dyskomfortu i zdrady, kiedy zawiedzie nas neurotyczna miłość; trzecie jest wspólnotą wojskową lub quasi oną; czwarta ostatnia, poza granicami pozostaje do złapania jak motyl (tylko metafora - motyle oglądam, przyszpilanie i siatki - brr).
Co przeczytałam i do mnie dotarło to, że przyjaciel powinien drugiemu zapewnić poszanowanie autonomii. Skomplikowane, że autonomię, a i nie tożsamość. To z pozoru zdaje się oczywiste i łatwe do rozróżnienia. W gruncie rzeczy to zawikłana sprawa, w każdym razie na gruncie teoretycznym spory się toczyły i chyba trwają. Ostatni czytani autorzy z wielką nieśmiałością proponują rozróżnienie tej kwestii i na niej budują. Na przykład, że miłość może być nieneurotyczna i zapełnieniem "braku", oraz że przyjaźń istnieje.
Użytkownik: Krzysztof 25.05.2017 21:04 napisał(a):
Odpowiedź na: Wojsko, wojsko męska wspó... | Anna125
Wojsko w czasie pokoju, czyli takie, jakie ja znam, raczej nie wiąże mężczyzn. To nieprzyjemny i bardzo kanciasty świat, o którym dość szybko się zapomina; o kolegach z wojska też. Wydaje mi się, że przyjaźń między mężczyznami ma swoje źródła w odległych czasach wspólnych polowań, czasu niebezpieczeństwa, chwil, gdy życie jednego zależało od działania drugiego. Zadzierzgnięte wtedy więzy bywały trwalsze i silniejsze od związku ze swoją kobietą; ślady takiego wartościowania jeszcze obecnie są zauważalne u mężczyzn. W takim wojsku, w jakim ja (i większość żyjących mężczyzn) byłem, nie było walki i niebezpieczeństwa, i tym tłumaczę słabą jakość więzów.
Młodzieńcze przyjaźnie bywają trwałe, to prawda, jednak czas, o ile jest wystarczająco długi, potrafi poradzić sobie i z nimi. Jak właściwie z każdym ludzkim uczuciem.
Najmniej trwałe wydają mi się przyjaźnie oparte na potrzebie wypłakania się; jawią mi się jako przypisane aktualnej sytuacji, więc trudno wyobrazić sobie ich trwanie z zmienionych realiach życia..
Chomiku, trudno mi porównywać przyjaźnie kobiet i mężczyzn, jednakże wiem, że taka prawdziwa męska przyjaźń potrafi przetrwać dziesięciolecia, także lata niewidzenia się. Tyle że mam ją za rzadszą od miłości.
Tak się zastanawiam, jak można w praktyce nie szanować tożsamości przyjaciela… Czy takie nieposzanowanie nie byłoby formą psychicznej presji?
A co do autonomii, powiem, że co prawda w miłości szanowanie kochanej osoby jest elementem niezbędnym, to jednak zaryzykowałbym twierdzenie o istnieniu pewnych form ograniczeń autonomii, zwłaszcza rozumianej jako samodzielność w decydowaniu o sobie; będąc w związku miłosnym pozbywamy się części swojej autonomii.
Przyjaźń jest mniej zazdrosna (ale też jest!) od miłości, nie domaga się ciągłej bliskości i zapewnień, zostawia większą, właściwie pełną autonomię przyjaciołom, wymagając jedynie lojalności.
Chomiku, przyjmij, proszę, garść tych słów jako odpowiedź laika, nie psychologa. To tylko moje myśli, więc mogę się mylić.