Dodany: 2016-12-27 03:46|Autor: Pingwinek

Powieści M. Puzo (i następstwa)

(Czytatka zdradza co nieco.)

Przeczytałam wszystko Puzo (i nie tylko, nie tylko...). Bynajmniej nie z sympatii, bynajmniej nie z oczarowania. "Ojcem chrzestnym" zafascynowany był chłopak, dla którego dawno temu straciłam głowę (jak dziwnie się o tym pisze w czasie, w którym rozpaczam z powodu innego... Innego). W efekcie do mojej prywatnej biblioteczki trafiały kolejno wszystkie tytuły autora. Już na starcie uparcie przekonywałam siebie samą, że to wielka literatura, lecz nawet stwierdzenie, że doceniam "Ojca chrzestnego" i kontynuacje, to przesada. W istocie uważam, że to bardzo męskie powieści sensacyjno-obyczajowe raczej dla pasjonatów. Faktem natomiast od dzisiaj - że za mną cały Puzo (zajęło mi to pięć i pół roku...).

"Ojca chrzestnego" oceniłam przed laty na 6 głównie ze względu na Marcela (... Areczku!!!). Fenomen filmów Coppoli to też dla mnie zagadka. Specyficzne - i na tym koniec.

Cytaty:

"Z gorzkiego doświadczenia wiedział, jakiej trzeba odwagi, by prosić drugiego człowieka o łaskę."
-> Nie udzielisz mi łaski, pomimo mojej odwagi...

"Przyjaźń jest wszystkim. Przyjaźń to coś więcej niż talent. Więcej niż władza. Prawie się równa rodzinie."
-> Prawie robi różnicę?

"Ach, mężczyźni lepiej się rozumieją na przyjaźni niż my, kobiety."
-> Razi mnie sposób ujęcia postaci kobiecych w "Ojcu chrzestnym". Nie utożsamiam się w całości z żadną z bohaterek, przeszkadza mi to. Cytując siebie samą: "Z oczywistych względów pomijam już bohaterki pokroju tych wszystkich żałosnych podstarzałych gwiazdeczek... Ale trudno mi nawet wczuć się w położenie Kay, dopiero w ostatniej scenie, w ostatnim zdaniu powieści solidaryzuję się z nią (...). Szkoda, że wątek Apollonii jest taki krótki – jakoś uśmiecham się na myśl o niej. Za to wątek Lucy Mancini trochę mnie zniesmaczył. Dziewczyna jest godna współczucia, ale Puzo poświęca zdecydowanie za wiele miejsca opisom jej ginekologicznych problemów. Zresztą, w powieści jest w ogóle za dużo wulgarnej erotyki, jak na mój gust – pod tym względem film jest bardziej oszczędny".

"Nigdy nie czuła, że jest z nim tak blisko, nigdy nie była tak zakochana, i gdyby jej ktoś powiedział, że nie zobaczy ponownie Michaela przed upływem trzech lat, nie byłaby zdolna znieść takiej udręki."
-> Cała moja egzystencja to czekanie.

"- Możemy wmówić sobie każdy punkt widzenia - odparł. - Ale za pierwszym razem obmyśliliśmy to dobrze."
-> Ja nigdy nie planuję dobrze.

"Są rzeczy, które trzeba zrobić, i robi się je, ale nigdy o nich nie mówi. Nie próbuje się ich usprawiedliwić. Są nie do usprawiedliwienia. Po prostu się je robi. A potem o nich zapomina."
-> I to mówi honorowy facet?!

"(...) każdy człowiek ma tylko jedno przeznaczenie, a moim przeznaczeniem jest być artystą."
-> Nie znam (wciąż) swojego przeznaczenia.

"Nigdy nie kłamię ludziom, których uznałem za przyjaciół."
-> O, to cytat naprawdę godny refleksji!

"(...) czas przeżera wdzięczność szybciej niż urodę."
-> Zgadzam się. Wdzięczność to wyjątkowo ulotna rzecz.

"Czyż nie jest prawdą, że największe nieszczęścia przynoszą czasem nieprzewidziane korzyści?"
-> Bywa.

"Cóż, każdemu człowiekowi powinno być wolno popełnić jedno głupstwo w życiu. Ja swoje popełniłem."
-> Jedno - pusty śmiech.

"(...) był jedynym mężczyzną na świecie, który potrafił doprowadzić jej ciało do aktu miłosnego. (...) w swojej młodości i naiwności (...) wierzyła, że był jedynym mężczyzną, który mógł tego dokonać."
-> Akt miłosny - mój Boże, toż to niedostępne Himalaje moich drobnych nieważnych już marzeń, nadziei nie do spełnienia.

"W ciągu paru następnych miesięcy zaprzyjaźnili się bardzo. Nie była to miłość, bo nie uprawiali miłości, Lucy mu nie pozwalała."
-> Dziś żywe we mnie pragnienie choćby przyjaźni, bez szansy realizacji.

"(...) Michael został rażony tym, co Sycylijczycy nazywają «piorunem»."
-> To w ogóle nie tak, owszem, przybywa znienacka i tutaj dosyć porównań.

"Pioruna nie da się ukryć. Jak kogoś trafi, każdy to widzi. Chryste, nie wstydź się tego, człowieku, niektórzy modlą się o ten piorun. Jesteś szczęściarz."
-> Szczęście wymaga wzajemności. Nie znam.

"Tej nocy i w następnych tygodniach Michael Corleone zrozumiał wagę przywiązywaną do dziewictwa przez ludzi prostych. Był to okres takiej zmysłowości, jakiej nie zaznał nigdy dotąd, zmysłowości połączonej z poczuciem męskiej siły. W tych pierwszych dniach Apollonia stała się prawie jego niewolnicą. Jeżeli tylko między dwojgiem ludzi była ufność, jeżeli było uczucie, młoda, gorąca dziewczyna, zbudzona z dziewictwa do erotycznej wiedzy, była równie przepyszna jak idealnie dojrzały owoc."
-> Ideał to niewinność obojga.

Plus cytat wygrzebany z biblionetki (malynosorozec, uszanowanie!), którego jakoś nie potrafię zlokalizować w swoim egzemplarzu: "Jeżeli będę mógł umrzeć, mówiąc: «Życie jest takie piękne», to nic poza tym nie jest istotne".

Po "Ojcu chrzestnym" sięgnęłam po "Sycylijczyka". Mimo że oceniłam go na 4, w zasadzie przemówił do mnie bardziej niż pierwszy tytuł.

Cytaty:

"(...) to, co jest zapisane na papierze, ma wpływ na historię, lecz nie na życie. Życie to całkiem inna historia."
-> Papier - iluzja istnienia.

"Wyszedłszy na ulicę, Turi Guiliano poczuł, że jego zły nastrój rozpływa się w blasku tego czystego pięknego dnia. Złociste słońce świeciło wspaniale, powietrze wypełniał zapach drzew pomarańczowych i oliwnych. Kochał Montelepre, to miasto krętych uliczek i kamiennych domów z balkonami pełnymi barwnych kwiatów, które rosną na Sycylii bez najmniejszej zachęty. Kochał dachy z czerwonej dachówki, rozciągające się aż po krańce małego miasteczka, zagrzebanego w głębokiej dolinie, do której słońce lało się niczym płynne złoto."
-> Obrazek jak z podróży.

"Mnisi nocami oddawali się hazardowi i pijaństwu, a nawet przemycali do środka kobiety, ale opat przymykał na wszystko oczy.
- Czasy mamy ciężkie - mówił do Guiliana. - Obiecana nagroda w niebie jest zbyt daleko, ci ludzie już teraz muszą zaznać jakichś przyjemności. Bóg im wybaczy."
-> Żadnych przyjemności, takie odnoszę wrażenie.

"(...) nikt na Sycylii nie wierzył, aby mężczyzna i kobieta pozostawieni razem, bez względu na różnicę wieku, mogli się sobie oprzeć."
-> Tu Polska, hello.

"- Nie patrz na te zdjęcia - powiedziała ze smutnym uśmiechem. - Pochodzą z czasów, w których myślałam, że mogę być szczęśliwa."
-> Akurat zdjęcia'2011 pasują do charakterystyki.

"Trzeba być rozsądnym, negocjować."
-> Z rozsądkiem trochę mi nie po drodze.

"Pierwszym obowiązkiem człowieka jest utrzymać się przy życiu. Potem jest to, co wszyscy nazywają honorem."
-> Nie, nie.

"(...) żyj nie po to, żeby być bohaterem, ale dla samego życia. Po jakimś czasie bohaterowie zaczynają trochę przypominać głupców."
-> Całkiem możliwe.

W jakim porządku czytałam dalej Puzo, nie umiem bez sprawdzania powiedzieć. Zerknę na ustawienie na półce. Niech tam, "Rodzina Borgiów", czyli 3+, bez szału.

Cytaty:

"(...) ciesz się życiem, synu. Będzie wspaniałą przygodą, jeśli właściwie do niego podejdziesz."
-> Zamiast wspaniałej przygody - kiepski żart.

"(...) mężczyzna, któremu ulegnie jako pierwszemu, zawładnie jej miłością i oddaniem. Bo kiedy raz odda się mężczyźnie, powierzy mu klucze do swego serca i duszy."
-> Rozważania czysto teoretyczne.

"Nieprzyjemności dobrze jest jak najszybciej mieć za sobą. (...) Można wtedy wrócić do normalnego życia bez miecza wiszącego nad głową."
-> Jeśli norma to depresja.

"To, co osiąga się bez bólu, jest nic niewarte. To, co łatwo osiągalne, jest bez znaczenia."
-> Osiągnąć nieosiągalne.

"Czy przeznaczenie człowieka nie jest darem, a zarazem brzemieniem? Któż z nas nie musi walczyć z własną wolną wolą, gdy się modli: «Bądź wola Twoja...»?"
-> Dlatego przestałam się modlić. Po co mi wolność w niewoli?

"Zamyślił się nad pytaniem, czy modlitwą można zmienić przeznaczenie, czy najwyżej odsunąć w czasie to, co i tak jest nieuniknione."
-> Nieaktualne dylematy.

"W życiu każdego człowieka przychodzi taki moment, w którym podejmuje decyzję wpływającą na jego przyszłe losy, kiedy na skrzyżowaniu wielu dróg musi wybrać jedną z nich, nie wiedząc, dokąd ona prowadzi."
-> Niejedną, jak mniemam.

"(...) życie bez kwiatów jest jałowe. Potrzebujemy piękna bardziej, niż jesteśmy w stanie to sobie wyobrazić."
-> W lustrze przecież tkwi brzydota.

"Omertà" na 3.

Cytaty:

"(...) wdzięczność jest najmniej trwałą z cnót i stale trzeba dawać nowe prezenty."
-> Gdybyś pozwolił na nowe prezenty...!

"(...) człowiek robi to, na co ma ochotę, nie bacząc na koszty."
-> Czy rzeczywiście?

"Przebaczenie uzdrawia."
-> A jeżeli to ja - winna?

"(...) nie można pozwalać innym narzucać nam swej woli, bo wtedy nie warto żyć (...)."
-> Nie warto.

"Jej wygląd, radosne usposobienie i uśmiech zachęcały do uwodzenia. Cechy, za które ją kochał, zawsze stanowiły niebezpieczeństwo. Dostrzegał je wielokrotnie, sądząc - jak każdy kochanek - że wszyscy mężczyźni na świecie muszą pożądać kobiety, którą kocha, że ich również musi pociągać jej uroda, dowcip i doskonały humor."
-> W tej chwili wysnuwam raniący wniosek, że i sam na tym padole pogardziłbyś moim towarzystwem.

"Dlaczego Sycylijczycy czczą Madonnę, a nie Chrystusa?"
-> To również polski folklor. "Jezus był, mimo wszystko, mężczyzną, więc nie można mu w pełni ufać", o!

"Nie licz na wdzięczność za to, co już uczyniłeś dla ludzi. Musisz sprawić, by byli wdzięczni za to, co uczynisz dla nich w przyszłości."
-> Wdzięczność zakwita czasem w wyobraźni.

"Oczywiście zawsze było dobre usprawiedliwienie. Człowiek potrafi przekonać siebie do wszystkiego."
-> Tonący próbuje się ratować.

"Ostatni don" na 4+.

Cytaty:

"- Co było, to było - rzekł Gronevelt. - Zostaw przeszłość w spokoju. Nie grzeb w niej. Nie szukaj w niej usprawiedliwienia czy uzasadnienia. Nie szukaj w niej szczęścia. Jesteś, jaki jesteś, i to samo odnosi się do świata."
-> Zostawić w spokoju analizy...

"(...) jak właściwie należało żyć - szczęśliwie czy moralnie?"
-> Szczęśliwie.

"(...) uroda daje kobiecie władzę. Czy chcesz do końca życia patrzeć, jak mężczyźni uganiają się za pięknymi kobietami, które inteligencją nie dorastają ci nawet do pięt?"
-> Brak mi urody.

"Są w życiu tragedie, o których nie da się zapomnieć."
-> Wspomnienia powracają.

"Pierwszy raz w życiu poczuł boleśnie, że coś traci. Bezpowrotnie."
-> Smak łez.

"Życzliwość nie jest tym samym co uprzejmość (...). Pierwszą cechę dziedziczy się genetycznie, drugą się nabywa."
-> Czy zachowujesz się uprzejmie?

"W życiu wolno popełniać błędy pod warunkiem, że nie są to błędy fatalne."
-> A to pech.

Wciągnęła mnie powieść "Głupcy umierają" ("Śmierć frajerom"). Ciekawa. 5, szczerze! Wsiąkłam.

Cytaty:

"Ale, ale, nie zniechęcaj się. To nie jest ckliwy romans.
Sprawię, że poczujesz bolesne piękno dziecka, zwierzęcą żądzę dorastającego chłopca i samobójcze nastroje nastolatki. A potem (to będzie chyba najtrudniejsze) ukażę ci, jak czas zmienia mężczyznę i kobietę, ich ciała i umysły.
A później, oczywiście, jest PRAWDZIWA MIŁOŚĆ. Nie uciekaj! Ona istnieje (...)."
-> W tym momencie nie kojarzę tego cytatu.

"Bakarat to czysta gra losowa (...). Twój los całkowicie spoczywa w rękach przeznaczenia, a ja zawsze nienawidziłem tego uczucia. Czułem, że jeśli tylko bym się postarał, potrafiłbym panować nad swym losem."
-> Mój los w czyichś rękach.

"Każdy ma gotowe wytłumaczenie na złamanie swoich zasad. Prawda jest taka, że łamiesz się, jeśli jesteś do tego przygotowany."
-> Precz z zasadami.

"Zakochiwanie się jest wspaniałe, ale bycie zakochanym to klęska."
-> Pętla zaciska się.

"Nigdy nie traktuj kobiety zbyt dobrze. Kobiety trzymają się ochlapusów, kurwiarzy, szulerów i brutali. Nie mogą wytrzymać ze słodziutkim, milusim facetem. A wiesz dlaczego? Nudzą się. Nie chcą być szczęśliwe. To nudne."
-> Hmmm.

"Słuchaj: kochanie kogoś oznacza, że druga osoba stanowi centralny punkt twojego życia."
-> Tak.

"Sława, jak spadająca gwiazda, pojawia się nie wiadomo skąd."
-> W XXI wieku sława rodzi się często w obrzydliwych okolicznościach.

"Człowiek robi straszne głupstwa, kiedy się zakochuje."
-> Ach! (Wzdycham.)

"To dość interesujące szaleć na czyimś punkcie, kiedy ten ktoś ma ciebie już po dziurki w nosie. Jest się wtedy ślepym i głuchym."
-> To przygnębiające! :-(

"Jest olbrzymia różnica pomiędzy kochaniem kogoś odrobinę, a kochaniem na zabój."
-> Ja li tylko na zabój.

"Pochwały dla samobójców przeklinają świat i obarczają go winą za ich śmierć. Czy to jednak możliwe, że ci, którzy postanawiają skończyć ze sobą, nie obwiniają nikogo, twierdząc, że każdy organizm musi kiedyś zginąć? I widzą to wyraźniej niż opuszczeni przyjaciele i ukochane dziewczyny? Wszystko to było zbyt niebezpieczne. Ugasiłem swój żal, osłaniając się grzechem jak tarczą. Będę grzeszyć, będę się strzec i będę żyć wiecznie."
-> Ładnie brzmi, nieprawdaż?

"Życie artysty nie jest spełnione."
-> Ja - artystką?

"Tylko głupcy umierają."
-> Muszę w to uwierzyć.

"Czwarty K" na 4+.

Cytaty:

"Kiedy najgorsze, co może ci się zdarzyć, rzeczywiście ci się przydarza, a ty to jakoś znosisz, wtedy jesteś najsilniejszym człowiekiem na świecie."
-> Marne to pocieszenie.

"(...) pora, byśmy się zabawili. (...) Żyjmy, póki nam dane."
-> Pora na sen.

"Kiedy jest się młodym, czasy zawsze zmieniają się na lepsze."
-> Serio?

"Dziesiąta Aleja" na 4.

Cytaty:

"Los jest przewrotny, nie sprzyja tym, którzy chcą coś zmienić w swoim życiu."
-> Los, los, los, bla-bla-bla...

"(...) ona - dorosła kobieta - po raz pierwszy w życiu zapałała żarliwym uczuciem do mężczyzny (...). Zakochała się. I to nie jakąś tam duchową miłością młodych dziewcząt czy kapłanów. Ta miłość nie miała w sobie nic z sercowych rozterek, które przeżywają bohaterki romansów dla pensjonarek. Nie, to była namiętność rozpalająca ciało, wzniecająca pożar w lędźwiach, roziskrzająca gorączką oczy i rozlewająca się wypiekami po policzkach."
-> Kocham żarliwie.

"Przepełniał go dojmujący smutek, jaki potrafią odczuwać tylko dzieci, bo nie wiedzą jeszcze, że inni też bywają smutni, nie zdają sobie sprawy z całego tragizmu ludzkiej egzystencji."
-> Moim zdaniem dojmujący smutek to smutek świadomy.

"(...) mężczyzna dotyka kobiety tylko w jednym celu."
-> Mój mnie nie dotyka.

"Były zbyt zżyte, żeby wymieniać formalne powitania."
-> To rys niektórych relacji.

"Kto doceni dziewicę lepiej niż dziwkarz?"
-> Nienawidzę dziwkarzy.

"(...) każdy wie, że nie ma nic za darmo."
-> Poproszę o cenę - zapłacę.

"(...) niestety, nie możemy wiecznie być wielkoduszni, za biedni na to jesteśmy, nie stać nas. Nawet twoja ciotka, choć bogata, zbuntowała się. Jakie to przyjemne, jak dobrze być wielkodusznym przez krótki czas. Na dłuższą metę to męczy, bo taka już ludzka natura."
-> Brudna ludzka natura.

"(...) jej ciało usłyszało zew natury i poszło za nim, nie oglądając się na nic, a ona, zakosztowawszy raz fizycznej miłości, nie potrafiła już nad nim zapanować, chociaż nadal czegoś jej do szczęścia brakowało."
-> Zew i błądzenie za cieniem.

"Tylko umarli nie cierpią."
-> Umrzeć...

"(...) jeśli źli nie są w stanie przechytrzyć losu, to jaką nadzieję mogą mieć ci prawi?"
-> Mrok.

Na 5 oceniłam "Mroczną arenę" ("Ciemną arenę").

Cytaty:

"(...) nadeszła jesień i drzewa zasypały liśćmi ścieżki rowerowe, rozkładając plamiste, brązowo-zielone dywany wzdłuż zacienionych ulic (...)."
-> Jesień czy nie, pora bez znaczenia.

"(...) nie miałam nikogo. Na całym świecie nie było istoty, która dawałaby mi radość sprawiania jej radości, która byłaby częścią mojego życia. Nie ma straszniejszej rzeczy."
-> Otrzymałam zakaz sprawiania radości.

"Jak ktoś ma dziecko, musi przywyknąć do łez."
-> Mamo, to do Ciebie.

5 także dla "Sześciu grobów do Monachium".

Cytaty:

"Rogan zauważył, że w pokoju unosi się intensywna woń róż, że róże są wyhaftowane na zasłonach w oknie i na pościeli. Taki sam haft zdobił nawet prostą koszulkę nocną dziewczyny. Uśmiechnęła się do niego.
- Mam na imię Rosalie. Przepadam za różami... za perfumami o ich zapachu, za ubraniami, które mają różane akcenty, dosłownie za wszystkim, co ma jakikolwiek związek z różami."
-> I ja przepadam.

"(...) jego ojciec zaczął mieć wątpliwości co do sposobu wychowania syna.
(...)
- Ważniejsze jest, żebyś wyrósł na mężczyznę - powiedział - niż żebyś był geniuszem."
-> Słusznie.

Po lekturze Puzo zabrałam się za dziełka marketingowe... Nad "Powrotem ojca chrzestnego" i "Zemstą ojca chrzestnego" (2x Mark Winegardner) umęczyłam się bardzo. Odpowiednio na 1+ (źle podzielone akapity i literówki w pedeefie wołały o pomstę do nieba) i 2. Właściwie brnęłam przez te książki, nic a nic nie rozumiejąc (i nie chcąc zrozumieć).

Cytaty z "Powrotu...":

"Serce to tylko krwisty motor, rządzi głowa."
-> Bo ja wiem...

"Jeśli ludzie patrzą na ciebie i widzą kogoś innego niż ten, kim naprawdę jesteś, to jest to piekło."
-> Przeżywam to!

"Lubili go. Wiedział, że uważają go za fajtłapę, ale się mylili. Nie ma w życiu większej naturalnej przewagi niż to, że twój wróg przecenia twoje niedostatki."
-> Niewątpliwie. Niestety, to nie mój przypadek.

"Ludzie nigdy nie znają samych siebie."
-> Wydaje mi się?

"Aby zdobyć potęgę, czasem trzeba zdobyć władzę nad tymi, którzy wydają się najsłabsi."
-> Zdobyć głos milionów.

"Gdyby ludzie nie pili po to, by zapomnieć, znikłaby połowa piosenek w radiu i trzy czwarte gorzelni."
-> Chcę zapomnieć czy pamiętać?

"(...) aby skłonić kogoś do zrobienia czegoś, trzeba go przekonać, że sam wpadł na ten pomysł."
-> Fajna strategia, jednak to nie lada sztuka!

"Tylko Michael czuł potrzebę buntu - przewrotna prawidłowość jest taka, że w większości rodzin ulubione dzieci wybierają właśnie taką drogę."
-> Ja - ulubione dziecko? Fatalnie.

"Bycie matką zmienia wszystko bardziej, niż może sobie wyobrazić każda kobieta, która nią nie jest."
-> Nie śmiem się spierać. A co zmienia posiadanie matki?

"Nie jesteś tą, za którą się uważasz. Nikt z nas nie jest. Jesteś tym, co zrobiłaś, niczym więcej. Jeśli postępujesz jak dziwka, to jesteś dziwką."
-> Boję się osądu w oparciu o moje głupie postępowanie.

"Jesteś jednym z tych ludzi, którzy zwracają uwagę tylko na to, czego nie mają. To czyni cię wielkim, ale przychodzi czas, kiedy trzeba zrobić krok w tył i docenić to, co się ma."
-> ... czy to wszystko, co mam, choć niewielki ma sens.

Cytaty z "Zemsty...":

"Nie zamierzał traktować Wszechmogącego jak jakiegoś Świętego Mikołaja, zgłaszając do niego dziecinne życzenia w sprawach, które mężczyzna powinien załatwić sam, bez interwencji nadprzyrodzonej Istoty."
-> Kobieta pewnych spraw nie załatwi. Przeklęty kult męskości.

"Człowiek musi iść naprzód. Może atakować, bronić się, ale musi coś robić, na litość boską. Geraci zbyt długo siedział bezczynnie.
Wrócił do gry."
-> Mnie właśnie z gry wyautowano.

"Nie liczy się wielkość kutasa w walce, tylko wielka chęć walki w kutasie."
-> Ambitnie! Aczkolwiek przesłanie jest okej.

"Jak idzie ta kowbojska piosenka (...)? «Niezależnie od tego, jak bardzo będę się starał, nie ujdę żywy z tego świata.»"
-> Moje życzenie na Nowy Rok: zachorować na raka.

O ile sequele to zwyczajne buble, prequel - "Rodzinę Corleone" (Edward Falco) - oceniam na 5. Chyba czuję, wreszcie, klimat.

Cytat:

"Na tym świecie (...) nie można domagać się szacunku; trzeba go zdobyć."
-> Brutalna... prawda, tak myślę.

Ojciec chrzestny (Puzo Mario)
Sycylijczyk (Puzo Mario)
Rodzina Borgiów (Puzo Mario)
Omertà (Puzo Mario)
Ostatni don (Puzo Mario)
Śmierć frajerom (Puzo Mario)
Czwarty K (Puzo Mario)
Dziesiąta Aleja (Puzo Mario)
Mroczna arena (Puzo Mario)
Sześć grobów do Monachium (Puzo Mario)
Powrót ojca chrzestnego (Winegardner Mark)
Zemsta ojca chrzestnego (Winegardner Mark)
Rodzina Corleone (Puzo Mario, Falco Edward)