Dodany: 16.12.2016 12:19|Autor: patashnik

Grudzień 2016

Dallas '63 (King Stephen (pseud. Bachman Richard, Evans Beryl))
Powrót do przeszłości w wydaniu Kinga. Uderza ogromna dbałość o szczegóły w opisach codzienności sprzed ponad pół wieku, autor skupił się nie tylko na kwestiach technicznych ale postarał się także oddać różnicę w mentalności Amerykanów jaka zaszła w tym czasie. Kolejny plus za intrygę, w którą bardzo szybko "wsiąkłem". Pomimo objętości King nie popełnia wg mnie błędów, którym obarczone są inne powieści, jak rozwleczony niepotrzebnie "Bastion" czy bezsensownie zakończona "Pod kopułą". Koronkowa robota, od tej pory moja ulubiona powieść Króla.

Parabola (Skutnik Mateusz)
Elipsa (Skutnik Mateusz)
Monochrom (Skutnik Mateusz)
Syntagma (Skutnik Mateusz)
Integral "Rewolucji" Mateusza Skutnika. Na pewne zjawiska trafiam czasami zupełnym przypadkiem i zastanawiam się później, jak to możliwe że nie wcześniej. Tak jest z tym cyklem, którego historia ma już ponad dekadę a mnie trafia jak młotem dopiero przy okazji wznowienia pierwszych czterech części. Świat, który rządzi się całkowicie swoimi prawami, dotyczy to zarówno fizyki, medycyny, czasu i wielu innych dziedzin. No i estetyki, tę trzeba pokochać albo znienawidzić. Mam nadzieję że Autorowi jeszcze długo wystarczy pomysłów na kolejne części.

Płyń z tonącymi (Mytting Lars)
Pod przykrywką poszukiwań głównego bohatera w celu rozwiązania rodzinnej tajemnicy otrzymujemy wielowątkową opowieść o niejednoznacznych życiowych wyborach, o kruchości człowieka wobec trybów historii, a także o drewnie, szkutnictwie i rusznikarstwie. Tak lakoniczny opis nie odda bogactwa tej historii, której trzeba pozwolić się rozwijać i zagłębić w nią nieśpiesznie. Pasuje mi do niej określenie "męska powieść".