Dodany: 13.12.2016 13:45|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Wiersz Wolny na Wolnych Lekturach

Wiersz wolny na Wolnych LekturachWiersz Wolny na Wolnych Lekturach to część większego przedsięwzięcia Fundacji Nowoczesna Polska mającego na celu pozyskiwanie i udostępnianie online współczesnej literatury polskiej. W ramach projektu Fundacja zobowiązuje się do zdigitalizowania tomików polskich współczesnych poetek i poetów, wydanych wcześniej w formie papierowej, jednak z uwagi na niewielki nakład dostępnych jedynie w obiegu antykwarycznym. Misją projektu Wiersz Wolny na Wolnych Lekturach jest więc podarowanie tej poezji drugiego życia.

Dwadzieścia książek poetyckich zostanie udostępnione na wolnej licencji, umożliwiającej każdemu użytkownikowi Internetu legalne i szerokie korzystanie z tekstów. Oznacza to około tysiąca wierszy oddanych do dyspozycji czytelnikom w całej Polsce! Utwory będzie można przeglądać, pobierać na dysk, udostępniać oraz cytować.

W kolekcji znajdą się tomi poetyckie następujących autorek i autorów:

Miłosz Biedrzycki – poeta, tłumacz, pan inżynier geofizyk. Urodzony w Słowenii, mieszkający w Krakowie. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych autorów wiązanych przez krytykę z tak zwanym „pokoleniem bruLionu". Za książkę poetycką pt. Porumb nominowany był m. in. do Nagrody Poetyckiej Silesius i Nagrody Literackiej Gdynia. W ramach projektu udostępnimy jego tomik poetycki pt. *.

Maria Cyranowicz – poetka, krytyczka literacka i pani polonistka ucząca w jednej z warszawskich szkół średnich. Bywała i bywa również redaktorką czasopism takich jak „Meble" czy „Wakat". Przez krytykę wiązana z tak zwanym „warszawskim neolingwizmem". W kolekcji znajdzie się jej tomik pt. denpresja.

Julia Fiedorczuk – poetka, prozaiczka, tłumaczka i wykładowczyni akademicka. Za twórczość prozatorską nominowana do Nagrody Literackiej Nike. Na polskim gruncie główna propagatorka i reprezentantka nurtu ekopoetyckiego, autorka esejów o ekopoetyce, które ukazały się w książce pt. Cyborg w ogrodzie. W kolekcji udostępnimy tomik zatytułowany Tlen.

Julian Kornhauser – poeta, prozaik, krytyk literacki, znawca i tłumacz literatury serbo-chorwackiej, profesor Instytutu Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jeden z czołowych reprezentantów poetyckiej Nowej Fali lat 70. W ramach projektu udostępnimy jego tom z 1978 r. pt. Zjadacze kartofli.

Klara Nowakowska – poetka. Mieszka we Wrocławiu. Laureatka Nagrody Głównej IV Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina 1998 za projekt tomu Zrosty. Nominowana do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2014 w kategorii książka roku za tom Niska rozdzielczość, który udostępnimy w ramach projektu.

Kolekcją opiekują się Barbara Klicka i Jarosław Lipszyc, współpracujący z Fundacją.

Projekt „Wiersz Wolny na Wolnych Lekturach” jest realizowany w ramach Programu „Kultura cyfrowa”, a dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Grafika i źródło tekstu: wolnelektury.pl

Użytkownik: beatrixCenci 13.12.2016 14:07 napisał(a):
Odpowiedź na: Wiersz Wolny na Wolnyc... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Ciekawa i cenna inicjatywa.
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 13.12.2016 14:33 napisał(a):
Odpowiedź na: Wiersz Wolny na Wolnyc... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Popieram z całego serca! Już dawno wyczytałam wszystkie tomiki polskich poetów współczesnych, dostępne w lokalnej bibliotece. Na żadne z powyższych nazwisk nie trafiłam ani w tej, ani w większej, z której korzystałam w poprzednim miejscu zamieszkania.
Użytkownik: margines 13.12.2016 14:56 napisał(a):
Świetna sprawa!