Dodany: 06.12.2016 19:45|Autor: ilia

cytat z książki

Dania jako pierwsza w Europie wprowadziła podatek od tłuszczu. Przy czym Duńczycy nie opodatkowali bynajmniej tłuszczu jako takiego, lecz jedynie tłuszcze nasycone, czyli te "złe" i "niezdrowe". [...]
Pod opodatkowanie mógłby zresztą podpadać każdy obywatel Danii. Bo tłuszcze nasycone to nie tylko składnik kiełbasy, w człowieku również jest ich niemało. Nasza tkanka tłuszczowa jest obecna nie tylko w słynnych "oponkach" – wymieńmy choćby tylko nerki, komórki nerwowe, szpik kostny – i cały ten tłuszcz to tłuszcz zwierzęcy, niezależnie od tego, ile bądź oleju rzepakowego byśmy spożyli w ciągu całego życia. W ludzkim mleku także aż roi się od tłuszczów zwierzęcych – w gruncie rzeczy, kierując się miarą naszych dzielnych obrońców konsumentów, to zaiste straszliwa trucizna dla niemowlęcego organizmu. A karmienie piersią powinno się objąć akcyzą tak samo jak palenie.
Zwolennicy prewencji czują się tutaj zawsze na miejscu. A jednak wcale nie chodzi tu o "zapobieganie", lecz o władzę nad umysłami i emocjami obywateli. Nie skończy się przy tym wyłącznie na jedzeniu. Kiedy tylko uwidoczni się fiasko kampanii żywieniowych, podniosą się głosy z żądaniami dokręcenia śruby "zdrowego stylu życia". Każdemu w domu i w drodze do pracy przyda się na przykład krokomierz – a dane z niego bez problemu mogą być zapisywane na czipie z kasy chorych i sprzężone z systemem nagród albo kar.
[...]
Dopiero co z wielkim trudem pozbyliśmy się moralizatorów zaglądających nam pod kołdrę, a już przy naszych stołach rozgościli się eksperci od zdrowego żywienia. Jednak zamiast nas wspierać, postawić na stole coś przyzwoitego, plują nam tylko do zupy. Troska o nasze zdrowie to jedynie zasłona dymna – tak naprawdę chodzi jak zawsze o władzę*.

* Udo Pollmer, Andrea Fock, Monika Niehaus, Jutta Muth, "Kto nam podkłada świnię? Wszystko co chcielibyście wiedzieć o jedzeniu z supermarketów i ekożywności, ale nikt wam tego nie powie", przeł. Paulina Filippi-Lechowska, wyd. Znak literanowa, 2016, s. 215-216.