Dodany: 06.12.2016 13:15|Autor: misiak297

Simon, Blue i inni

Simon Spier, nastoletni bohater i narrator powieści Becky Albertalli, ma kłopot. Jeden ze szkolnych znajomych, Martin Addison przez przypadek czyta jego maile – i w ten sposób dowiaduje się, że Simon jest gejem i utrzymuje prawie-miłosną korespondencję z niejakim Blue. Martin posuwa się do szantażu – albo kolega pomoże mu w zdobyciu Abby Suso (z którą się przyjaźni), albo jego korespondencja ujrzy światło dzienne. Spier nie ma wyjścia – nie chce przymusowego coming outu, pragnie też ochronić Blue, kimkolwiek on jest. Tak. Bo Simon zna go tylko z maili. A także ze szkoły – ale nie wie, kto ukrywa się za "niebieskim" pseudonimem. To drugi wątek powieści, romantyczna komedia omyłek.

Kto sięgnie po "Simona oraz innych homo sapiens", wejdzie w świat (przede wszystkim szkolny) współczesnych amerykańskich nastolatków. Jest to świat złożony, kolorowy, ciekawy, może dlatego, że nie bardzo przystający do polskiej szkolnej rzeczywistości (trochę szarej, a trochę kojarzącej się – taka już jej natura – z nudnymi, przykrymi obowiązkami). Szkoła, do której chodzi bohater, ma własne forum, odpowiednik Facebooka. Organizuje dni tematyczne, imprezy, mecze, niecodzienne aktywności, pokazy talentów, w których wszyscy chętnie biorą udział. Sam Simon jest częścią prężnie działającego zespołu teatralnego, przygotowującego się do wystawienia musicalu na podstawie "Olivera Twista" Dickensa.

To książka bardzo sympatyczna. Historia jest opowiedziana z pazurem, maile, które wymieniają główni bohaterowie, mają wiele uroku. Tematyka uniwersalna: poszukiwanie i ugruntowywanie tożsamości, czekanie na miłość, problemy i wsparcie w przyjaźni. Choć niektóre sytuacje mają nieco dramatyczny charakter, to jednak wszystko zostało podane lekko, ciepło i przystępnie. Simona – z jego błyskotliwością i poczuciem humoru – nie sposób nie polubić. Jest bardzo autentyczny, kiedy opisuje zmaganie się z rzeczywistością. Można uwierzyć w jego emocje – zagubienie, radość, pożądanie, lęk. Kibicuje się mu.

To książka ciepła i gładka, może nawet zbyt gładka. Bohater otrzymuje wszechstronne wsparcie – od mądrych rodziców, mądrego rodzeństwa, mądrych nauczycieli, empatycznych przyjaciół i znajomych. Jeśli spotka się z homofobicznym zachowaniem, zaraz znajdzie się ktoś, kto przeciw temu zaprotestuje. Czy naprawdę tak wygląda rzeczywistość? Może w USA. Na gruncie polskim na pewno nie. Ale czy pewna łatwość w rozwiązywaniu życiowych problemów jest wadą tej powieści? Niekoniecznie. Chyba jestem trochę za stary, a do tego zbyt "polski", aby kupić tę historię – ale trudno mi ją za to obwiniać.

To książka, z którą nastolatek może miło spędzić czas, kandydatka na książkę terapeutyczną, na książkę-przyjaciela. Z Simonem zaprzyjaźni się pewnie niejeden czytelnik – i to nie tylko ten, który musi się zmierzyć ze swoją orientacją. "Simon oraz inni homo sapiens" zbiera bardzo entuzjastyczne recenzje. Myślę, że słusznie.

Polecam.