Dodany: 05.12.2016 21:50|Autor: Pok

Czytatnik: Książkowe wspomnienia

Jakie książki powinny znaleźć się w kanonie lektur?

Po komentarzach w temacie Nowy kanon lektur szkolnych dla szkół podstawowych widać, że zainteresowanie zmianami w kanonie lektur jest spore. Ciekawi mnie, jakie książki najchętniej dodalibyście do kanonu lektur szkolnych (można też pisać, co byście z niego usunęli). Do 9 grudnia można składać do MEN propozycje zmian, może więc uda nam się wspólnie utworzyć wymarzoną listę lektur szkolnych :)

Dla porządku dzielimy lektury na 3 kategorie według nowego porządku nauczania:

- Lektury do klas podstawowych od I-IV
- Lektury do klas podstawowych od V-VIII
- Lektury do klas licealnych

Wszelkie propozycje mile widziane, nawet jeśli ktoś ma tylko jedną książkę, która jego zdaniem powinna koniecznie znaleźć się w kanonie.

Umówmy się, że za jakiś tydzień lub dwa spróbuję wszystko podsumować i zrobię z tego zestawienie :)

To zaczynam:

Lektury do klas podstawowych od I-IV
(nic nie przychodzi mi do głowy)

Lektury do klas podstawowych od V-VIII
Siddhartha (Hesse Hermann)
Obcy (Camus Albert)
Kongres futurologiczny (Lem Stanisław)
Zły (Tyrmand Leopold)
Gra Endera (Card Orson Scott)
Gringo wśród dzikich plemion (Cejrowski Wojciech)
Moje drzewko pomarańczowe (Vasconcelos José Mauro de)
Tysiąc wspaniałych słońc (Hosseini Khaled)

Lektury do klas licealnych
Limes inferior (Zajdel Janusz A. (Zajdel Janusz Andrzej))
Koniec jest moim początkiem (Terzani Tiziano)
Ostatnie życzenie (Sapkowski Andrzej)
Siekierezada albo Zima leśnych ludzi (Stachura Edward)
Tango (Mrożek Sławomir)
Konopielka (Redliński Edward)
Madame (Libera Antoni)
Nowolipie (Hen Józef (właśc. Cukier Józef Henryk))
Piaseczniki (Martin George R. R.)
Ziemia obiecana (Reymont Władysław (Reymont Władysław Stanisław; właśc. Rejment Stanisław Władysław))
Żar (Márai Sándor)
Bogowie, groby i uczeni: Powieść o archeologii (Ceram C. W. (właśc. Marek Kurt Wilhelm))
...mój diabeł stróż: Listy Andrzeja Czajkowskiego i Haliny Sander (Czajkowski Andrzej, Janowska Anita Halina (pseud. Sander Halina))
Droga (McCarthy Cormac (właśc. McCarthy Charles))
Lot nad kukułczym gniazdem (Kesey Ken)
Król szczurów (Clavell James)
Martin Eden (London Jack (właśc. Chaney John Griffith))

Trochę za dużo tego wyszło... Chyba przy robieniu zestawienia trzeba będzie wziąć uwagę jakieś dodatkowe kryteria (np. książka wymieniona przez przynajmniej dwóch użytkowników), ale zobaczy się jeszcze ;)

Użytkownik: olina 06.12.2016 21:31 napisał(a):
Odpowiedź na: Po komentarzach w temacie... | Pok
Trudny wybór. Mam kilka propozycji lektur dla klas I-IV:
Dzieci z Bullerbyn (Lindgren Astrid)
Bracia Lwie Serce (Lindgren Astrid)
Kubuś Puchatek (Milne Alan Alexander (Milne A. A.))
Pollyanna (Porter Eleanor Hodgman)
Karolcia (Krüger Maria)
Królewicz i żebrak (Twain Mark (właśc. Clemens Samuel Langhorne))
O psie, który jeździł koleją (Pisarski Roman (pseud. Wolski Józef))
Kometa nad Doliną Muminków (Jansson Tove)
Na latającym dywanie (Lach Ewa)
Dziewczyna i chłopak czyli Heca na 14 fajerek (Ożogowska Hanna)

Uff. Ale się musiałam ograniczyć ;) Te książki sama miło wspominam (choć pewnie już wiele nie pamiętam). Jako pacholę najbardziej cieszyłam się książkami, które lekturami nie były, więc pozostaje tylko życzyć dzieciom, żeby miały duży wybór :)
Użytkownik: Pok 06.12.2016 23:00 napisał(a):
Odpowiedź na: Trudny wybór. Mam kilka p... | olina
O psie, który jeździł koleją (Pisarski Roman (pseud. Wolski Józef)) rzeczywiście mile wspominam, zaś Pollyanna (Porter Eleanor Hodgman) mam nawet w schowku. Może warte uwzględnienia byłoby jeszcze wysoko oceniane przez biblionetkowiczów Wrota czasu (Baccalario Pierdomenico (pseud. Moore Ulysses lub Belpois Jeremy)), choć mi ta książka nie podeszła (ale po prostu za stary już jestem na takie rzeczy ;)).

Bardzo podobało mi się za to O tym, co Alicja odkryła po drugiej stronie lustra (Carroll Lewis (właśc. Dodgson Charles Lutwidge)) (dużo bardziej niż pierwszy tom), ale nie wiem, czy nie byłaby to zbyt trudna lektura dla uczniów pierwszych czterech klas szkoły podstawowej.