Dodany: 31.03.2010 03:14|Autor:

Książka: Pokutnik
Singer Isaac Bashevis
Notę wprowadził(a): aloes

Josef Szapiro, polski emigrant prowadzący w Ameryce beztroskie życie, widzi obłudę i miałkość swojej egzystencji. Dostrzega także amoralność zachodniej kultury. Wie, że musi szukać dla siebie ratunku. Postanawia wrócić do ortodoksyjnego judaizmu, wiary przodków. Singer, z właściwą sobie bezkompromisowością i wnikliwością, przedstawia dylematy współczesnego człowieka, który będzie mógł wieść stabilne, wartościowe i satysfakcjonujące życie dzięki trwałym wartościom duchowym. Wybór, którego dokonuje Josef, jest zapewne jednym z możliwych. Sposób poszukiwania wiary i wewnętrzne zmagania bohatera niewątpliwie pobudzają do refleksji.

"Nawrócony" to nowy przekład powieści, która ukazała się w Polsce pod tytułem "Pokutnik".

Isaac Bashevis Singer (1904-1991), prozaik żydowski, tworzący w języku jidysz, syn rabina, urodzony w Leoncinie; od 1935 roku przebywał w Nowym Jorku. Do jego najsłynniejszych dzieł należą: "Szosza", "Miłość i wygnanie", "Wrogowie. Opowieść o miłości", "Niewolnik", "Sztukmistrz z Lublina", "Dwór", "Spuścizna", "Szatan w Goraju", "Spinoza z ulicy Rynkowej", "Cienie nad rzeką Hudson".

W 1978 roku otrzymał Nagrodę Nobla.

[Wydawnictwo Muza SA, 2005]