Dodany: 22.11.2016 19:19|Autor:

Książka: Mama i sens życia
Yalom Irvin D.
Notę wprowadził(a): agnesines

W książce "Mama i sens życia" autor przedstawia sześć prawdziwych historii z życia swoich pacjentów, którzy cierpią z powodu lęku, depresji, nieuleczalnej choroby czy wręcz zbliżającej się śmierci. Często podczas terapii okazuje się, że te zewnętrzne kłopoty pacjentów i zaburzające życie ich skutki są reakcją na troski ostateczne, jak nieuchronna śmierć, brak oparcia, izolacja, brak sensu. To także książka bardzo osobista, w jednym z opowiadań autor analizuje swoją relację z matką.

Książka dla wszystkich, skorzystają z niej zarówno studenci psychologii i psycholodzy – obserwując warsztat świetnego terapeuty, jak i ci, którzy poszukują sensu w świecie, który sensu nie ma.

Irvin D. Yalom – profesor psychiatrii na uniwersytecie Stanforda, psychoterapeuta mający wieloletnie doświadczenie w pracy z ludźmi. Autor błyskotliwych powieści psychologicznych i podręczników. W swoich pracach prezentuje terapię w ujęciu egzystencjalnym. Jest autorem klasycznych już podręczników, takich jak: "Psychoterapia grupowa. Teoria i praktyka", "Psychoterapia egzystencjalna", "Dar terapii" i in. Wspaniałe gawędziarstwo autora można poznać w opowiadaniach terapeutycznych: "Kat miłości", "Mama i sens życia" oraz w powieściach: "Leżąc na kozetce", "Kiedy Nietzsche szlochał", "Kuracja według Schopenhauera".

[Czarna Owca, 2014]

Użytkownik: Anna125 22.11.2016 20:28 napisał(a):
Odpowiedź na: W książce "Mama i sens ży... | agnesines
Yalom jest bardzo dobrym psychoterapeutą i w dodatku obdarzonym przez Boga, los darem opowieści. Polecałabym zwłaszcza "Dar terapii" na początek:
Dar terapii: List otwarty do nowego pokolenia terapeutów i ich pacjentów (Yalom Irvin D.)
Inne wymagają - jak np. "Terapia grupowa" w wersji skróconej i normalnej - zainteresowania tą konkretną dziedziną i praktykowania. Pozostale to wspaniałe, zbeletryzowane opowieści o relacji z pacjentem. Autor tak, jak w notce napisane nie stroni od analizy własnych procesów. Bardzo otwarty i świadomy siebie. Wspaniały człowiek. Rekomendowałabym (jeśli interesuje nas psychoterapia, psychologia, pomaganie, jeśli chcemy dowiedzieć się, jak to może wyglądać) właśnie książkę wpisaną przez Angieszkę:
Mama i sens życia (Yalom Irvin D.) lub
Kat miłości: Opowieści psychoterapeutyczne (Yalom Irvin D.)
Dopiero potem pozostałe.