Dodany: 19.11.2016 18:00|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

„Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć” – edycja książkowa scenariusza w Polsce

Fantastyczne zwierzęta17 listopada 2016 roku Wydawnictwo Media Rodzina ogłosiło, że w ramach nowego cyklu wydawniczego, który obejmie książki J.K. Rowling o świecie czarodziejów, opublikuje polską edycję oryginalnego scenariusza filmu Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźćPo piorunującym sukcesie Harry’ego Pottera i Przeklętego Dziecka, będącego scenariuszem sztuki filmowej, zapowiedziało premierę książki na marzec 2017 roku.

Filmowa przygoda z Fantastycznymi zwierzętami rozpoczęła się 18 listopada 2016 roku. Historia zainspirowana została podręcznikiem dla uczniów Hogwartu autorstwa Newta Skamandera o tym samym tytule. Scenariusz napisała sama J.K. Rowling

Wydawcy tak wypowiedzieli się o planowanym wydarzeniu:

Czujemy się zaszczyceni, że powierzono nam wydanie w Polsce scenariusza Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć. Każda nowa publikacja ze świata czarodziejów autorstwa J.K. Rowling jest niecierpliwie wyczekiwana przez polskich fanów, a debiut Autorki w roli scenarzystki gwarantuje wiele niezapomnianych wrażeń. Jesteśmy pewni, że w odpowiedzi na ogromne zainteresowanie filmem w Polsce i na świecie, scenariusz będzie doskonałym uzupełnieniem bestsellerowej serii.

Film to historia autora podręcznika. Newt Skamander, słynny magizoolog (Eddie Redmayne), właśnie zakończył wyprawę po świecie, mającą na celu odnalezienie i opisanie wyjątkowych gatunków magicznych stworzeń. Akcja scenariusza Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć zaczyna się w roku 1926, kiedy czarodziej na krótko przyjeżdża do Stanów Zjednoczonych. Jego pobyt w Nowym Jorku przebiegłby prawdopodobnie bez komplikacji, gdyby nie pewien niemag (jak nazywają mugoli Amerykanie) imieniem Jacob, a także zagubiona magiczna walizka i ucieczka kilku zwierząt Newta. Wszystko to oznacza niezliczone kłopoty zarówno dla świata czarodziejów, jak i niemagów.

Żródło: materiały prasowe

Grafika: oficjalna okładka polskiego wydania ksiażki Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć

Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 19.11.2016 19:32 napisał(a):
Odpowiedź na: 17 listopada 2016 roku&... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
A jak to się ma do Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć (Rowling Joanne (pseud. Rowling J. K., Skamander Newt, Whisp Kennilworthy, Galbraith Robert)) z 2001 r.? Inna wersja książki czy coś jakościowo/treściowo różnego?
Użytkownik: lelka 20.11.2016 12:25 napisał(a):
Odpowiedź na: A jak to się ma do Fantas... | LouriOpiekun BiblioNETki
Scenariusz filmu został oparty na tej książce.

Z pozdrowieniami
Weronika
Użytkownik: reniferze 21.11.2016 08:57 napisał(a):
Odpowiedź na: Scenariusz filmu został o... | lelka
Czy ja dobrze rozumiem? Jest pełnowartościowa książka, na podstawie której zrobiono scenariusz, i ktoś go wydaje? Ale po co?!
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 21.11.2016 09:05 napisał(a):
Odpowiedź na: Czy ja dobrze rozumiem? J... | reniferze
Jak nie wiadomo o co chodzi, to... wiadomo o co chodzi ;) zresztą spójrz na post agnesines niżej - mistrzostwo w odcinaniu kuponów. Zaraz jeszcze będzie przewodnik po pisaniu scenariusza, potem adaptacja przewodnika na film, wspomnienia z pisania HP przez JKR oraz wspomnienia z czytania wspomnień o pisaniu HP przez JKR. A potem film HP część 142. - ekranizacja procesu pisania HP.
Użytkownik: aleutka 21.11.2016 19:46 napisał(a):
Odpowiedź na: Czy ja dobrze rozumiem? J... | reniferze
Nie scenariusz filmu NIE ZOSTAŁ napisany w oparciu o książkę którą wymieniasz. Ta książka została wspomniana po raz pierwszy w kolejnych tomach Harrego jako podręcznik do magizoologii. Rowling ją napisała a dochód przeznaczyła na cele dobroczynne*. Film natomiast opowiada o jej fikcyjnym autorze Newcie Skamanderze i jest całkowicie odrębną, osobną całością. Nawet książki Magiczne zwierzęta jeszcze nie ma, nie mówiąc o Harrym. Dlatego wydano scenariusz jako osobną całość.

Film jest osadzony w Nowym Jorku w latach dwudziestych ubiegłego stulecia i możemy śledzić przygody Newta Scamandera, po tym jak powrócił po wyprawie zoologicznej na łono cywilizacji z walizką (dużo) większą w środku.

Film tu w Irlandii ma kategorię 12A (czyli dozwolony od lat 12 osoby młodsze zostają wpuszczone w towarzystwie dorosłego) - co jest moim zdaniem kategorią niekiedy zbyt optymistyczną. Niektóre sceny są na tyle mroczne, że dałabym kategorię 15. Jest to zdecydowanie odmienny film, kreuje inny świat (magowie w Ameryce kierują się innymi zasadami) i w zasadzie nie ma dziecięcych bohaterów. Zdecydowanie odmienna optyka.

*mówię, bo zawsze pojawi się jakaś dobra dusza przekonana że autorka Harrego to chciwiec i robi wszystko dla pieniędzy.
Użytkownik: WiadomościOpiekun BiblioNETki 22.11.2016 08:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie scenariusz filmu NIE ... | aleutka
Tak, oczywiście masz rację. Chodziło mi, że podręcznik wymieniony w newsie był bardziej inspiracją do scenariusza, nie został stricte oparty na tej książce.

Wydaje mi się, że świat HP (którego jestem olbrzymią fanką) jest na tyle pojemny, że akurat taka historia jest świetnym pomysłem na przypomnienie o sobie serii. Nie widzę też w tym nic zdrożnego, jeśli opowiadamy nowe historie, nawet jeśli chcemy zarobić. Ta, z tego co słyszałam, jest właśnie inna - świat czarodziejów poszerza się o nowe miejsca, nowy czas itd.
Jeśli chodzi o sam scenariusz, to osobiście jestem sceptyczna. Jako fanka wolałabym przeczytać np. powieść... To zawsze inne medium, coś nowego do historii pewnie by dodało. A jak miałaby to być powieść jeszcze o czymś innym - to żyć nie umierać ;-D

Pozdrowienia i przepraszam za wprowadzenie chaosu informacyjnego
Weronika