Dodany: 26.03.2010 14:56|Autor:

"Efekt Lucyfera" to jedna z najważniejszych prac nurtu psychologii dobra i zła. Autor prezentuje analizę eksperymentu stanfordzkiego i wykazuje ścisły związek z tym, co później wydarzyło się w więzieniu w Abu Ghraib. Przedstawia mechanizmy, które czynią ze zwykłego człowieka oprawcę lub ofiarę systemu.

Zimbardo poszukuje wyjaśnienia stwierdzonych zależności, odwołując się do dotychczasowych badań nad postawami jednostek (poczucie władzy, konformizm i posłuszeństwo) oraz do badań nad oddziaływaniami środowiska społecznego na jednostki (odindywidualizowanie, odczłowieczenie i znieczulica).

Książkę zamyka rozdział na temat oporu wobec niepożądanych nacisków społecznych i analiza postawy heroicznej, którą autor uważa za remedium na grożące nam z różnych stron zło.

"Wymowa książki bardzo daleko wykracza poza ramy samej psychologii. Wydaje się ona lekturą konieczną także dla prawników, pedagogów, socjologów i politologów oraz adeptów tych nauk. Książka jest pierwszą w psychologii światowej tak wszechstronną i kompetentnie napisaną monografią psychologii zła".

Z recenzji prof. Bogdana Wojciszke

[Wydawnictwo Naukowe PWN, 2008]