Dodany: 26.03.2010 10:46|Autor: Sylverka

Książka: Gra Endera
Card Orson Scott

Co to znaczy być dzieckiem?

Akcja rozgrywa się w przyszłości i ma miejsce kilka pokoleń po dwóch inwazjach "robali" - przybyszów z inej planety, które Ziemianie cudem zdołali odeprzeć dzięki geniuszowi majora Rackhama. Ludzkość żyje w strachu przed kolejnym atakiem i przygotowuje się do wojny w przestrzeni międzyplanetarnej.

Głównym bohaterem jest Ender - gdy go poznajemy, ma 6 lat. Od urodzenia prowadzone są na nim badania, gdyż został poczęty wyłącznie po to, by stać się idealnym strategiem, dowódcą w kolejnej wojnie z "robalami". Przechodzi testy pozytywnie i musi opuścić rodzinę, by udać się do kosmicznej szkoły bojowej.

Wrażliwy chłopiec, który potrzebuje akceptacji, wciąż jest traktowany jedynie jako narzędzie do osiągnięcia sukcesu. Jego własne potrzeby są zupełnie ignorowane. Nauczyciele celowo zniechęcają do niego innych uczniów i nigdy nie podają pomocnej dłoni.

Ednder jest samotny, przeżywa wiele ciężkich chwil, ale osiąga również sukcesy. Jednak w odczuwaniu satysfakcji wciąż przeszkadza mu otoczenie lub traumatyczne wspomnienia z rodzinnego domu.

Wspaniała książka, która ma niejedno dno :). Ukazuje dzieci z perspektywy, którą dorośli rzadko biorą pod uwagę. To jedna z najpiękniejszych historii, jakie kiedykolwiek czytałam.