Dodany: 15.11.2016 12:09|Autor:

Książka: Historia mafii
Matard-Bonucci Marie-Anne
Notę wprowadził(a): Rosco

Mafia to związek przestępczy, najczęściej powiązany ze światem polityki. W tym znaczeniu słowo to zadomowiło się na dobre w języku potocznym. Swoją popularność zawdzięcza miejscu, jakie we współczesnych społeczeństwach zajmuje zorganizowana przestępczość, choroba naszej cywilizacji.

"Co kraj, to mafia!" – można krzyknąć po przejrzeniu codziennej prasy pełnej opisów walk między gangsterami a policją i wymiarem sprawiedliwości. Ale pierwowzorem wszystkich mafii jest mafia sycylijska. O niej właśnie, o jej organizacji i metodach, o toczącej się od ponad stu lat wojnie z nią, wciąż jeszcze nie wygranej, choć ostatnio bardziej skutecznej – opowiada książka. Autorka, wybitny historyk francuski, pokazuje nam mafię od jej początków, w latach 60. ubiegłego wieku, aż do czasów współczesnych. Poznajemy to zjawisko w całej jego złożoności; jego związki ze swoistą obyczajowością sycylijską, z sytuacją społeczną włoskiego Południa, z polityką i gospodarką, z mafiami innych krajów i kontynentów. Rzadki przykład solidnej, źródłowo udokumentowanej pracy, którą czyta się jednocześnie jak powieść sensacyjną, romans kryminalny, reportaż sądowy.

Ostanie wydarzenia naszego wieku ujął w posłowiu korespondent Telewizji Polskiej i dziennika "Rzeczpospolita" w Rzymie – Jacek Moskwa.

[Świat Książki, 2001]