Dodany: 08.11.2016 09:15|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Zaraza, astrologia, czarna magia – czyli co można znaleźć w szafie

Co można odnaleźć w starej szafie?​Nigdy nie wiadomo, co się odnajdzie podczas porządkowania starych szaf zamkniętych na trzy spusty. Przekonał się o tym Patrick Marrin, antykwariusz z Wimbledonu w Anglii, który – oprócz, najprawdopodobniej, tony kurzu – odkrył w domowej szafie woluminy z XVII i XVIII wieku o sporej wartości historycznej. Ucieszyła się z tego Londyńska Biblioteka, która szukała tych dzieł od przeszło 50 lat.

Te rzadkie woluminy zostały zabrane z biblioteki najpewniej w późnych latach 50. XX wieku. Antykwariusz odnalazł je na dnie zamkniętej szafy, kiedy został poproszony przez rodzinę  zmarłego kolekcjonera, by przyjrzał się pozostawionym przez niego starym książkom. Szybko po tym odkryciu okazało się, że dzieła nie zostały wcale z biblioteki wypożyczone i przetrzymane – na ich okładkach i stronach widoczne są próby usunięcia naklejek zabezpieczających. „Ludzie w tym celu używali papieru ściernego, przez co robili w stronach dziury, a nawet rozrywali kartki” – powiedział Marrin. – „Udało mi się jednak odkryć nieuszkodzoną naklejkę, dzięki temu, że jedna z książek składa się z wielu broszur i pojedynczych kartek, ktoś ją prawdopodobnie przeoczył. Wiem, że Londyńska Biblioteka nigdy nie wystawia swoich zbiorów na sprzedaż, a więc wniosek musiał być jeden – to jej własność”. Woluminy prawdopodobnie miały iść na sprzedaż.

Wśród odnalezionych przez Marrina książek znajdują się: tekst z 1736 roku Rozprawa o czarnoksięstwie (A Discourse on Witchcraft), z 1680 – Najświętsze i boskie nauki astrologii (The most Sacred and Divine Science of Astrology) czy tom o wdzięcznym tytule Pierwsza część rozprawy naukowej o ostatniej strasznej zarazie w Francji porównanej do tej okropnej zarazy w Londynie w roku 1665 (The First Part of the Treatise of the Late Dreadful Plague in France Compared With That Terrible Plague in London, in the Year 1665) z 1772 roku.

„Tytuły te były zaginione przez wiele dekad i, mimo że nigdy nie porzuciliśmy poszukiwań, nie mieliśmy zbyt wiele wiary, że jeszcze kiedyś je ujrzymy” – powiedziała Inez Lynn, bibliotekarka z Londyńskiej Biblioteki. – „Niektóre  z nich mają naprawdę dużą wartość historyczną, więc ich powrót do naszej kolekcji po tak długim czasie to niesamowita ulga i radość”.

Pierwsza część rozprawy naukowej...

Pierwsza część rozprawy naukowej o ostatniej strasznej zarazie w Francji porównanej do tej okropnej zarazy w Londynie w roku 1665 roku

(zdjęcia: ABA/London Library)

Źródło: "The Guardian"

Użytkownik: miłośniczka 08.11.2016 11:38 napisał(a):
Odpowiedź na: ​Nigdy nie wiadomo, co ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Nie zdążył sprzedać, a może jednak strach obleciał? ;P
Użytkownik: sowa 08.11.2016 17:22 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie zdążył sprzedać, a mo... | miłośniczka
I ciekawe, w jakim stopniu zniszczył te zabytki, próbując je "odbezpieczyć".