Dodany: 04.11.2016 10:31|Autor: patashnik

Październik 2016

Krucjaty: Wojna o Ziemię Świętą (Asbridge Thomas)
Dr Thomas Asbridge w zajmujący sposób przedstawia przebieg krucjat oraz kulisy powstania i upadku Outremer. Posiłkuje się źródłami autorstwa kronikarzy europejskich jak i muzułmańskich co pozwala na obiektywną relację. Państwa krzyżowe obróciły się w proch, tysiące krzyżowców i przeciwstawiających się im muzułmanów także. Z imieniem Boga na ustach przez dwa wieki dokonywano podbojów, masakr i egzekucji a wszystko to rzutuje na współczesność, stosunki między chrześcijaństwem i islamem. Po książkę sięgnąłem zachęcony serialem BBC "Krucjaty", którego narratorem jest autor książki. Bardzo dobra.

Portugalia (Pedrosa Cyril)
Jak zwykle u Pedrosy wspaniałe barwy odzwierciedlające nastroje bohaterów i charakterystyczny, rozedrgany rysunek. Bardzo nastrojowa opowieść o zagubieniu, poszukiwaniu swojego miejsca i samego siebie. Chociaż na pierwszym planie jest bohater-rysownik to tytuł wskazuje bohatera równorzędnego, Portugalia jest tu nakreślona jako miejsce pełne życia, dźwięków i kolorów. Piękny album.

Dziesiąty grudnia (Saunders George)
Bohaterowie opowiadań Saundersa to ludzie, którym daleko do ideału. Spełnienie ich dążeń pozostaje poza ich zasięgiem, czasem z powodu nieszczęśliwego zbiegu okoliczności, czasem z powodu ludzkich niedoskonałości. Używając różnych rodzajów narracji: dziennika, elementów s-f a nawet stylizacji na język przodków (szacunek dla tłumacza!) Saunders szkicuje portret naszego społeczeństwa XXI wieku: konformistycznego, wykluczającego słabszych, niezdolnego do empatii. Genialny zbiór.

Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 04.11.2016 13:46 napisał(a):
Odpowiedź na: Krucjaty: Wojna o Ziemię ... | patashnik
A propos Asbridga polecam: Inne spojrzenie na wyprawy krzyżowe.