Dodany: 03.11.2016 08:38|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Żanna Słoniowska laureatką Nagrody Conrada 2016

Żanna SłoniowskaŻanna Słoniowska w niedzielę, 30 października, odebrała statuetkę za najlepszy debiut 2015 rokuDom z witrażem. Uroczystość odbyła się w trakcie Gali Nagrody w Centrum Kongresowym ICE Kraków i tym samym podsumowała tegoroczną, ósmą edycję Festiwalu Conrada. Pisarka, oprócz statuetki, została nagrodzona 30 tysiącami złotych oraz możliwością miesięcznego pobytu rezydencjalnego w Krakowie. Ponadto Festiwal Conrada i „Tygodnik Powszechny” zobowiązały się do zorganizowania  artystce promocji podczas przyszłorocznych wydarzeń.

Dom z witrażem to opowieść o relacji między młodą kobietą i dojrzałym mężczyzną, o poszukiwaniu i określaniu własnej tożsamości – z łuszczącymi się fasadami i wybrzuszonymi balkonami lwowskich kamienic w tle. To czteropokoleniowa saga rodzinna, w której opowieści o polskiej i ukraińskiej historii splatają się ze sobą na poziomie osobistych wyborów, losów poszczególnych bohaterów. „Jestem narodowości lwowskiej” – oświadcza Mikołaj, jedyny mężczyzna w klanie kobiet, z których każda doświadczyła życia w innej epoce.

„Każdy człowiek szuka bezpieczeństwa, ale dla mnie osobiście pisanie tej książki było wbrew tej ludzkiej, podstawowej potrzebie. Przez pięć lat to była kwestia wiary. Pisałam tekst, na który nikt nie czekał, pisałam w rodzinnym języku, rzuciłam nawet moją pracę jednak światy, które w zamian odkryłam przerosły moje najszczersze oczekiwania” – wyznała w swoim przemówieniu laureatka.

Żanna Słoniowska, Ukrainka z polskimi korzeniami, urodziła się w 1978 r. Od lat mieszka w Krakowie. Dziennikarka, tłumaczka i pisarka, specjalizuje się w historii Lwowa, jest autorką albumu Przedwojenny Lwów (2013). Dom z witrażem powstał dzięki wygranej w konkursie na najlepszą powieść zorganizowanym przez „Znak” w 2014 roku, w którym nagrodą było wydanie książki właśnie. Żanna Słoniowska znalazła się w tym roku także wśród nominowanych do Nagrody Literackiej „Nike”.

Nagrodę Conrada ustanowiono jako wsparcie dla debiutujących pisarzy oraz wydawców, jej celem jest zachęcanie do podejmowania ryzyka wydawniczego. Fundatorem i organizatorem pozostaje Miasto Kraków. Żanna Słoniowska wygrała w głosowaniu czytelników – zdobyła 32,81% głosów. Na drugim miejscu uplasował się Marek Adamik z powieścią Sensu sens. Wszyscy nominowani do nagrody otrzymają wsparcie promocyjne w czasie przyszłorocznego Festiwalu Conrada oraz na łamach „Tygodnika Powszechnego”.

Źródło: conradfestival.pl

Zdjęcie: Rafał Komorowski