Dodany: 24.10.2016 23:07|Autor:

Książka: Świnki morskie
Vaculík Ludvík
Notę wprowadził(a): sowa

"W żadnym innym utworze literatura czeska nie zbliżyła się do twórczości Franza Kafki tak bardzo, jak w »Świnkach morskich«".

Milan Exner

Pewien praski bankier z braku innego pomysłu kupuje synowi na Boże Narodzenie świnkę morską. Jak dalece to niewinne wydarzenie zmieni życie rodziny? Jakie sekrety skrywa bank narodowy? I czy przed kryzysem finansowym można schować się w beczce?

Absurdalny humor i przerażające tajemnice.

"Z ciekawością obserwowałem, jak ta historia się rozwinie. Te nocne godziny spędzone przy maszynie do pisania, wypełnione spokojnym oczekiwaniem, jak rozwiną się zaskakujące dialogi. A czasem zaglądałem obok - do pokoju, w którym spali chłopcy - do klatki ze świnkami".

Ludvík Vaculík

Ludvík Vaculík - bez wątpienia jeden z najwspanialszych pisarzy i jedna z najbarwniejszych postaci czeskiej literatury i kultury. Autor słynnych powieści: "Siekiera", "Świnki morskie", "Sennik czeski", "Podróż na Pradziad" oraz "Pożegnanie dziewicy". Jego powieści są bez wyjątku niezwykle autobiograficzne, pełne wewnętrznych napięć oraz nieszablonowego humoru.

Ludvík Vaculík zasłynął nie tylko jako pisarz, ale również jako nieugięty przedstawiciel kultury. Przez ponad dwadzieścia lat utrzymywał tętno literatury czeskiej jako "wydawca" samizdatu o nazwie "Skobel" ("Petlice"), w którym w latach 70. i 80 XX wieku publikowali najważniejsi czescy pisarze.

[Wydawnictwo Stara Szkoła, 2016]