Dodany: 23.10.2016 19:02|Autor: UzytkownikUsuniety08​252023075941

Książki i okolice> Książki w ogóle

Jak sprawdzić datę pierwszego wydania i wydawnictwo zagranicznej książki

Witajcie!

Czy wiecie może gdzie można na 100% sprawdzić: w jakim roku po raz pierwszy i w jakim wydawnictwie została wydana książka zagraniczna?

Na "goodreads" jest informacja: "first published" ale nie zawsze idzie za tym informacja w jakim wydawnictwie.
Użytkownik: il93 23.10.2016 22:33 napisał(a):
Odpowiedź na: Witajcie! Czy wiecie m... | UzytkownikUsuniety08​252023075941
Korzystam z http://kvk.bibliothek.kit.edu/?kataloge=SWB&katalo​ge=BVB&kataloge=NRW&kataloge=HEBIS&kataloge=HEBIS_​RETRO&kataloge=KOBV_SOLR&kataloge=GBV&kataloge=DDB​&kataloge=STABI_BERLIN&kataloge=BIBOPAC&kataloge=L​BOE&kataloge=OENB&kataloge=SWISSBIB&kataloge=HELVE​TICAT&kataloge=BASEL&kataloge=ETH&kataloge=VKCH_RE​RO&kataloge=NLAU&kataloge=VERBUND_BELGIEN&kataloge​=DAENEMARK_REX&kataloge=EROMM&kataloge=NB_FINNLAND​&kataloge=FINNLAND_VERBUND&kataloge=BNF_PARIS&kata​loge=ABES&kataloge=COPAC&kataloge=BL&kataloge=NB_I​SRAEL&kataloge=VERBUND_ISRAEL&kataloge=EDIT16&kata​loge=ITALIEN_VERBUND&kataloge=ITALIEN_SERIALS&kata​loge=CISTI&kataloge=NLCA&kataloge=LUXEMBURG&katalo​ge=NB_NIEDERLANDE&kataloge=VERBUND_NORWEGEN&katalo​ge=NB_POLEN&kataloge=PORTUGAL&kataloge=STAATSBIB_R​USSLAND&kataloge=VERBUND_SCHWEDEN&kataloge=BNE&kat​aloge=REBIUN&kataloge=NB_TSCHECHIEN&kataloge=NB_UN​GARN&kataloge=NLM&kataloge=WORLDCAT&kataloge=ABEBO​OKS&kataloge=AMAZON_DE&kataloge=AMAZON_US&kataloge​=ANTIQUARIAT&kataloge=BOOKLOOKER&kataloge=KNO&kata​loge=ZVAB&kataloge=BASE&kataloge=DIGIBIB&kataloge=​DFG_EBOOKS&kataloge=DFG_AUFSAETZE&kataloge=DOABOOK​S&kataloge=DOAJ&kataloge=EROMM_WEBSEARCH&kataloge=​EUROPEANA&kataloge=GOOGLE_BOOKS&kataloge=KUNST_HAT​HI&kataloge=ARCHIVE_ORG&kataloge=OAPEN&kataloge=ZV​DD&digitalOnly=0&embedFulltitle=0&newTab=0 przy dodawaniu książek do katalogu. Są tam książki polskie i zagraniczne, znalazłam nawet wydanie z XVI wieku. Jeszcze się nie zawiodłam ;-).
Użytkownik: UzytkownikUsuniety08​252023075941 25.10.2016 12:05 napisał(a):
Odpowiedź na: Korzystam z http://kvk.bi... | il93
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Rzeczywiście sporo można znaleźć.

Niestety nie doszukałam się opcji, która wyszukiwałaby pierwsze wydanie. Jest mnóstwo wydań ale jak znaleźć pierwsze?
Czy jest jakiś inny sposób? Czy jest jakiś katalog, który udostępnia informacje o pierwszym wydaniu i wydawnictwie?
Czy może trzeba szukać skąd pochodzi autor i tropić w oryginalnym języku??
Użytkownik: il93 25.10.2016 17:03 napisał(a):
Odpowiedź na: Bardzo dziękuję za odpowi... | UzytkownikUsuniety08​252023075941
Często w http://karo.umk.pl/Karo/ jest tytuł oryginału, więc można go przerzucić. A co do daty, trzeba przeglądać po kolei i poszukać najstarszego. Sposób zawodny w przypadku, gdy autor nie pisze w rodzimym języku, ale zwykle łatwo idzie znaleźć takie informacje ;-).
Użytkownik: Phryne 06.11.2016 12:53 napisał(a):
Odpowiedź na: Witajcie! Czy wiecie m... | UzytkownikUsuniety08​252023075941
Też polecam KVK, można również zajrzeć do katalogu Biblioteki Kongresu: https://catalog.loc.gov/vwebv/searchBrowse. Książki zagraniczne są często w zbiorach bibliotek naukowych, dlatego można też posiłkować się katalogiem NUKAT: http://katalog.nukat.edu.pl/search/query?theme=nuk​at