Dodany: 05.10.2016 10:18|Autor: Fiona54

Dwie książki

Ostatnie dwie książki były o naszej współczesności, o naszym dniu dzisiejszym. Są to: Pawła Reszke "Chciwość, jak nas oszukują wielkie firmy" oraz Macieja Stuhra "W krzywym zwierciadle. Felietony".

O ile ta pierwsza pozycja jest bardzo serio, o tyle druga znacznie lżejsza, stanowi zbiór felietonów drukowanych w latach 2009 do 2013 w "Zwierciadle", a więc tematyka bieżąca lecz nie męcząca zbytnio.
Paweł Reszka rozprawia się z problemem bardzo aktualnym ostatnio w kontekście kredytów frankowych i polisolokat, na których kupujący je mogli niemal wyłącznie stracić. Autor dopuszcza do głosu osoby najbardziej kompetentne w tej sprawie, pracowników, byłych i obecnych, towarzystw ubezpieczeniowych, banków, pośredników, doradców kredytowych. Poraża cynizm i chęć nieograniczonego zysku, z drugiej zaś strony brak refleksji i podstawowej wiedzy. To książka obowiązkowa dla każdego obywatela, bo sprawa nadużyć wcale nie zniknęła wraz z upadkiem Amber Gold.

Zbiór felietonów Stuhra można przeczytać bez większych oczekiwań, bo nic tak się nie starzeje w literaturze jak felietony z tzw. kobiecej prasy, chociaż jeden z nich uznałabym za proroczy. To felieton z maja 2013r. zatytułowany Aktor w sieci. Przytoczę pierwsze zdanie: " Fascynuje mnie ten stan, kiedy wiemy, że wydarzyło się coś niezwykle istotnego, ale jeszcze nie potrafimy wyobrazić sobie jego skutków." Hmm.... Piszę ten tekst dwa dni po "czarnym poniedziałku", do którego inspiracją była wypowiedź na portalu społecznościowym pewnej znanej aktorki.....

Chciwość: Jak nas oszukują wielkie firmy (Reszka Paweł (ur. 1969))
W krzywym zwierciadle: Felietony (Stuhr Maciej)