Dodany: 02.10.2016 14:53|Autor: Anna125

Czytatnik: Pomiędzy niebem, a ziemią

Kwartalnik_4.2016

Pomysł Louriego wspaniały, aby przeczytać książki z półek własnych. Moje mają różny ciężar gatunkowy. Kolejność półkowa tj. z góry na dół, znaczy przypadkowa. Kiedy teraz na to patrzę to troszkę zbieranina, klucza nie widać na pierwszy rzut oka. Nie wiem, czy kwartał wystarczy. Jedną decyzję właśnie podjęłam - muszę się przesiąść do komunikacji miejskiej, zawszeć pół godziny - przyjemnej - przed i po pracy. Trzech książek w zbiorze bbnetki nie znalazłam, to je w wolnym czasie dopiszę (a może nie umiem szukać).

1. Lekcje chińskiego: Dzieci rewolucji kulturalnej i dzisiejsze Chiny (Pomfret John)
2. Najpiękniejsze: Kobiety z obrazów (Czyńska Małgorzata)
3. Na początku był negatyw (Osiecka Agnieszka)
Flaubert
4. Bouvard i Pecuchet (Flaubert Gustave (Flaubert Gustaw))
5. Pani Bovary (Flaubert Gustave (Flaubert Gustaw))
Salinger
6. Dziewięć opowiadań (Salinger Jerome David) powtórka
7. Salinger (Shields David, Salerno Shane)
Cortazar
8. Książka dla Manuela (Cortázar Julio)
9. O literaturze: Wykłady w Berkley, 1980 (Cortázar Julio)
10. Prześniona rewolucja: Ćwiczenie z logiki historycznej (Leder Andrzej)
11. Bez skazy (Franzen Jonathan)
12. Wszystkie lektury nadobowiązkowe (Szymborska Wisława)
13. Nic zwyczajnego: O Wisławie Szymborskiej (Rusinek Michał (ur. 1972))
14. Fynf und cfancyś (Witkowski Michał (ur. 1975)). 5, mocna opowieść, początkowo hermetyczny język
15. Charlotte Brontë i jej siostry śpiące (Ostrowski Eryk)
16. Szklany dom (Stross Charles)
17. Apetyt (Kazan Philip)
18. Cudowny lek: Robert Koch, Ludwik Pasteur i prątki gruźlicy (Goetz Thomas)
19. Ta niewiarygodna potrzeba wiary (Kristeva Julia)
20. Niepewność epoki demokracji (Kołakowski Leszek)
21. Żywopłot (Rabinyan Dorit)
22. Czcij ojca swego (Sidi Ela)
23. Boginie z Žítkovej (Tučková Kateřina) 4,5, opowieść o Dorze, zapomnianym miejscu, w ktorym żyły boginie, historia i współczesność, dokumenty i fikcja, ciekawe.
24. Uległość (Houellebecq Michel)

Alice Munro
25. Coś, o czym chciałam ci powiedzieć (Munro Alice)
26. Kocha, lubi, szanuje... (Munro Alice)
27. Taniec szczęśliwych cieni (Munro Alice)

28. Marek Edelman: Bóg śpi (Burnetko Krzysztof, Bereś Witold, Edelman Marek). 3, postawiłam pierwszą niską ocenę, dotyczy ona autorów wywiadu. Gdyby ich rozmówcą nie był Edelman byłaby jedynka w ocenie. Pomysł Beresia i Brunetko na rozmowę polegał na konfrontacji Marka Edelmana z Dekalogiem, czyli ateisty z kanonem cywilizacji zachodniej i wiary. Sam pomysł może i byłby ciekawy (chociaż sama nie wiem), wykonanie tragiczne, pytania infantylne, sami nie mieli nic do powiedzenia, czekali, aż książka sama się napisze. Edelman z trudem wytrzymywał głupotę tego wywiadu i zupełnie nie dziwię się temu. Nie czytałam ich poprzedniej książki - wywiadu więc nie wiem jaka jest. Tu niestety panowie się nie popisali. Za to znam piękny wywiad Hanny Krall Zdążyć przed Panem Bogiem (Krall Hanna)
Książka broni się tylko przez Marka Edelmana. jego dużą odporność psychiczną (na beztroskę, cynizm?, niewiedzę rozmówców) i kulturę osobistą.

Deleuze
29. Spinoza: Filozofia praktyczna (Deleuze Gilles)
30. Fałda: Leibniz a barok (Deleuze Gilles)
31. Nietzsche i filozofia (Deleuze Gilles)
32. Podróż na Południe (Ajvaz Michal)

Ribeyro "Słowo niemowy"
33. Słowo niemowy: Wybór opowiadań (Ribeyro Julio Ramón)
Shaun Usher "Listy niezapomniane", tom I i II
34. Listy niezapomniane
35. Książka o czytaniu czyli Resztę dopisz sam (Sobolewska Justyna)
36. Zanim się pojawiłeś (Moyes Jojo) 4,5 bardzo wciągająca książka - chcemy się dowiedzieć się, co zdarzy się dalej. To bardzo mocna cecha tej prozy. Czytałam w metrze, pociągu i w międzyczasie. Wydawałoby się "ograny" temat lecz bohaterowie są moim zdaniem bardzo prawdziwi, zwykli lecz niezwyczajnie opisani. Było kilka rzeczy, które mnie zirytowały na przykład okładka i inne rzeczy, których nie chcę spoilerować. Dla mnie warta przeczytania.

37. Babunia (Deghelt Frédérique) 4,5, dziwna książka, której trudno wystawić ocenę. Pociągająca i irytująca jednocześnie. Nie lubię przeplatania dwóch pierwszoosobowych narracji: wnuczki i babuni. Jednocześnie książka mnie zauroczyła. Czytałam czytatki bbnetkowiczów o tej książce i chyba nie do końca podzielam zdanie dotyczące zakończenia. Dla mnie książka jest nieskończona, urwana przedwcześnie.

Wszystkie Muminki i Lovercraft może pojawią się w międzyczasie, i przewertowanie finansowego ninja. Uff, pierwszy krok wykonany :).

14 listopad 2016
Radykalnie zmieniam kierunek. Chcę, muszę zrozumieć ten świat i przekonania ludzi. Zwracam sie w kierunku książek traktujących o filozofii. Książki z półki przerzucam na trzeci kwartał 2017 roku. Książki czytane będę zamieszczała na bieżąco. Porażka i zwycięstwo - zawsze to wybór, głównie dla siebie. Na pierwszy ogień trafi
38. 50 wielkich teorii, które powinieneś znać (Dupré Ben), na 5.0, wyżej nie mogę, ponieważ brakuje mi fragmentów, cytatów oryginalnych tekstów, które dla takiej świeżynki jak ja, pomogłyby zapoznać się z oryginałem.
39. Co to wszystko znaczy?: Bardzo krótkie wprowadzenie do filozofii (Nagel Thomas) 5.0 dla kapitalne wprowadzenie do myślenia i poddawania w wątpliwość odpowiedzi oczywistych.

3 styczeń 2017
Cóż muszę się przyznać do porażki, nie sprostałam wyzwaniu. Osiem książek, w tym dwie z nie założonych. Sześć na trzydzieści siedem, czyli około 16 %. Nic to, porażki hartują. Teraz Się nie udało lecz jestem optymistką i wierzę, że się powiedzie, może już przy kolejnym wyzwaniu :).

Za duży "chaps" to był dla mnie, no i dołożyło się nowe zainteresowanie, które sprawiło, że buszowałam w internecie jak "dziki człowiek", czytałam przesyłane teksty, prenumerowane tygodniki i audycje radiowe. Nie były to książki więc ocen wystawić nie mogłam. Książki, które przeczytałam mają oceny, reszta musi poczekać do trzeciego kwartału 2017 roku.
Podsumowania w bbnetce są niesamowite, pozwalają porządkować swoje czytanie, podążanie za mirażami, urealniają to co możliwe, a co niedostępne.
Moje wnioski: ostrożnie planuj - na początek wystarczy 1 książka tygodniowo; prowadź roczną czytatkę z przeczytanymi książkami; zapisuj swoje myśli na bieżąco (inaczej rozwieją się jak dym z papierosa); nie idź na łatwiznę i przesiądź się na transport publiczny.

Użytkownik: Neelith 04.10.2016 14:39 napisał(a):
Odpowiedź na: Pomysł Louriego wspaniały... | Anna125
Powodzenia! Nie umiem narzucić sobie takiego "rygoru", chociaż próbowałam. Czytam to na co mam ochotę w danej chwili i czasami jest to dalekie od planów czytelniczych. Niedobrze, bo np. pożyczanki ze spotkań tkwią długo na półkach, aż wstyd, ale z własnymi jest najgorzej - niektóre od lat nie mogą się doczekać przeczytania, a ja pod wpływem chwili kupuję kolejne :O
Użytkownik: Anna125 04.10.2016 23:08 napisał(a):
Odpowiedź na: Powodzenia! Nie umiem nar... | Neelith
Ciekawe, czy ja umiem rygor sobie narzucić :D. Kiedy spisałam z półek i zobaczyłam w kwartalniku to minę miałam niewyraźną. Jednak na razie trzymam gardę :).
Użytkownik: Pani_Wu 20.10.2016 23:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Pomysł Louriego wspaniały... | Anna125
No tak! Człowiek się różnych sposobów chwyta, planuje, usiłuje być monogamiczny w związku z książkami, a potem, tak czy siak, idzie na ksiuty ;) Bo ona taka ładna, taka urocza i ochotę mam na nią przeogromną, a tamta z listy, to już obowiązek, a ten jak wiadomo nie zając, nie ucieknie.
Na blogu moim wiszą plany, nawet przybrały formę udziału w wyzwaniach dotyczących odgruzowania własnych półek i... wychodzi jak zwykle :) Co nie znaczy, że nie sięgam po książki z półki, ależ tak! Ale niekonieczne po te, które sobie w styczniu zaplanowałam na rok calutki.
Cóż ja styczniowa mogę wiedzieć o sobie październikowej? Nic!
Ale trzymam, Chomiczku, kciuki za Ciebie!

Trudno mi się rozeznać, które książki z listy przeczytałaś, a które nie, lecz zaciekawiły mnie Twoje rozważania dotyczące książki - rozmowy z Markiem Edelmanem. Dobrym "wywiadowcą" być to sztuka, żeby intelektem dorównać rozmówcy, ale i nie przerastać go, nawet jeśli tak jest to siebie schować w cieniu, a jego postawić w blasku reflektorów, wydobyć to, co najlepsze. Chyba jednak lepiej zostać w cieniu i wydać się mniej rozgarniętym niż interlokutor, niż z cienia wyleźć i rozwiać wszelkie wątpliwości, jak to panowie autorzy uczynili :D
Pozdrawiam!
Użytkownik: Anna125 20.10.2016 23:55 napisał(a):
Odpowiedź na: No tak! Człowiek się różn... | Pani_Wu
Czasu dokonanego nie używamy :) (przeczytałam!), czytam z lekka byłoby bliższe prawdy, a spoglądam i miotam się pomiędzy nimi chyba najbliższe. Oj, tak zające książkowe nie skicną z półki, grzecznie sobie spoczywają i mrugają tytułem, a jak nie znęci to autorem.

Drobiną kurzu pod kanapą Edelmana chciałabym być i poczytywałabym to za zaszczyt, dlatego tak mnie zezłościło, że chłopaki nie przygotowali się do rozmowy, a może zrobili to niewystarczająco, a może temat nie był ich (tak naprawdę), tylko "wywiadowy" i kreatywny (konotacja negatywna tego słowa). To, co książka oddaje bardzo dobrze to irtytację i znużenie Edelmana. Kolokwialnie można by rzec, że ręce mu opady. A poza tym to książka jest pięknie wydana i ma ciekawą zakładkę.
Użytkownik: Vemona 28.06.2017 19:25 napisał(a):
Odpowiedź na: Pomysł Louriego wspaniały... | Anna125
Trzeci rok realizuję podobny do Twojego plan, czyli czytam książki z własnej półki. Początkowo zakładałam, że będę to robiła przez rok, okazuje się, że mam ich tyle (i przybywają kolejne), że zdecydowanie w ciągu jednego roku nie miałam szans tego ogarnąć.
Ciekawie podeszłaś do sprawy, ustalając które masz zamiar wziąć na warsztat, ja poszłam na żywioł i po prostu wyciągam z półki to, na co akurat mam ochotę. Nie udało się uniknąć książek pożyczonych, ale postarałam się, żeby własna półka grała pierwsze skrzypce. Może przy kolejnym podejściu zaplanuję też kolejność czytania? :)
Użytkownik: Anna125 29.06.2017 19:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Trzeci rok realizuję podo... | Vemona
Ciekawie może i podeszłam lecz za Orzeszkową bym powtórzyła "piękna teoria i smutna praktyka" :P

Słowem zdaje mi się, że trzeci kwartał będę miała "obłożony" lecz na razie nie chcę o tym rozmyślać - "pomyślę jutro" :)
Użytkownik: Vemona 30.06.2017 12:27 napisał(a):
Odpowiedź na: Ciekawie może i podeszłam... | Anna125
Od czegoś trzeba zacząć, piękne teorie czasem się z praktyką mijają, ale nic to, grunt, że są i można sobie o nich podyskutować.

Scarlett była bardzo mądra... :)