Dodany: 30.09.2016 19:33|Autor:

Piotr Napierała (ur. 18 maja 1982 r. w Poznaniu) – doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zajmuje się myślą polityczną Oświecenia i jego przeciwników, teorią i praktyką politycznego liberalizmu oraz problematyką stereotypów narodowych i kulturowych. Autor licznych książek, m.in.: "Hesja-Darmstadt w XVIII stuleciu. Wielcy władcy małego państwa", "»Kraj wolności« i »kraj niewoli« – brytyjska i francuska wizja wolności w XVII i XVIII wieku" (praca doktorska), "Simon van Slingelandt – ostatnia szansa Holandii", "Paryż i Wersal czasów Voltaire'a i Casanovy".

"W opracowaniu zaprezentowano wybrane elementy historycznie uwarunkowanych relacji pomiędzy Chinami i Japonią a światem zachodnim od starożytności do dziś. Autor zwraca uwagę na różne sfery życia społecznego, elementy specyfiki kulturowej, polityki, obyczajowości, powracając nieustannie do stereotypów. W swoim opracowaniu korzysta z niezwykle bogatej literatury przedmiotu. [...] Nietrudno zauważyć dobry warsztat historyka poszukującego uzasadnienia źródłowego stawianych tez skupiających się na zagadnieniu stereotypów. Autor nie unika w książce własnych refleksji. Choć mogą one być i są dyskusyjne, tworzą też w jakimś sensie żywą narrację młodego pokolenia badaczy i naukowców zderzających się z tak odmiennymi uwarunkowaniami cywilizacyjnymi. [...] Niewątpliwie praca może stanowić bardzo cenną pozycję książkową przyczyniającą się do powiększania naszej wiedzy nie tylko z zakresu szeroko rozumianej kultury europejskiej, ale także kultury azjatyckiej, wobec której wciąż występuje deficyt poznawczy (zwłaszcza w naszym kraju)".

prof. UAM dr hab Włodzimierz Wilowski (fragment recenzji wydawniczej)

[Wydawnictwo Libron, 2015]