Dodany: 12.03.2010 01:24|Autor: __Alien__

O drzewkach bonsai słów kilka...

"Bonsai" Harry'ego Tomilsona była pierwszą książką dotyczącą bonsai, jaką kupiłem. Wcześniej tylko czytałem "Bonzai z naszych drzew" Wolfganga Kohlheppa. Do zakupu skusiły mnie pozytywne opinie o tej książce, które znalazłem na forach związanych z tą tematyką. Muszę przyznać, że faktycznie, warta jest swojej ceny.

Znajdziemy w niej wiele informacji na temat hodowli drzewka, jego pielęgnacji, rozmnażania itd., jak również rozbudowany dział, w którym po kolei są opisywane najpopularniejsze gatunki, sposób ich hodowli, terminarz prac, cechy charakterystyczne i przykładowe zdjęcia.

Książkę poleciłbym raczej początkującym bonsaistom. Niby jest w niej dużo opisów, lecz są to rady ogólnikowe, bardzo dobre na początek, później jednak zaczyna się szukać bardziej profesjonalnych wydawnictw (tu polecę chociażby książkę Andrzeja Płochockiego "Bonsai: Sztuka miniaturyzacji drzew i krzewów").

Największą, moim zdaniem, zaletą tej książki są zawarte w niej fotografie bonsai. Naprawdę jest ich mnóstwo, niemal każdy gatunek drzewa w każdym stylu. Książka jest wydana na papierze kredowym, przez co zdjęcia są dobrej jakości i prezentują się rewelacyjnie. Jest to o tyle istotne, że można się wzorować na fotografiach, tworząc własne bonsai. Mnie pomogło na przykład w wybraniu doniczki, wystarczyło odszukać drzewko o podobnym kształcie co moje i wyobrazić sobie, w którym pojemniku mu będzie najlepiej. W tym książka jest nieoceniona, można w dowolnej chwili sprawdzić, jak wygląda sosna w stylu pochylonym i czego jeszcze naszemu drzewku brakuje.

Podsumowując, książka mimo swej wysokiej ceny jest obowiązkową pozycją w bibliotece każdego bonsaisty. Dzięki rewelacyjnemu wydaniu na papierze kredowym wygląda świetnie, a liczne fotografie w niej zawarte pomogą nam nie raz podjąć ważne decyzje co do kształtowania własnego bonsai.

Daję jej mocną 5.