Dodany: 23.09.2016 00:30|Autor: Phi

Czytatnik: Czytatnik

Z Klubem 10

Obyczajowe

Drogi Michele (Ginzburg Natalia)
Losy jednej rodziny: miłości, związki, dzieci, rozstania - jednym słowem życie codzienne. Los plecie normalnie, aż do tragedii. Prawie epistolarna powieść, bo więcej listów wymienianych pomiędzy członkami rodziny niż akcji. Nawiązania polityczne do ówczesnej i wcześniej historii Włoch. Całkiem dobre.

Nagroda literacka (Bruyn Günter de)
Krytyk ma wygłosić mowę w związku z nagrodą przyznaną jego dawnemu przyjacielowi. Dobrze nakreślone portrety psychologiczne bohaterów. Każdemu autor poświęca chwilę i przedstawia głębie jego duszy: kolegów Teo akademikom, pierwszej miłości córki i żony pisarza. Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu Można coś niecoś dowiedzieć o NRD. Dobra

Ludzie w hotelu (Baum Vicki)
Dlaczego akurat hotel?
"Ale mi jedno pan musi przyzna: kołowrót w drzwiach musi być otwarty! (...) No, kołowrót, umieszczony w drzwiach wejściowych Niech pan posiedzi tedy w hallu i poobserwuje takie drzwi z godzinkę. Cóż to za ruch i rwetes: wchodzą, wychodzą, wchodzą, wychodzą - ciągle, ciągle, bez końca. Taki kołowrót to dowcipna sztuka. Może się człowiekowi niedobrze zrobić, gdy się nań napatrzy. A teraz proszę uważać: przypuśćmy, że wchodzi pan przezeń, ale chce pan mieć pewność, że i wyjść będzie pan miał możność, prawda? Nie chciałby pan, by kołowrót zamknięto panu przed nosem i uwięziono pana w Grand Hotelu?"
Symbolizuje życie. Przekrój postaci, wyjętych z lat 20 XX w. i ich mieszające się losy. Gasnącej baleriny i złodzieja ze skrupułami; księgowego, który po raz pierwszy zaznaje "życia", przemysłowca z bezwstydna, zimno kalkującą dziewczyną. Filozoficznie patrzy na to były lekarz.
Całość przepełnia tragizm - brak miłości albo pieniędzy, starość, nieprzeżyte życie, trauma powojenna i próba utrzymania na powierzchni dochodów. Najważniejsze ucieczka albo zagrożenie śmiercią. Smutna książka.

Jeszcze się spotkamy, Wilmo... (Bieliauskas Alfonsas)
Książka niedzisiejsza i dzisiejszych czasach wręcz niepoprawna politycznie. Autor pokazuje wojnę oczami komsomolca, dla którego wyzwolenie następuje z przyjściem Armii Czerwonej na Litwę, a po wejściu hitlerowców musi uciekać przed litewskimi nacjonalistami do ZSRR. Tytułowa Wilma to znajoma z Kowna, z pochodzenia Niemka, której ojciec pochwala Hitlera, a ona ma zupełnie inne poglądy. Zawierucha wojenna, która udramatyzuje losy ludzkie i rozdziela zakochanych. Młodzieńczy i polityczny idealizm.