Dodany: 16.09.2016 10:10|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Lista najbardziej oczekiwanych premier tej jesieni

Książki na jesieńPołowa września za nami, jednak od najróżniejszych nowości i zapowiedzi nie odpoczniemy jeszcze długi czas. W literaturze polskiej szykuje się m.in. jesień kryminałów – premiery będą miały książki Katarzyny Bondy czy Marka Krajewskiego. Na Zachodzie zaś „The Wall Street Journal” niedawno opublikował bogatą, bo zawierającą aż trzydzieści dwie pozycje, listę najbardziej oczekiwanych tytułów tej jesieni. Zerknijcie na wybrane dziesięć – być może niektóre z nich pojawią się za jakiś czas na rodzimym rynku.

1. Here I Am, Jonathan Safran Foer (6.09.2016)

Powieść, jak mówi autor, opowiada o tym, jak zmienił się on sam przez ostatnie 10 lat. Here I Am jest historią trudnych wyborów. Przedstawia losy małżeństwa z Waszyngtonu – Jacoba i Julii Blochów – które rozważa wzięcie rozwodu. W tym samym czasie trzęsienie ziemi na Bliskim Wschodzie powoduje geopolityczny kryzys i, kiedy wybucha wojna, Izrael wzywa amerykańskich Żydów do walki w obronie żydowskiego państwa. Jacob, telewizyjny scenarzysta oraz wnuk człowieka ocalałego z Holocaustu, musi zdecydować, czy odpowiedzieć na prośbę o pomoc i walczyć.

2. Nutshell, Ian McEwan (13.09.2016)

Pomysł na tę niezwykłą narrację, którą Ian McEwan wprowadził do swojej nowej powieści, po raz pierwszy wpadł mu do głowy podczas rozmowy z ciężarną synową. „Kiedy rozmawialiśmy o dziecku, byłem bardzo świadomy jego obecności w pokoju” – wspomina. Zanotował kilka zdań i niebawem, gdy śniąc na jawie próbował przetrwać długie spotkanie, pojawiło się w jego głowie pierwsze zdanie powieści: „Więc oto jestem, do góry nogami w kobiecie”.

3. A Gentleman in Moscow, Amor Towles (6.09.2016)

Powieść rozpoczyna się w 1922 roku, kiedy hrabia Aleksander Iwanowicz Rostow staje przed bolszewickim sądem. Ten uznaje go za „niereformowalnego arystokratę”; Rostow zostaje przeprowadzony przez Plac Czerwony do Metropolu i ostrzeżony, że jeśli kiedykolwiek postawi nogę poza hotelem, zginie. Przez kolejne dekady hrabia znajduje coraz to nowe drogi, by dopasować się do swojego położenia – odkrywa ukryte kąty w zatłoczonym hotelu, buduje relacje zarówno z pracownikami, jak i gośćmi, w tym z dziewięcioletnią Niną – postacią częściowo wzorowaną na córce Towlesa.

4. Swing Time, Zadie Smith (15.11.2016)

Dwie młode dziewczyny spotykają się na lekcjach tańca w północno-zachodnim Londynie i nawiązują więź, którą cementują kolor skóry i marzenie o występowaniu na scenie. Autorka Białych zębów i N/W skupia się tu na kobiecej przyjaźni – na jej skomplikowanej, trudnej naturze. Tylko jedna z dziewczyn, Tracy, ma idealnie zbudowane stopy i talent, druga – narratorka – zostaje osobistą asystentką znanej supergwiady. Powieść zanurzona jest w historii muzyki i przyprawiona analizą popkultury, zagłębiamy się w myśli narratorki „o rytmie i czasie, czarnych ciałach i czarnej muzyce, o tym, co łączy ludzi lub sprawia, że czują się naprawdę wolni”.

5. Nicotine, Nell Zink (4.10.2016)

Penny Baker pojawia się tu po raz pierwszy jako dwunastolatka leżąca nago w indiańskim namiocie, pykająca papierosa na szczycie sterty zwierzęcych skór. Lata później, jako młoda absolwentka college’u i obiecująca businesswoman, myśli, że zostawiła hipisowskie dzieciństwo za sobą. Ale kiedy spotyka przez przypadek grupę walczących o swoje prawa „beztroskich palaczy”, mieszkających na dziko w domu, który właśnie odziedziczyła, szybko traci dla nich głowę.

6. Hero of the Empire: The Boer War, A Daring Escape and the Making of Winston Churchill, Candice Millard (20.09.2016)

W Hero of the Empire autorka mierzy się z osobowością najszerzej opisaną w nowoczesnej historii – Winstonem Churchillem. Istnieje ponad 12 tysięcy książek o nim. Millard  zdaje relację z zapomnianego epizodu zapomnianej wojny: z pojmania i dramatycznej ucieczki Winstona Churchilla podczas wojny burskiej.

7. Commonwealth, Ann Patchett (8.09.2016)

Autorka Belcanto i Stanu zdumienia przywołuje w tej rodzinnej historii elementy swoich własnych doświadczeń jako dziecka rozwodników. Opowieść rozpoczyna się od rozpadu dwóch małżeństw i podąża tropem grupki dzieci kursujących tam i z powrotem pomiędzy rodzicami. Nawiązują one w sekrecie przyjaźń po tym, jak jedno z nich ginie przez przypadek. „To prawdopodobnie najbardziej dochodowa powieść, jaką Ann do tej pory napisała” – powiedział Jonathan Burnham, wydawca w HarperCollins.

8. The Pigeon Tunnel, John Le Carré (8.09.2016)

W swojej pierwszej autobiografii David John Moore Cornwell, były brytyjski agent wywiadu – lepiej znany jako powieściopisarz John le Carré – dzieli się historiami ze swojego pełnego przygód życia. W trakcie jednej z nich, w okolicach Phnom Penh w Kambodży, pomagał sanitariuszce Yvette Pierpaoli uratować dzieci zagrożone rewolucją komunistyczną Pol Pota i ruchem Czerwonych Khmerów. Pierpaoli zwerbowała do tej misji małą flotę powietrzną, której piloci pracowali dla jej importowych interesów. Niektórzy wcześniej latali dla CIA, inni szmuglowali opium. Jeden z nich nauczył Cornwella, jak sprowadzić samolot do lądowania, gdyby okazało się, że pilot jest zbyt odurzony morfiną. Stał się on pierwowzorem Charliego Marshalla w Jego uczniowskiej mości, a Pierpaoli – inspiracją dla postaci Tessy Quayle z Wiernego ogrodnika.

9. Born to Run, Bruce Springsteen (27.09.2016)

Opublikowana na Facebooku krótka, ale soczysta przedmowa do autobiografii napomyka, że rockman z New Jersey ma jeszcze sekrety czekające na ujawnienie. 66-letni piosenkarz był tematem niezliczonych portretów i kilkunastu biografii, włącznie z Brucem Amesa Carlina z 2012 roku. Na koncertach artysta często raczy publiczność osobistymi anegdotami. Jednakże w swojej książce sugeruje, że w tym micie „obdartusa” nie wyszystko musi być takie, jak się wydaje. „Pochodzę z miasta, gdzie prawie wszystko jest okraszone odrobiną oszustwa” – pisze. – „Podobnie jak ja”.

10. Eleanor and Hick, Susan Quinn (29.09.2016)

Co nie jest zdumiewające w tej opowieści? W 1932 roku żona mężczyzny mającego właśnie zostać prezydentem zakochała się w reporterce poznanej podczas kampanii wyborczej. Pierwsza Dama zaprosiła dziennikarkę, by wprowadziła się do Białego Domu – gdzie spała ona w sąsiedniej sypialni przez następne 13 lat. Tą Pierwszą Damą była Eleanor Roosevelt, a jej przyjaciółką – Lorena „Hick” Hickok, dziennikarka pracująca dla Works Progress Administration. Chociaż Eleanor niewątpliwie urodziła się pod szczęśliwą gwiazdą, a Hick raczej w ubóstwie, ich więź przetrwała aż do końca ich życia.

Z pozostałymi propozycjami „The Wall Street Journal” możecie zapoznać się na tej stronie: http://graphics.wsj.com/image-grid/fall-books-preview-2016/

A Wy? Czy macie na co czekać tej jesieni?

Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 16.09.2016 10:14 napisał(a):
Odpowiedź na: Połowa września za nami... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
"Born to Run", Bruce Springsteen - Stasiuk w Jak zostałem pisarzem: Próba autobiografii intelektualnej (Stasiuk Andrzej) opisuje, jak to w latach bodajże 70. dyskutował z kumplem, czy Springsteen jest "największym czereśniakiem rocka" ;) Może tu znajdziemy wyjaśnienie?
Użytkownik: glut 17.09.2016 11:45 napisał(a):
Odpowiedź na: Połowa września za nami... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
czekam na nowego Harry'ego Pottera! :)
Użytkownik: margines 17.09.2016 15:41 napisał(a):
Odpowiedź na: Połowa września za nami... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Też czekam, kiedy na świat przyjdą Harry Potter i przeklęte dziecko (Rowling Joanne (pseud. Rowling J. K., Skamander Newt, Whisp Kennilworthy, Galbraith Robert), Thorne Jack, Tiffany John), ale chyba o wiele bardziej wyczekiwana przeze mnie jest Biblioteka dusz (Riggs Ransom)!
Po tym, jak udało mi się zwiedzić Osobliwy dom pani Peregrine (Riggs Ransom) („osobliwa” to była wycieczka!), a... przed filmem, który „lada moment” ma wkroczyć na ekrany i na który - rzecz jasna - też czekam:)
Użytkownik: exilvia 19.09.2016 00:11 napisał(a):
Odpowiedź na: Połowa września za nami... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Czekam na razie tylko na 1 książkę: Rzekomo fajna rzecz, której nigdy więcej nie zrobię (Wallace David Foster)
Użytkownik: Szeba 19.09.2016 09:50 napisał(a):
Odpowiedź na: Połowa września za nami... | WiadomościOpiekun BiblioNETki

Ja czekam na nową Fryczkowską i trzecią część Bondy oraz na All You Need Is Love: Sceny z życia kontrkultury (Jarniewicz Jerzy). A doczekałam się już "Akuszerki" Akuszerka (Kettu Katja) - dałam się skusić opisem i porównaniem książki do Oczyszczenie (Oksanen Sofi). Wiem, wiem, ale nigdy się nie nauczę widać ;)
Użytkownik: sowa 20.09.2016 19:54 napisał(a):
Odpowiedź na: Połowa września za nami... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Ja czekam na niepublikowane dotychczas utwory J.D. Salingera. O których jakoś nic nie słychać, a miały się pojawić w tym roku.