Dodany: 14.09.2016 21:38|Autor: Fiona54

Życie to walka

Babcia bohatera mawiała: "Życie to kalka, mówiła babka, która nie wymawiała 'w'. Cytat może nie być dokładny, ale Karl Ove Knausgard w powieści autobiograficznej "Moja walka" tę walkę opisał dość szczegółowo.

Z sześciu tomów powieści-rzeki Knausgarda przeczytałam dotychczas trzy i mimo pokaźnej objętości każdego z nich nie mam dość i niecierpliwie oczekuję dalszego ciągu, choć nie bardzo wiem, co zawarł w tych wszystkich tomach człowiek nie taki znów wiekowy. Z pewnością starczyło mu materiału do fabuły, bo swoje życie opisuje szczegółowo i precyzyjnie. Zarzuca czytelnika szczegółami zdawałoby się nieistotnymi, a jednak sprawiającymi, że obraz czasów, miejsca i ludzi, o których pisze Knausgard jest wyrazisty i przekonujący. A także, co nie bez znaczenia, niezmiernie zajmujący. Na zakończenie trzeciego tomu autor, opisując przeprowadzkę rodziny, stwierdza: "Nie przypuszczałem, że każdy szczegół tego krajobrazu, każda zamieszkująca go osoba na zawsze wryją mi się w pamięć, dokładnie i precyzyjnie, jakby pamięć miała słuch absolutny.". Pamięć Knausgarda ma słuch absolutny. Któryś z recenzentów stwierdził, że jeśli za kilkaset lat ludzie będą chcieli dowiedzieć się czegoś o naszych czasach powinni przeczytać "Moją walkę".

O czym jest powieść Knausgarda? O życiu oczywiście. Choć tytuł mocno patetyczny, kiedy go przeczytałam, nasunęło mi się skojarzenie z dziełem pewnego niemieckiego malarza, którego nazwiska lepiej nie wymieniać. Tymczasem w książce nie ma wcale patosu i górnych tonów. Bohatera Karla Ovego poznajemy w pierwszym tomie jako młodzieńca kilkunastoletniego, drugi tom opowiada o mężczyźnie w okolicach czterdziestki, natomiast to trzeci poświęcony jest dziecku do około dwunastego roku życia.
Różne okresy życia bohatera, ale on sam prawie się nie zmienia. Tak samo neurotyczny, wrażliwy, niepewny swego. Całe życie naznaczone trudną relacją z ojcem. Opisując swoje ojcostwo, z satysfakcją konkluduje, że jego dzieci nie boją się go. Wiele w tym prawdy dotyczącej relacji rodzic - dziecko dawniej i obecnie.
W prozie Knausgarda refleksyjno-filozoficzne rozważania przeplatają się z drobiazgowym opisem rzeczywistości codziennego życia społecznego. To bardzo cenne w tej książce. Przy tym natłok szczegółów nie daje efektu przeładowania czy kiczowatego opisu płatnego od wierszówki. Powieść wciągająca i niezwykle wprost interesująca. Dla niektórych może stanowić podstawę do ciekawych porównań i analogii, pod warunkiem, że żyje się nie krócej od autora...

Moja walka: Księga pierwsza (Knausgård Karl Ove)

Moja walka: Księga druga (Knausgård Karl Ove)

Moja walka: Księga trzecia (Knausgård Karl Ove)