Komentarze użytkownika inheracil

nota wydawcy

Książka: Starość aksolotla (Dukaj Jacek)
Autor: inheracil Dodany 13.03.2015 20:03

Trudno uznawać te modele za integralną część książki.

Zobacz całą dyskusję

Nowy wymiar książki – „Starość aksolotla” Jacka Dukaja

Autor: inheracil Dodany 11.03.2015 23:04

Tylko trzy, jak na Dukaja czyta się to błyskawicznie, ale tak już jest jak się pisarz inspiruje Michaelem Bayem ;)

Zobacz całą dyskusję

nota wydawcy

Książka: Starość aksolotla (Dukaj Jacek)
Autor: inheracil Dodany 11.03.2015 13:33

Nie przesadzałbym z tą interaktywnością ;) Nie ma w tym ebooku nic, czego nie dałoby się zrobić w papierowej książce.

Zobacz całą dyskusję

10 najlepszych filmów w historii

Autor: inheracil Dodany 19.12.2013 23:53

Owszem, trochę się zmieniło. Niech będzie, aktualizacja. 1. Osiem i pół 2. Męczeństwo Joanny d'Arc 3. Kabaret 4. Pół żartem, pół serio 5. Żądło 6. Wszystko o mojej matce 7. Zmierzch bogów 8. Ostatni cesarz 9. Matka Joanna od Aniołów 10. Dwunastu gniewnych ludzi Ps. Widzę, że chcesz rozruszać moją aktywność na portalach czytelniczych :P

Zobacz całą dyskusję

Piękne okładki

Autor: inheracil Dodany 27.06.2013 20:47

Sprawdziłem, podejrzenie bezzasadne. Jeżeli ktoś się obraził, to przepraszam :)

Zobacz całą dyskusję

Piękne okładki

Autor: inheracil Dodany 27.06.2013 20:17

Udaję-że-nie-uważam-tego-za-reklamę mode on. Praca, na podstawie której powstała okładka, jest autorstwa osoby, działającej w internecie jako Anapt. Mógłbym się krygować i udawać, że nie podejrzewam wykorzystania grafiki bez zgody autora. Jednak po przeczytaniu wpisów autorki (ałtorki ?) na facebooku śmiem wątpić czy znajomość prawa autorskiego jest jej mocną stroną.

Zobacz całą dyskusję

Obłuda pustaków

Autor: inheracil Dodany 10.06.2013 18:18

Główny temat tego wpisu jest ważny, o ile chodziło tu przede wszystkim o kwestię finansowania instytucji kultury. To oczywiście poważny problem i dotyka również instytucji krajowych. Właściwie tylko kinematografia ma system zapewniający dość stabilne finansowanie kolejnym projektom. Pozostałe dziedziny sztuki są mocno niedofinansowane. Przykładów nie brak, więc po co snuć opowieść o Picassie i neandertalczykach, skoro można się zająć konkretem. S...

Zobacz całą dyskusję

Powieść wysokokaloryczna

Książka: Związek żydowskich policjantów (Chabon Michael)
Autor: inheracil Dodany 13.09.2012 12:03

Jestem zaszczycony ;)

Zobacz całą dyskusję

Czy nieczytanie książek jest trendy?

Autor: inheracil Dodany 12.05.2012 13:42

W temacie koszulek http://d24w6bsrhbeh9d.cloudfront.net/pho​to/4077402_700b.jpg ;)

Zobacz całą dyskusję

Czy nieczytanie książek jest trendy?

Autor: inheracil Dodany 29.04.2012 22:04

Zaprawdę powiadam wam, wszyscy w błędzie tkwicie. Ten napis na koszulce nie odnosi się do książek, a przynajmniej nie musi. Nie macie co robić tylko CZYTAĆ napisy na cudzych ciuchach? Takie oto jest przesłanie.

Zobacz całą dyskusję

prezent dla brata

Autor: inheracil Dodany 19.12.2011 17:06

Może którąś z powieści Terry'ego Pratchetta? Jeżeli lubi klimaty fantasy (a chyba tak można powiedzieć) to powinno mu się spodobać. W tych książkach jest mnóstwo humoru, a co ważniejsze został świetnie wpleciony w fabułę (zwykle kryminalną). Największą popularnością cieszy się podcykl o straży. Na twoim miejscu zastanowiłbym się czy aby na pewno książka to dobry pomysł na prezent.

Zobacz całą dyskusję

Matura-Obraz szpiega w literaturze i filmie.Przedstaw rózne sposoby prezentacji bohaterów.

Autor: inheracil Dodany 10.11.2011 23:24

Powiem tak, zależy od szkoły i ty powinieneś wiedzieć najlepiej ;) BTW W tym roku widziałem 2 bardzo ciekawe filmy, gdzie główny bohater - szpieg jest postacią pozytywną. Mam na myśli "Ósmą stronę" - świetny dramat, podchodzący do tematu w nowy sposób (szpiegostwo to nie bieganie z pistoletem, a analizowanie danych i wybieranie tych, które są prawdziwe). Drugi obraz to "Szpieg" (niedługo będzie miał polską premierę), nawiasem mówiąc na podstawie ...

Zobacz całą dyskusję

25 zakazanych książek...

Autor: inheracil Dodany 22.10.2011 18:32

Jak na USA to nawet sensowne wyjaśnienie :) Tam rodzice mają wpływ na to, czego ich pociech uczą się w szkołach, co niestety często sprowadza się do regionalnych kastracji listy lektur z bardzo dobrych pozycji. Czego jednak można się spodziewać w tym kraju, skoro niektóre szkoły uczą, że świat ma 10 tysięcy lat?

Zobacz całą dyskusję

Franciszkanizm kluczem do odczytania utworów literackich różnych epok. POMOCY!

Autor: inheracil Dodany 22.10.2011 17:01

Podstawowe pytanie brzmi, dlaczego ten temat? Jeżeli nic o nim nie wiesz i brak Ci pomysłów na realizację to go zmień jeżeli jeszcze możesz, nie ma najmniejszego sensu w klasie maturalnej zarzucać się masą zbędnej literatury (chyba że dla przyjemności, ale to inna bajka ;)). Osobiście zacząłbym od "Kwiatków świętego Franciszka" a później omówił wiersze z różnych epok (te chyba najłatwiej znaleźć). Tytułów nie podam, bo nie pamiętam i nie mam ja...

Zobacz całą dyskusję

Filmowe adaptacje książek

Autor: inheracil Dodany 23.08.2011 13:18

Jeżeli to adaptacja dla telewizji w formie filmu, bądź miniserialu to dlaczego nie? Nie ma tylko seriali z tego względu, że jest to portal filmowy i umieszczenie ich w bazie nastręczało dużo wątpliwości np. jak oceniać, odcinkami czy całościowo; czy umieszczać telenowele (w sumie jak już by się powiedziało A dla "poważniejszych" seriali to trzeba by powiedzieć "B" telenowelom) itd.

Zobacz całą dyskusję

Literadar po raz szósty

Autor: inheracil Dodany 12.04.2011 14:28

Pierwszy tom "Pieśni lodu i ognia" jest świetny, ale im dalej w las tym gorzej. Już "Starcie królów" straciło cały urok, który zgubił się gdzieś w magii i wypruwanych flakach. Dalszych tomów już wolałem nie czytać.

Zobacz całą dyskusję

Niezgoda na logikę...

Książka: Golem XIV (Lem Stanisław)
Autor: inheracil Dodany 04.04.2011 21:51

Golema XIV czytałem dawno, ale (go)Lem wcale nie mówi o organizmach wyższych jako o wybrykach ewolucji. Po prostu zauważa, że ewolucja tworzy twory byle jakie, idzie po najmniejszej linii oporu. Podstawowe procesy jak fotosynteza są perfekcyjne, bo takie być muszą, wraz z rozmiarem układu rośnie rozmiar partactwa, bo ewolucja nie musi już tworzyć układów bardzo precyzyjnych. Warto zaznaczyć, że tytułowy Golem jest komputerem, którego inteligen...

Zobacz całą dyskusję

z okładki

Książka: Pan Lodowego Ogrodu: Tom 3 (Grzędowicz Jarosław)
Autor: inheracil Dodany 04.02.2011 18:23

I w ten sposób doczekamy się kolejnego tasiemca fantasy. Rozumiem, że dobrze by się sprzedawał, ale w literaturze zasada "greed is good" niespecjalnie się sprawdza.

Zobacz całą dyskusję

Podpowiedzcie, proszę

Autor: inheracil Dodany 21.12.2010 15:22

IMO lrpsza od samego filmu :P "Labirynt fauna", "Arizona dream", z nowości, fajny soundtrack miało "Jestem miłością"

Zobacz całą dyskusję

Szukam książek wartych uwagi

Autor: inheracil Dodany 15.12.2010 16:09

Odradzam "Eragona", mamy tu przykład wykorzystania cudzych pomysłów, za to efekt jest gorszy. Cykl Ziemiomorze Dla mnie rzecz, jeżeli bierzemy pod uwagę całość, wybitna.

Zobacz całą dyskusję

Jak on to robi?

Książka: Diamentowy wiek (Stephenson Neal)
Autor: inheracil Dodany 13.12.2010 21:42

Co było niezrozumiałe? Nie odniosłem takiego wrażenia, przyznaję nie pamiętam już wszystkich szczegółów. Co do zakończenia, Stephensonowi udało się zebrać wszystkie wątki i to było dobre. Nie widzę pod tym względem żadnych problemów.

Zobacz całą dyskusję

Muller Herta

Autor: inheracil Dodany 12.11.2010 19:07

"Głód i jedwab" - mój faworyt w rankingu najlepsza książka Herty Muller. Zaraz po tym "Dziś wolałabym siebie nie spotkać". Nieco mniej cenię "Człowiek jest tylko bażantem na tym świecie", ale to nadal dobra książka.

Zobacz całą dyskusję

50 najlepszych polskich powieści fantastycznych według Esensji

Autor: inheracil Dodany 10.10.2010 23:24

Fabryka Słów jako zjawisko jest ciekawa, ale żeby wybrać z niej konkretne tytuły trzeba ogromnego wyczucia. W gruncie rzeczy jest to zbiór, w którym wyróżniają się pozycje lepiej napisane, jak "Pan lodowego ogrodu", ale są mało odkrywcze, miksują tylko schematy. Ciekawy temat na pracę magisterską, ale do rankingu wrzucać coś tylko dlatego, że reprezentuje zjawisko to za mało.

Zobacz całą dyskusję

50 najlepszych polskich powieści fantastycznych według Esensji

Autor: inheracil Dodany 08.10.2010 14:37

Myślałem, że esensja zauważy powieść rozrywkową, ale to nic. Bez Grzędowicza pierwsze miejsca jeszcze bardziej mi się podobają :) Narobili mi smaku na Huberatha, będę musiał w końcu przeczytać.

Zobacz całą dyskusję

Teatr

Autor: inheracil Dodany 06.10.2010 19:15

Recenzje są w ogóle pozytywne, znam kilka osób, które były i bardzo sobie chwaliły spektakl. Myślę, że na musicale na licencji można spokojnie chodzić, bo spotkały się już gdzie indziej (w większości przypadków na Zachodzie) z dobrym przyjęciem, a licencja obejmuje nie tylko fabułę i muzykę, ale też scenografię, wygląd bohaterów itd.. Właściciele praw najczęściej biorą udział przy doborze aktorów. Jak ktoś lubi musicale to takie przedstawienie je...

Zobacz całą dyskusję

50 najlepszych polskich powieści fantastycznych według Esensji

Autor: inheracil Dodany 06.10.2010 15:26

Faktycznie zaskoczenie :P Szkoda, że nie jedyne. Myślę, że to taka zasłona dymna by osłonić fakt, że na 30 jest beznadziejny Horror Show- książka, której jedynym plusem jest zdanie: „Bo kaczory są kwaki, a koty mruczaki”.

Zobacz całą dyskusję

50 najlepszych polskich powieści fantastycznych według Esensji

Autor: inheracil Dodany 04.10.2010 19:05

Pierwsze miejsce dla "Solaris", drugiej równie klasycznej, rozpoznawalnej i ważnej powieści sf polska literatura nie stworzyła. Wiem, że to teza ryzykowna, ale do tej pory tylko Lem wszedł do kanonu światowej fantastyki. Pierwsze miejsca według mnie będą takie. "Pan lodowego ogrodu" Grzędowicza raczej na pewno. Lem, "Kongres futurologiczny", albo "Niezwyciężony". "Limes inferior" Zajdla, bez niego pierwszej dziesiątki sobie nie wyobrażam. Dwa Du...

Zobacz całą dyskusję

50 najlepszych polskich powieści fantastycznych według Esensji

Autor: inheracil Dodany 04.10.2010 18:53

Faktycznie dziwne z tą "Perfekcyjną niedoskonałością", jeżeli ona jest na 50 to "Czarnych oceanów" (powieści równie ambitnej i pomysłowej, ale gorszej warsztatowo) też pewnie nie będzie. "Oberki do końca świata" to powieść wyjątkowo dobra, ale moim zdaniem bardziej pasuje do realizmu magicznego, więc dobrze, że się znalazła.

Zobacz całą dyskusję

C. S. Lewis - co o nim myślicie?

Autor: inheracil Dodany 02.10.2010 09:35

Tak, "Cienista dolina" to był dopiero film. Genialna rola Hopkinsa. Ciekawe jak ktoś, kto nie czytał Lewisa to odbiera.

Zobacz całą dyskusję

C. S. Lewis - co o nim myślicie?

Autor: inheracil Dodany 01.10.2010 23:19

Uważam Lewisa za jednego z najmądrzejszych pisarzy. Kogoś kto, nie tylko ma niesamowite pióro, nie tu tkwi jego siła. W jego tekstach czuć głęboką mądrość i doświadczenie autora, to sprawy moralne, filozofia jest na pierwszym miejscu. Chylę czoła przed człowiekiem niesamowitym. Moją ulubioną książką tego autora są "Listy starego diabła do młodego", nikt prócz niego w tak lapidarny, celny i przewrotny sposób mówić o dobrze i złu. Do tego odrobi...

Zobacz całą dyskusję

Literadar Nr 1

Autor: inheracil Dodany 01.10.2010 17:47

http://issuu.com/literadar/docs/literada​r-nr1 Zielona strzałka- download.

Zobacz całą dyskusję

Zmiany i poprawki 08.09.2010

Autor: inheracil Dodany 29.09.2010 14:58

No wiesz, jak ktoś chce występować w roli intelektualisty, osoby która czyta i lubi tylko wartościową literaturę, a przypadkiem podobał się jej Coelho, albo co gorsza, coś z fantastyki to musi ukrywać oceny :P

Zobacz całą dyskusję

Ziemska spuścizna w ogrodzie obcej planety

Książka: Pan Lodowego Ogrodu: Tom 1 (Grzędowicz Jarosław)
Autor: inheracil Dodany 27.09.2010 20:19

Nikt nie twierdzi, że "Pan lodowego ogrodu" to wielka literatura, ale Grzędowiczowi nie można odmówić dobrego pióra i umiejętności tworzenia dobrych bohaterów. Dobra proza rozrywkowa i niewiele więcej. Autor nie stara się tworzyć niczego oryginalnego, miksuje istniejące wcześniej elementy. Drugi wątek według mnie wyszedł tej książce na dobre. Pozwala odetchnąć i bardziej cieszyć się przygodami Vuka, które bez tego byłyby męczące. Przeładowanie...

Zobacz całą dyskusję

Tylko futra trochę żal...

Książka: Pochodzenie kobiety (Morgan Elaine)
Autor: inheracil Dodany 27.09.2010 17:21

Bardzo dobra recenzja. Książka wędruje do schowka, muszę tylko skonfrontować teorię z kimś kto się zna na biologii.

Zobacz całą dyskusję

Król Bólu w listopadzie

Autor: inheracil Dodany 15.09.2010 21:00

Nareszcie, czekam na to już tak długo :) Wiecie, że Teatr Kamienica w Warszawie ma wystawić "Wrońca"? Już 13 grudnia ma się odbyć premiera.

Zobacz całą dyskusję

Dzieło literackie

Książka: Peanatema (Stephenson Neal)
Autor: inheracil Dodany 09.09.2010 22:04

Fakt, zupełnie zapomniałem o tym. Najbardziej zostały mi w głowie te dość klasyczne maszyny i brak typowego sztafażu sf. Jak już zdobędę i przeczytam Cryptonomicon (jedyna jego książka, której nie czytałem) to chyba sobie powtórzę Peanatemę.

Zobacz całą dyskusję

Dzieło literackie

Książka: Peanatema (Stephenson Neal)
Autor: inheracil Dodany 08.09.2010 21:11

Powiedziałbym, że "Peanatema" jest arcydziełem gatunku, a dla mnie najlepszą książką zeszłego roku. Czy technika była bardziej zaawansowana? Nie powiedziałbym, Stephenson nie umieszcza jakiś niesmowitych tworów technologii, a to, że w naszym wszechświecie, do którego Arbre nie należy (układ kontynentów na jednej z planet). Zaznaczam, że czytałem to już jakiś czas temu :) Poza tym mamy nawiązanie do Juliusza Verne, czyl...

Zobacz całą dyskusję

realizm magiczny

Autor: inheracil Dodany 07.09.2010 17:07

Nowe? Oberki do końca świata Nic więcej mi teraz nie przychodzi do głowy.

Zobacz całą dyskusję

Przerosnąć Mistrza

Książka: To ja byłem Vermeerem: Narodziny i upadek największego fałszerza XX wieku (Wynne Frank)
Autor: inheracil Dodany 04.09.2010 22:50

Dzięki za recenzję, muszę przeczytać. Uwielbiam Vermeera :)

Zobacz całą dyskusję

Kiczowate okładki

Autor: inheracil Dodany 04.09.2010 15:41

A propos Diuny, rozumiem, że za ładną okładkę trzeba zapłacić, jestem w stanie wyłożyć trochę więcej na porządnie wydaną książkę, ale gdy widzę, że sprowadzona z Anglii kosztuje dwa razy mniej to nuż się w kieszeni otwiera. Jednak książki są na tyle drogie, że czasami kwestia okładki ma marginalne znaczenie. Niezłe okładki ma Literackie- Dukaj, Pamuk, Safak; i Noir sur blanc np. okładka "Pandory w Kongu".

Zobacz całą dyskusję

Kiczowate okładki

Autor: inheracil Dodany 03.09.2010 19:36

A dlaczego modny jest fioletowy? Przyznaję, że na modzie się nie znam i może to być strzał w stopę :P Trend istnieje od dawna i "Zmierzch" się w niego wpisuje. Teraz się zaroiło od tego, bo po sukcesie filmu wszystkie popularne, wampirze płody kultury anglosaskiej masowo lądują u nas.

Zobacz całą dyskusję

Wyślij Lema w kosmos!

Autor: inheracil Dodany 27.08.2010 15:49

Czy tylko ja węszę podstęp i nieuczciwość? Skoro wielki Gdańsk nie jest w stanie przepchnąć Heweliusza,a Sieradz niby swoimi głosami wspomaga Sternfelda. Oj, coś mi to śmierdzi. No nic, ogłaszam mobilizację sił :P

Zobacz całą dyskusję

Wyślij Lema w kosmos!

Autor: inheracil Dodany 26.08.2010 09:30

Proszę głosować, bo Lem w końcu nie poleci :P Wyniki na teraz: 1. Lem 35,3% 2. Heweliusz 22,3% 3. Ary Sternfeld 33,4% 4. Pan Twardowski 9,1% Chyba nie pozwolimy żeby poleciał Sternfeld zamiast Lema?

Zobacz całą dyskusję

Amazon sprzedaje więcej e-booków niż tradycyjnych książek

Autor: inheracil Dodany 23.07.2010 13:10

Jakbym miał płacić 26 dolarów za książkę też bym kupił czytnik. U nas też niektóre książki ciężko dostać w miękkiej oprawie, zwłaszcza te lepiej się sprzedające.

Zobacz całą dyskusję

Kolejne chybione rekomendacje...

Autor: inheracil Dodany 22.07.2010 21:09

Przepraszam bardzo, Inne pieśni to bardzo oryginalna książka, absolutne mistrzostwo w swojej klasie. Średnia ocen jest zebrana z ocen osób, które książkę przeczytały. Niektóre dzieła są czytane tylko przez osoby lubiące dany gatunek np. fantastykę. Niektórych nie da się namówić by przeczytali Lema lub Dukaja, tak jak mnie nie przekonacie do Danielle Steel. Nie można oczekiwać, że każdy ma takie same gusta jak ty. Do niektórych książek mam podobne...

Zobacz całą dyskusję

Wśród borów kryje się piękno

Książka: Nad Niemnem (Orzeszkowa Eliza)
Autor: inheracil Dodany 19.07.2010 23:17

Skrawek polskiej przyrody? W "Nad Niemnem"? W moim wydaniu na niektórych stronach było więcej przypisów niż tekstu, bo opisana została dokładnie każda wymieniona z nazwy roślina. Według mnie Orzeszkowa przesadziła, kilka opisów było naprawdę bardzo dobrych, reszta to zapychacze, które same w sobie są teraz zupełnie niezrozumiałe.

Zobacz całą dyskusję

Najlepsze książki fantasy i SF

Autor: inheracil Dodany 28.06.2010 23:35

Co do Dukaja to właściwie się podpisuję, tylko Czarne Oceany zastąpiłbym Xavras Wyżryn i inne fikcje narodowe i Córka łupieżcy CO jakoś mnie nie przekonują, stać tego autora na więcej. Od siebie mogę dodać praktycznie wszystko Le Guin Ursula K. (Le Guin Ursula Kroeber) Z akcentem na ten cykl Ziemiomorze Jeżeli chodzi o SF , polecam Lema np. Solaris Cyberiada [1998]

Zobacz całą dyskusję

Logowanie się przez Facebooka.

Autor: inheracil Dodany 28.06.2010 20:26

Powinna być jeszcze możliwość połączenia swojego konta z facebookowym, bo już jest możliwość podzielenia się czymś przez fb. Jeżeli już iść w tym kierunku to może też OpenID?

Zobacz całą dyskusję

Pierwsze spotkanie z Juliuszem Verne - "20 000 mil podmorskiej żeglugi"

Autor: inheracil Dodany 19.06.2010 23:11

Pozwolicie, że się wtrącę, według mnie "Tajemnicza wyspa" to bardzo przyjemna powieść i według mnie lepsza od "Dzieci kapitana Granta". Nie wydaje mi się żeby czytanie książek po kolei z trylogii morskiej było konieczne. Zresztą, "Tajemnicza wyspa" to moja ulubiona powieść Juliusza Verne.

Zobacz całą dyskusję

Im dalej w las, tym więcej... bzdur

Książka: Alicja i Ciemny Las (Piekara Jacek (pseud. Craft Jack de))
Autor: inheracil Dodany 18.06.2010 22:02

Pierwszy tom był lepszy, dwójka jest kiepska. Do plusów dodałbym jeszcze całkiem ładną okładkę i duży, czytelny druk. Piekara stosuje wkurzający zabieg kompozycyjny rodem z telewizyjnych zapowiedzi kolejnego odcinka serialu. "Prawdziwą odpowiedź na pytanie, które zadał, odnalazłem dużo, dużo później, kiedy jego dziób przebijał moją pierś. Kiedy twardy jak kamień druzgotał żebra i szarpał mięśnie na strzępy. Cóż, niepotrzebnie jednak uprzedzam w...

Zobacz całą dyskusję

Wyślijmy Lema w kosmos!

Autor: inheracil Dodany 17.06.2010 14:45

Ciekawe jak jest Krążownik Imperium po łacinie? Gdyby to fajnie brzmiało z chęcią bym zagłosował :P

Zobacz całą dyskusję

Wyślijmy Lema w kosmos!

Autor: inheracil Dodany 17.06.2010 10:55

Aquilla tobie powinno chyba zależeć na Polonii Aquili. Faktycznie poza Lemem nie ma nic ciekawego, głupio by mi było gdyby polski satelita nazywał się Gwiazdeczka.

Zobacz całą dyskusję

10 najlepszych filmów w historii

Autor: inheracil Dodany 15.06.2010 20:16

Jak ja tu dawno nie wchodziłem :) Moja dziesiątka. 1. Dwunastu gniewnych ludzi 2. Pół żartem, pół serio 3. Kabaret 4. Ostatni cesarz 5. Żądło 6. Wszystko o mojej matce 7. Misja 8. Rękopis znaleziony w Saragossie 9. Matka Joanna od Aniołów 10. La Strada

Zobacz całą dyskusję

świetne polskie książki

Autor: inheracil Dodany 04.05.2010 12:42

Jeżeli chodzi o mnie polecam Dukaja z całego serca. "Lód" i "Inne pieśni" faktycznie odchodzą daleko od tradycyjnej fantastyki i są dosyć mocno zanurzone w literackiej tradycji. W obu przypadkach mamy silne nawiązania do XIX wiecznej powieści. Poza tym, ten autor świetnie operuje słowem, stara się uczynić warstwę językową swoich opowieści odpowiadającą temu o czym mówią. "Lód" wykracza daleko poza klasyfikacje- jest wielką literaturą.

Zobacz całą dyskusję

BITWA BOHATERÓW

Autor: inheracil Dodany 03.05.2010 20:00

Przepraszam, zaplątałem się :P

Zobacz całą dyskusję

BITWA BOHATERÓW

Autor: inheracil Dodany 03.05.2010 18:45

1. Soames Forsyte (cykl "Saga rodu Forsyte'ów'' J. Galsworthy) 28 2. Jacek Soplica - ksiądz Robak ("Pan Tadeusz" - Adam Mickiewicz) 38 3. Andrzej Kmicic ("Potop" - Henryk Sienkiewicz) 46 OUT 4. Dorian Gray ("Portret Doriana Graya" - Oskar Wilde) SAVE 32 5. Barbara Niechcic ("Noce i dnie" - Maria Dąbrowska) 22 6. John Yossarian ("Paragraf 22" - Joseph Heller) 34 7. Emma Bovary ("Pani Bovary" - Gustave Flaubert) 14 8. Michael Corleone...

Zobacz całą dyskusję

Tam, gdzie głód i jedwab obok siebie...

Książka: Głód i jedwab (Müller Herta)
Autor: inheracil Dodany 30.04.2010 19:20

Przeczytałem i chcę więcej. Sposób w jaki pisze jest niesamowity. Jej teksty rezonują, sprawiły, że dostroiłem się do ich częstotliwości i nie mogłem przestać czytać, nieustannie o nich myślę. Wciąż widzę te szare chodniki z kroplami krwi. Ta książka sprawia ból, mimo to muszę zdobyć więcej jej dzieł. Mistrzostwo!

Zobacz całą dyskusję

nota wydawcy

Książka: Fiolet (Kozak Magdalena)
Autor: inheracil Dodany 26.04.2010 22:06

W sieci ukazał się "trailer" tej książki http://www.youtube.com/watch?v=L6AvEzho6​J4 Mało zachęcający, ale to zawsze coś nowego jeżeli chodzi o promocję książek.

Zobacz całą dyskusję

Światowy Dzień Książki

Autor: inheracil Dodany 23.04.2010 16:17

Mnie już skusił i już żałuję, biurko ugina się od nieprzeczytanych książek a ja kupuję jeszcze trzy, a miałem się wziąć do nauki...

Zobacz całą dyskusję

BITWA BOHATERÓW

Autor: inheracil Dodany 19.04.2010 22:18

1. Śmierć (Cykl "Świat Dysku" - T. Pratchett)SAVE 36 2. Reth Butler ("Przemineło z wiatrem" - Margaret Mitchell) 30 3. Harry Potter (Cykl o Harrym Poterze - J.K. Rowling) 20 4. Elizabeth Bennet ("Duma i uprzedzenie" - Jane Austen)KILL 30 5. Stanisław Tarkowski ("W pustyni i w puszczy" - Henryk Sienkiewicz) 24 6. Gandalf ("Władca pierścieni" - J.R.R. Tolkien) 56 7. Małgorzata ("Mistrz i Małgorzata" - Michaił Bułhakow)40 8. Ania Shirl...

Zobacz całą dyskusję

BITWA BOHATERÓW

Autor: inheracil Dodany 18.04.2010 18:29

1. Bella Swam (Saga Zmierzch - Stephanie Meyer) KILL 20 2. Harry Potter (Cykl o Harrym Poterze - J.K. Rowling) 30 3. Elizabeth Bennet ("Duma i uprzedzenie" - Jane Austen) 30 4. Stanisław Tarkowski ("W pustyni i w puszczy" - Henryk Sienkiewicz) 26 5. Gandalf ("Władca pierścieni" - J.R.R. Tolkien) SAVE 38 6. Małgorzata ("Mistrz i Małgorzata" - Michaił Bułhakow) 34 7. Ania Shirley ("Ania z zielonego wzgórza" - Lucy Maud Montgomery ) 30 ...

Zobacz całą dyskusję

Czy spotkał się ktoś z tym serialem?

Autor: inheracil Dodany 17.04.2010 15:34

Dziękuję Ci, że w ogóle uświadomiłaś mnie, że coś takiego istnieje, bo jestem ze względów rodzinnych bardzo zainteresowany tematem.

Zobacz całą dyskusję

Katastrofa prezydenckiego samolotu

Autor: inheracil Dodany 11.04.2010 20:14

Polacy, jako naród, zdają egzamin z dojrzałości. Oby szybko o nim nie zapomnieli.

Zobacz całą dyskusję

Co z polecankami?

Autor: inheracil Dodany 11.04.2010 15:45

Alternatywne faktycznie nie działają, ale normalne jak najbardziej. Czyżby biblionetkowy system mnie w jakiś sposób wyróżniał?

Zobacz całą dyskusję

Co z polecankami?

Autor: inheracil Dodany 11.04.2010 10:50

Koniec tradycyjnej książki?

Autor: inheracil Dodany 05.04.2010 19:28

Specjalnie niedawno przyjrzałem się takiej śmieciarce i żadnych osobnych, wewnętrznych przestrzeni to ona nie miała. Gdzie indziej może być inaczej, mieszkam na wsi, więc może do mnie cywilizacja jeszcze nie dotarła.

Zobacz całą dyskusję

Koniec tradycyjnej książki?

Autor: inheracil Dodany 04.04.2010 21:09

Nawet jeżeli to tylko żart, to wyjątkowo prawdopodobny i istnieje możliwość jego zaistnienia w przyszłości. Lobby ekologiczne jest wyjątkowo silne, a rządy słuchają ich jak wyroczni, mimo że nie są w stanie pokazać przekonujących dowodów na niemal żadną ze swoich tez. Smutne, ale prawdziwe. Wydaje mi się, że tych organizacji nie interesuje realna ochrona środowiska, ale chcą pokazać, że działają. Stąd absurdy. Nie rozumiem dlaczego nie mogę mieć ...

Zobacz całą dyskusję

Koniec tradycyjnej książki?

Autor: inheracil Dodany 04.04.2010 14:18

Zmasowana akcja przeciw czytelnictwu? Najpierw żarówki, teraz to. Wątpię żeby przeszło, minie trochę czasu nim ludzie na dobre przystosują się do e-książek.

Zobacz całą dyskusję

W kraju Dukaja

Książka: W kraju niewiernych (Dukaj Jacek)
Autor: inheracil Dodany 31.03.2010 14:31

Coś czuję, że najwcześniej "Król bólu" mógłby się pojawić w wakacje i to jest z mojej strony informacja życzeniowa :D Literackie ma wypisane zapowiedzi do czerwca. Zresztą sam autor pisze, że "„Król Bólu”, powinien ukazać się w 2010 lub 2011 roku".

Zobacz całą dyskusję

W kraju Dukaja

Książka: W kraju niewiernych (Dukaj Jacek)
Autor: inheracil Dodany 31.03.2010 10:05

Mogę prosić o źródło, bo Wydawnictwo Literackie i strona Dukaja nic na ten temat nie mówią? Bo to chyba nie jest jakaś zakulisowa informacja?

Zobacz całą dyskusję

W kraju Dukaja

Książka: W kraju niewiernych (Dukaj Jacek)
Autor: inheracil Dodany 30.03.2010 21:10

Przetrwał dwa tysiące lat. kto wie ile może jeszcze trwać. Myślę, że wystarczająco długo. "W kraju niewiernych" eksploduje pomysłami, z każdym opowiadaniem otrzymujemy coś zupełnie nowego, niezwykłego, fascynującego. Widać trochę niedociągnięcia w warstwie formalnej. Opowiadania są nierówne stylistycznie, widać, że np. "IACTE" jest dużo starsze od "Katedry" czy "In partibus infidelium". Ten autor nieustannie się rozwija, więc ciężko coś takiego...

Zobacz całą dyskusję

WŁADCA PIERŚCIENI czy HARRY POTTER??

Autor: inheracil Dodany 18.03.2010 18:28

Jeżeli chcesz zacząć przygodę z fantasy proponowałbym właśnie "Władcę pierścieni". Ta powieść świetnie reprezentuje cały gatunek i jeżeli Ci się spodoba, z dużą dozą prawdopodobieństwa, polubisz fantasy. Oczywiście są osoby nie znoszące Tolkiena, a lubiące ten gatunek, ale nie da się ukryć, że dzieła Tolkiena ustanowiły pewne standardy i wytworzyły, niezwykle silnie zakorzenione, archetypy. Godny polecenia jest cykl "Ziemiomorze" Ursuli Le Guin...

Zobacz całą dyskusję

Na jakim filmie płakaliście?

Autor: inheracil Dodany 13.03.2010 08:23

Może jestem dziwny, ale finałowa scena z "Hair" jest dla mnie wyciskaczem łez. Aż wstyd się przyznać :P

Zobacz całą dyskusję

Cytaty. Jacek Piekara.

Autor: inheracil Dodany 12.03.2010 16:52

Przepraszam za opóźnienie w odpowiedzi, ale przez ostatnie dni nie miałem życia. Nie mam się za eksperta w sprawach Majów, ale z tego co pamiętam rozbitkowie z hiszpańskiego statku zostali schwytani przez Indian i prawie wszyscy złożeni w ofierze bogom. Ocalały zakonnik skontaktował się z Cortezem. I tak dalej. W historii ludów Ameryki Środkowej pojawia się bardzo dużo ofiar z ludzi. Dla Hiszpanów był to szok. Zresztą dzisiaj jak schwytamy morder...

Zobacz całą dyskusję

Trudno się nie zakochać w tej książce

Książka: Egipcjanin Sinuhe (Waltari Mika)
Autor: inheracil Dodany 10.03.2010 17:23

Egipcjanin Sinuhe jest solidną powieścią o mocnych podstawach historycznych, ciekawych rozwiązaniach. Dzieje się w najciekawszym okresie w historii Egiptu (no dobrze, o palmę pierwszeństwa mogą konkurować jeszcze czasy Ramesydów i Ptolemeuszy). Cały czas mi w tej książce czegoś brakowało, nie porwała, nie zachwyciła. Doceniam ją jako rzemieślniczą robotę, ale nie widzę w niej prawdziwego, pełnego dzieła.

Zobacz całą dyskusję

Cytaty. Jacek Piekara.

Autor: inheracil Dodany 09.03.2010 14:07

Junix, sposób w który piszesz dyskredytuje twoje poglądy. Poza tym, taka dyskusja przy książkach Piekary? Nie wiem czy to najlepsze miejsce. Przykład z kulturami Ameryki Środkowej jest trochę nie na miejscu. To nie byli mili Indianie z obrazków książek dla młodszej młodzieży. W ich świątyniach składano ofiary z ludzi. Ciężko się dziwić reakcji kolonizatorów, nie wiem czy dziś nie byłaby taka sama.

Zobacz całą dyskusję

Niedoceniony filozof

Autor: inheracil Dodany 04.03.2010 17:08

Zależy czego się spodziewasz. Na pewno Lem jest wielkim pisarzem i warto po niego sięgnąć. Mogą polecić wspaniałą "Cyberiadę". Ogromna wyobraźnia, zabawy słowem, filozoficzny poziom jego dzieł sprawiają, że są naprawdę niezwykłe. Problemem może być to, że pomiędzy Kingiem i Tolkienem a Lemem nie ma zbyt wielu punktów zaczepienia.

Zobacz całą dyskusję

Pytanie o teatr

Autor: inheracil Dodany 03.03.2010 20:28

Dzięki za linka, wygrałem w polo i idę siódmego na "Darkroom". Sam w życiu bym nie znalazł, że coś takiego jest.

Zobacz całą dyskusję

Lektury szkolne - droga przez mękę?

Autor: inheracil Dodany 28.02.2010 13:21

Przecież są. W każdym razie w liceum.

Zobacz całą dyskusję

Za co 6 ?

Autor: inheracil Dodany 21.02.2010 13:16

Kraszewski w "Starej Baśni" przedstawia Słowian jako lud nie znający żelaza, a mimo to ta książka jest bardzo przyjemnym czytadłem. Czy ja wiem czy można mówić o Cyklu barokowym sf. Na pewno barok jest pokazany z zupełnie innej perspektyw, na innych rzeczach niż zwykle autor się koncentruje. Trochę brakowało mi Boga, religijności w tej książce, to było cały czas bardzo ważne dla ludzi tamtego okresu, pod tym względem bohaterowie są bardzo niewiar...

Zobacz całą dyskusję

Plakat BiblioNETki

Autor: inheracil Dodany 20.02.2010 21:14

Nie wiem czy mówienie o księgarni jest dobrym pomysłem, pachnie kryptoreklamą, a chyba nie o to chodzi. Może coś takiego. http://www.tinyurl.pl?nYDMOrhL Wiem, że moje zdolności graficzne są niewielkie, ale w ten sposób łatwiej mi powiedzieć jak bym widział taki plakat.

Zobacz całą dyskusję

Za co 6 ?

Autor: inheracil Dodany 18.02.2010 18:51

Czy samo trzymanie się realiów historycznych świadczy, że powieść jest dobra? Według mnie nie, świetnym przykładem jest Cykl Barokowy Stephensona. Zdarzyło mu się mocno ponaciągać niektóre fakty i patrząc pod względem faktograficznym nieco kuleje, mimo to pozostaje powieścią wybitną.

Zobacz całą dyskusję

Recenzje

Autor: inheracil Dodany 03.02.2010 20:32

Wiem to wszystko co napisałaś, ale ciekawi mnie według jakiego kryterium są szeregowane recenzje polecane, bo nie zawsze chronologicznie. Przykład- recenzje "Innych pieśni", najpierw recenzja z lipca, później ze stycznia, a potem z września, wszystkie z 2004. Czy to tylko błąd, czy recenzje polecane są ustawiane według innego klucza niż data?

Zobacz całą dyskusję

Recenzje

Autor: inheracil Dodany 03.02.2010 12:36

Nie wiem czy dobrze wywnioskowałem, na początku są recenzje polecane, ułożone w sposób którego jeszcze nie rozgryzłem, później reszta tekstów od najnowszego do najstarszego.

Zobacz całą dyskusję

Św. Graal jeszcze raz

Książka: Kielich (Łysiak Waldemar (pseud. Baldhead Valdemar))
Autor: inheracil Dodany 30.01.2010 20:29

Podpisuję się pod tym, co napisała moremore. Książki Łysiaka miały u mnie mocne piątki, "Kielich" zmienił wszystko. Z jednej strony mamy antykobiecą obyczajówkę, z drugiej mit arturiański, który "ujawnia" się pod koniec książki. Odnoszę wrażenie, że poszukiwanie Graala zostało dodane na siłę, nienaturalnie przylepione. Obyczajowa (wiem, że to nie najlepsze słowo) część jest tak zaskakująco podobna do "Statku", że aż boli, brakowało tylko pewnej r...

Zobacz całą dyskusję

Nowy gatunek - marynistyka

Autor: inheracil Dodany 27.01.2010 17:08

Zostawmy w spokoju czyjąś wiedzę czy niewiedzę. Alicja spytałaś się, otrzymałaś odpowiedź, a jeżeli chodzi o jej formę, sam nie wiem co bm zrobił gdyby ktoś się mnie zapytał np. co to science fiction. Nie uważam za sensowne wprowadzenie takiego podziału. Proponowałbym za to dodanie literatury podróżniczej, bo np. Gringo wśród dzikich plemion jest oznaczony jako literatura popularnonaukowa / Geografia. Trochę to dziwne.

Zobacz całą dyskusję

Co myślicie o wikipedii ?

Autor: inheracil Dodany 27.01.2010 15:07

Mam nadzieję, że mogę zacytować Olgę Tokarczuk, z której poglądem na wikipedię się zgadzam. "Wikipedia. Wydaje mi się najuczciwszym projektem poznawczym człowieka. Przypomina wprost, że cała wiedza o świecie pochodzi z jego głowy, jak Atena z boskiej głowy. Ludzie wnoszą do Wikipedii wszystko, co sami wiedzą. Jeżeli projekt się uda, to encyklopedia, która wciąż powstaje, będzie największym cudem świata. Znajdzie się w niej wszystko, co wiemy, ...

Zobacz całą dyskusję

Fani Chmielewskiej! Pytanie do Was!

Autor: inheracil Dodany 18.01.2010 16:31

Podpisuję się pod tym, "Florencja..." jest zdecydowanie najgorsza.

Zobacz całą dyskusję

Szkatułkowe urojenia

Książka: Faust (Goethe Johann Wolfgang von (Goethe J. W.))
Autor: inheracil Dodany 15.01.2010 22:17

"Tym co najbardziej mnie zaskoczyło była niejednolitość wymowy. W utworze przeplatają się idee romantyczne i klasyczne, czego nie spodziewałem się po przymusowym zapoznaniu się z "Cierpieniami młodego Wertera"" Przecież "Cierpienia..." nie są typowo romantyczne. Lwia część książki jest w konwencji sentymentalnej. Pewnie nieprecyzyjnie się wyraziłem, ale Goethe typowym romantykiem nie jest.

Zobacz całą dyskusję

Nie tak daleko z Ziemi na Arbre

Książka: Peanatema (Stephenson Neal)
Autor: inheracil Dodany 15.01.2010 18:35

Chciałem napisać recenzję "Peanatemy" i połamałem sobie zęby. Nie da się zrecenzować tej książki nie odkrywając za dużo. Każde słowo na temat konstrukcji świata przedstawionego, czy fabuły odbiera przyjemność samodzielnego odkrywania tego wszystkiego. Książka jest naprawdę niezwykła, może niezbyt odkrywcza fabularnie, ale pod każdym innym względem absolutnie genialna.

Zobacz całą dyskusję

Genialne!

Książka: Na ustach grzechu (Samozwaniec Magdalena (właśc. Kossak Magdalena))
Autor: inheracil Dodany 13.01.2010 17:00

Spuchłaś mi schowek :) Muszę dostać tę książkę.

Zobacz całą dyskusję

Wszystko pięknie, ale...

Książka: Wszystko czerwone (Chmielewska Joanna (właśc. Kühn Irena))
Autor: inheracil Dodany 13.01.2010 09:43

Uwielbiam Chmielewską za język, humor i absurdalność. Nie wyobrażam sobie by jej historie opowiedzieć innym stylem, świetnie się komponuje z treścią. Dla przykładu, uwielbiam "Całe zdanie nieboszczyka", nigdy nie czytałem o takim rejsie przez Atlantyk, albo o tak niekonwencjonalnym sposobie uciekania z lochu. Chmielewskiej zdarzają się książki lepsze i gorsze, ale kilka jest naprawdę niesamowitych. Czy ja wiem czy przemawia bardziej do kobiet...

Zobacz całą dyskusję

Książka roku 2009

Autor: inheracil Dodany 09.01.2010 22:32

Tak, "Lala" była świetna (moje 5,5), tylko jak to możliwe, że jej nie oceniłem? Dlatego nie wpisałem. Poza tym do listy moich szóstek dołączyła Peanatema Stephenson mnie zaskoczył, nie spodziewałem się tak dobrej książki. Wyszedłem z założenia, że skoro "Cykl barokowy" był tak dopracowany, przemyślany, napisany z fantazją i rozmachem, to kolejna książka będzie gorsza. Na pewno jest inna, ale w konwencji SF aytor czuje się tak samo dobrze jak w ...

Zobacz całą dyskusję

Awers okładki

Autor: inheracil Dodany 09.01.2010 11:11

Zdaje się, że na początku istnienia biblionetki były prowadzone takie próby opis Dopiero niedawno zdjęcie przestało działać. Skoro wtedy się nie sprawdziło, to pewnie teraz też nie ma na co liczyć. Według mnie z umieszczaniem okładek byłyby same problemy, bo wydania są bardzo różne, obrazek z twardej okładki może być całkiem inny niż z miękkiej. Poza tym dochodzą wydania z różnych lat i wydawnictw, np. mam wydanie "Narrenturmu" ze Świata Książki,...

Zobacz całą dyskusję

Kradzione w bibliotece?

Autor: inheracil Dodany 08.01.2010 23:26

Miałem identyczną sytuację. Miałem w plecaku kilka książek z biblioteki i wychodząc piszczałem. Ochrona zajrzała mi do plecaka (też byli bardzo uprzejmi) i pozwolili mi iść. Nie znam się na tym jak są zabezpieczane książki w empikach, ale u mnie w bibliotece jest czytnik taki jak w markecie. Podejrzewam, że pikanie tym czytnikiem może namagnesować z powrotem książkę i uaktywnić zabezpieczenie. Zaznaczam, że to moja teoria i pewnie nieuzasadniona ...

Zobacz całą dyskusję

z okładki

Książka: Pan Lodowego Ogrodu: Tom 3 (Grzędowicz Jarosław)
Autor: inheracil Dodany 31.12.2009 14:35

SPOILER Akurat jeżeli o to chodzi nie mam tego za złe. Raczej chodzi o tę oczywistość, można to było rozegrać inaczej, ale i tak nie jest źle. Bardziej zastanawiałbym się nad sposobem w jaki Vuko i Filar się spotkali. Mamy dużą lukę w wątku tego drugiego i to dziwnie zagospodarowaną. Odniosłem wrażenie, że jego nagłe pojawienie się w Lodowym Ogrodzie jest spowodowane brakiem pomysłów, jakby Grzędowicz zaplanował, że pod koniec tomu trzeciego b...

Zobacz całą dyskusję

z okładki

Książka: Pan Lodowego Ogrodu: Tom 3 (Grzędowicz Jarosław)
Autor: inheracil Dodany 27.12.2009 21:53

Spoilerów co nie miara, żeby nie było, że nie ostrzegałem. Trzeci tom według mnie lepszy od drugiego, ale liczyłem na coś więcej. Nadal jest świetnie napisaną opowieścią, szalenie wciąga, styl, język, sposób narracji jak zwykle odpowiedni do tego, co autor opisuje. Nie ma jednak elementu zaskoczenia, literacko wychowywała mnie babcia Aghata Christie, więc przyzwyczaiłem się do robienia kilku możliwych wersji przyszłych wydarzeń, zwłaszcza gdy mus...

Zobacz całą dyskusję

Gwiazdka 2009 - książki spod choinki

Autor: inheracil Dodany 25.12.2009 17:02

W tym roku mój Mikołaj był wyjątkowo hojny. Widać kto był grzeczny :D Rozwód ostateczny Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet Pan Lodowego Ogrodu: Tom 3 Porwanie

Zobacz całą dyskusję

Pytanie odnośnie Forum

Autor: inheracil Dodany 23.12.2009 23:40

Niektóre tematy są odświeżane po kilku latach. Poza tym, może się mylę, ale forum nie jest najbardziej reprezentacyjną częścią serwisu. Mnie osobiście taki system odpowiada. Zdarzyło mi się parę razy na innych forach, że chciałem jeszcze raz przeczytać co dana osoba powiedziała na jakiś temat i post został przez nią usunięty. Tutaj zasady są klarowniejsze, decydujesz się coś napisać, to ponosisz konsekwencje, bo nie usuniesz :P

Zobacz całą dyskusję

Ile książek czytacie rocznie?

Autor: inheracil Dodany 22.12.2009 21:38

Cały czas sobie przypominam o książkach, które czytałem. Przeglądam biblionetkę i łapię się na tym, że mam nie wszystko ocenione. Ale nie ma to większego znaczenia, ważne żeby były wprowadzone ostatnie oceny, bo są przydatne przy polecankach. Co do tematu, ciężko powiedzieć, między 70 a 120.

Zobacz całą dyskusję
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: