Poniżej przedstawiamy tytuły, które Redakcja BiblioNETki poleca jako warte zainteresowania.

Objęcie danej książki patronatem nie ma wpływu na oceny przyznawane danej książce przez użytkowników ani na BiblioNETkowe rankingi. Chcemy by nasze rekomendacje były maksymalnie obiektywne i niezależne.

Informacje o zasadach obejmowania książek patronatem serwisu: Jak zdobyć patronat BiblioNETki?

 

2015

Odłamki (Prcić Ismet)

Ismet Prcić, zarzucając nas odłamkami swego potrzaskanego życia, pozwala nam poczuć wojnę. Rewelacyjny debiut. 
Juliusz Kurkiewicz, „Książki. Magazyn do Czytania” i „Gazeta Wyborcza”

Obsypany międzynarodowymi nagrodami debiut literacki.

Ismet kocha teatr, chce się umawiać na randki i pić wino z przyjaciółmi. Ale w rozdartej okrutnym konfliktem etnicznym Bośni nie ma na to miejsca. Po dramatycznych wydarzeniach chłopak zostawia całą rodzinę. Zostaje uchodźcą. Jednak ucieczka do amerykańskiego raju tylko pozornie jest wybawieniem…

Mustafa Nalić jest żołnierzem. Jego rzeczywistość to wszechobecne okrucieństwo, śmierć najbliższych i frontowe koszmary. Losy dwóch młodych mężczyzn zaczynają się ze sobą niebezpiecznie splatać. Jakby należały do jednego człowieka… Kim naprawdę są Ismet i Mustafa?

Odłamki to imigracyjna powieść z przejmującą panoramą umęczonego wojną kraju i jednocześnie niezwykła „autobiografia” – element terapii Ismeta Prcicia. Książka zachwycająca młodzieńczą nadzieją i humorem, a także wielką dojrzałością w rozliczeniu wojennej traumy.

Prciciowi udało się upiec aż cztery pieczenie przy jednym ogniu: opowiedzieć o rodzinnym kryzysie, o upadkach i wzlotach okresu dojrzewania, o emigranckich kłopotach z tożsamością, a przede wszystkim o rujnującym doświadczeniu okrutnej i nonsensownej wojny. Co może zrobić młody człowiek, któremu zawalił się cały świat? Po pierwsze – pamiętać. Po drugie – schronić się w objęciach czarnego humoru. Po trzecie – napisać o tym książkę. 
Piotr Kofta, „Wprost”

 

***

Ismet Prcić (ur. 1977)
Uznany dramaturg i reżyser bośniackiego pochodzenia. Uciekając przed wojną domową, wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Po zdobyciu tytułu magistra sztuk pięknych na Uniwersytecie Kalifornijskim zajął się pisaniem. Odłamki to jego literacki debiut. Powieść zdobyła uznanie krytyków oraz została licznie nagrodzona m.in. przez gazety „New York Times” (Notable Book of the Year) i „Chicago Sun Times” (Najlepsza Książka Roku). Autor wraz z żoną mieszka w Portland w stanie Oregon.

Ismet Prcić składa „odłamki” różnych form narracji, wspomnień i obrazów w powieść o wojnie, która nigdy nie przemija – powieść poruszającą i niepokojącą, napisaną jędrnym językiem i… niepozbawioną humoru! 
Katarzyna Droga, redaktor naczelna magazynu „SENS”, autorka książki Pokolenia. Wiek deszczu, wiek słońca

Ta książka jest tak dobra, że gdyby nie była tak smutna, przeczytałbym ją drugi raz. 
Kamil Misiek, redaktor książki

 

Wydawnictwo SQN

Premiera: 18 marca 2015

FRAGMENT: TUTAJ

Przeczytaj recenzję: Człowiek składa się z odłamków

 

Czytaj więcej

Siostra mojej siostry (Frączyk Izabella)

Hanka – owoc romansu matki z żonatym mężczyzną – wiedzie bardzo skromne życie w bieszczadzkiej wiosce, dopóki na jej drodze nie staje przyrodnia siostra, o której istnieniu dziewczyna nie miała pojęcia. Spokojna dotąd egzystencja bohaterki w jednej chwili staje na głowie, a ona sama niespodziewanie ląduje w samym centrum światka stołecznych celebrytów. Czy wychowana na głębokiej prowincji dziewczyna podoła wyzwaniom, czy też położy uszy po sobie i bogatsza o niecodzienne doświadczenia powróci na stare śmieci?

Izabella Frączyk (ur. 1970) – absolwentka Akademii Ekonomicznej w Krakowie oraz Wyższej Szkoły Handlu i Finansów Międzynarodowych w Warszawie. Pisaniem zajęła się w 2009 roku. Do tej pory wydała pięć książek: „Pokręcone losy Klary” (2010), „Kobiety z odzysku” (2011), „Dziś jak kiedyś” (2013), „Koniec świata” (2014) i „Jak u siebie” (2014), ciepło przyjęte przez czytelniczki.

 

 

Wydawnictwo Prószyński

Premiera: 12 marca 2015

 

 

Czytaj więcej

Miasto cieni (Russell Michael)

Ciemne zaułki Dublina, pełne tajemnic Wolne Miasto Gdańsk, zakazane uczucia i prawda zakopana w zbyt płytkim grobie.

Susan Field znika nagle bez śladu. Zaniepokojona tym wydarzeniem Żydówka Hannah Rosen zrobi wszystko, żeby odkryć, jaki los spotkał jej przyjaciółkę. Pomaga jej Stefan Gillespie – bezkompromisowy policjant i ojciec rozpaczliwie walczący o prawo do dziecka. Każdy możliwy trop zdaje się prowadzić donikąd, a osoba, która ostatni raz mogła widzieć Susan, w pośpiechu opuszcza miasto. Dopiero kiedy w górach nieopodal Dublina odkryte zostają ciała kobiety i mężczyzny, prywatne śledztwo nabiera tempa. Rodzi się również uczucie – zakazana w katolickiej Irlandii miłość Żydówki i protestanta.

Co wspólnego mają popełnione w Dublinie zbrodnie z ukrywającym się w Gdańsku lekarzem? Jaki związek ma uwikłany w kłopotliwy romans ksiądz z bezwzględnymi funkcjonariuszami dublińskiej policji? Stefan i Hannah, zbliżając się do rozwiązania, popadają w coraz większe niebezpieczeństwo. Niektóre sekrety powinny pozostać pogrzebane na zawsze…

Trzymający w napięciu thriller historyczny, który zabiera czytelnika w pasjonującą podróż do lat 30. ubiegłego wieku.

 

***

Michael Russell – Anglik z urodzenia. Wychowywał się w jednej z tych rodzin, w których pierwsze historie słuchane na babcinych kolanach dotyczyły morderstw, rzezi, pistoletów maszynowych Thompson i irlandzkiej wojny domowej z lat 20. XX wieku.

Studiował literaturę angielską na Oksfordzie, później przez trzy lata pracował na farmie w hrabstwie Devon. Nabyte doświadczenie – bardziej niż umiejętność pisania – pozwoliło mu zostać członkiem ekipy tworzącej angielską operę mydlaną Emmerdale Farm. To z kolei było wstępem do kariery scenarzysty i producenta wielu programów telewizyjnych, w tym głośnych Morderstw w Midsomer i Sprawy dla Frosta.

W czasie gdy zdecydował się napisać swoją pierwszą powieść, mieszkał już w Irlandii. Pasję do kryminałów połączył z historią Irlandii okresu międzywojennego, o którym słuchał w dzieciństwie. W ten sposób powstało Miasto cieni.

Aktualnie mieszka z rodziną w Irlandii, gdzie oddaje się temu, co lubi robić najbardziej – pisaniu książek.

 

Wydawnictwo SQN

Premiera: 4 marca 2015

Przeczytaj recenzję: Miasto Cieni - recenzja

 

 

 

 

Czytaj więcej

Jak wytresować kota? (Ratajczak Dawid)

 

Czy kota można wyprowadzić na spacer? 

Oczywiście! Jeśli tylko chcemy zmierzyć się z próbą prowadzenia na smyczy pługa (nawet ślad zostaje podobny). 

Czy kota można wykąpać? 

Tak, tylko najpierw upewnijmy się (dwukrotnie!), że nie mamy innego wyjścia. Kąpiel kota to duże przedsięwzięcie. Tak duże, że zostaje na długo, jeśli nie na zawsze, w pamięci wszystkich w nie zaangażowanych. Jest to potem wspominane na przykład słowami: „A pamiętacie, jak kąpaliśmy kota w 2007?”. I wszyscy pamiętają. 

Czy kota można odchudzić?

Tak, tylko spodziewajmy się efektu jo-jo (z dodatkowym jo). Co może doprowadzić do tego, że twój sierściuch będzie ścierał brzuchem kurz z podłogi, a psy zaczną uciekać na jego widok. 

Tak więc jak wytresować kota? Autor, (ciężko) doświadczony właściciel dwóch futrzaków, odkrywa całą prawdę o tych uroczych zwierzętach! 

*Uwaga! Osobom, które kota nigdy nie miały, część treści może się wydać niejasna, niezrozumiała, a nawet, o zgrozo, zabawna. Ale tylko do pierwszego kota.

 

Wydawnictwo Skrzat

Premiera: 25 lutego 2015

Fragment: TUTAJ

Przeczytaj recenzję: Nigdy nie będę mieć kota.

 

 

 

Czytaj więcej

Dwaj bracia (Elton Ben)

 

"Dopiero co urodziłam bliźnięta. Nie ma wody. Nie ma ogrzewania. Nie ma światła i nie ma jedzenia. Czy możemy przełożyć kwestię napletków chłopców na inny dzień?" 


Jest rok 1920, Berlin. Frieda Stengel, niemiecka Żydówka, rodzi Paulusa i Ottona. W Monachium – powstaje zbrodnicza NSDAP. Losy bliźniaków wydają się przesądzone. Jeden z chłopców trafia do szkoły kadr Wehrmachtu i SS, drugi walczy na froncie. W imię miłości do tej samej dziewczyny. Jeden kieruje się sercem, drugi – rozumem. Czy kłamstwo i zdrada to jedyna gwarancja przeżycia? Czy los można przekupić, a miłość jest ślepa? 

Wojna się kończy, ale życie pisze najbardziej nieoczekiwane scenariusze dla tych, co przeżyli. W brytyjskim Secret Service i komunistycznej Stasi. 


Ben Elton oparł książkę na autentycznych losach swojej rodziny. Przenosi czytelników w najmroczniejsze czasy, jakie przeżyła ludzkość. Poruszające. 

 

Wydawnictwo Zona Zero, organizator projektu Piętro Wyżej.

Premiera: 16 lutego 2015

Fragment: TUTAJ

 

Przeczytaj recenzję: Dwaj bracia

 

 

Czytaj więcej

Rykoszet (Stelar Marek (właśc. Biernawski Maciej))

 

Szczecin, rok 2010. Robert Krugły, oficer Komendy Wojewódzkiej Policji, oraz prokurator Mateusz Michalczyk próbują wyjaśnić sprawę dwóch niemal identycznych zabójstw, popełnionych w odległych miejscach województwa. Zbrodnie łączy sposób ich dokonania, a także osoba starosty wołogardzkiego. 

Sytuacja komplikuje się, kiedy w ten sam sposób, w samym centrum Szczecina ginie ogarnięty manią zbieractwa stary człowiek. W tle tych wydarzeń poznajemy losy Tadzika Rudzkiego, którego ojciec, podoficer Ludowego Wojska Polskiego, w 1968 roku został stracony za szpiegostwo na rzecz obcego wywiadu. To i następne dramatyczne przeżycia naznaczają chłopca na całe życie... 

 

Wydawnictwo Videograf

Premiera: 4 lutego 2015

 

Przeczytaj recenzję: Lawina rykoszetów

 

 

Czytaj więcej

Zemsta czarownicy (Delaney Joseph)

 

Thomas Ward, siódmy syn siódmego syna, zostaje oddany do terminu u miejscowego stracharza. Praca jest cieżka, mistrz surowy, tak więc wielu wcześniejszych uczniów nie podołało trudom nauki.

Thomas musi się nauczyć przepędzać duchy, poskramiać czarownice i więzic boginy. Kiedy jednak niechcacy uwalnia Mateczkę Malkin, najgorszą wiedźmę w Hrabstwie, zaczyna sie koszmar...

 

Wydawnictwo Jaguar

Premiera: 14 stycznia 2015

 

Przeczytaj recenzję: Pokonać strach.

 

 

 

 

Czytaj więcej

Klątwa z przeszłości (Delaney Joseph)

Stracharz i jego uczeń, Thomas Ward, wyruszyli do Priestown, by załatwić pewną niedokończoną sprawę.

Głęboko w katakumbach pod katedrą czai się istota, której stracharz nie zdołał pokonać, stwór tak zły, że jego moc może skazić całe Hrabstwo. Nazywają go Morem . Thomas i jego mistrz szykują się do najważniejszej bitwy w ich życiu...

 

Wydawnictwo Jaguar

Premiera: 14 stycznia 2015

 

 

 

 

Czytaj więcej

Lewa strona życia (Genova Lisa)

Po raz kolejny autorka łączy niezwykły przypadek medyczny z powieścią obyczajową, kreśląc fascynujący portret kobiety walczącej o odnalezienie swojego miejsca w życiu po urazie doznanym w wypadku samochodowym. 

Sarah Nickerson jest jedną z wielu pracujących, ambitnych mam z Welmont, bogatego przedmieścia Bostonu. Mieszka tam z mężem Bobem, wierną nianią i trójką dzieci – Lucy, Charliem i dziewięciomiesięcznym Linusem. 

Wciąż w biegu, ta ambitna i zapracowana kobieta praktycznie nie ma czasu na głębszy oddech. Jakimś cudem jednak, niczym kontroler lotów, Sarah trzyma w ryzach każdą minutę swojego życia. Ale ten nadmuchany do granic możliwości balon musi kiedyś wybuchnąć. Pewnego pechowego dnia, Sarah jadąc do pracy rozmawia przez telefon i o sekundę za długo nie patrzy na drogę. 

Spowodowany wypadkiem uraz mózgu całkowicie wymazuje lewą stronę jej świata, i po raz pierwszy Sarah pozwala na to, żeby kontrolę przejęli jej bliscy, w tym od dawna nieobecna w jej życiu matka. Nie mogąc nawet porządnie umyć zębów, musi przemyśleć swoją przeszłość i zastanowić się nad niepewną przyszłością... 

 

Wydawnictwo Papierowy Księżyc

Premiera: 14 stycznia 2015

 


 

Czytaj więcej

2014

Księga językowych porad Lamelii Szczęśliwej (Krzyżanek Joanna)

To barwny, zabawny i intrygujący poradnik językowy, dzięki któremu będziecie mówili poprawnie. Dowiecie się również, co to znaczy: „mówi, co mu ślina na język przyniesie” i kiedy „ciągniemy kogoś za język”. „Księga językowych porad Lamelii Szczęśliwej” pełna jest tak fantastycznych postaci jak np.: Pani Mola i jej dwie córki Latysia i Tysia, które zjadły zęby na wyśmienitych książkach, czy też wujek Kornel, ornitolog o gołębim sercu i czuprynie do złudzenia przypominającej gniazdo. Sama Lamelia tym razem zajmuje się sprawami językowymi - w swoich niebanalnych i pełnych humoru opowieściach przybliża dzieciom zasady poprawnej polszczyzny. Książka napisana i zilustrowana przez twórców o nieskończonej wyobraźni.

 

Wydawnictwo Święty Wojciech

Premiera: listopad 2014

Fragment TUTAJ

 

Przeczytaj recenzję: Deka(epta)meron językowy

 

 

Czytaj więcej

Kobieta z kamienia (Ali Tariq)

Jak każdego lata, kiedy upał w Stambule staje się nie do zniesienia, rodzina Iskendera Paszy wyjeżdża do pałacu nad morzem Marmara. Jest rok 1899 i ostatnie mocarstwo islamskie chwieje się w posadach. W czasach nieuniknionych przemian i kształtowania się nowego porządku świata tylko ona wydaje się niezmienna - kobieta z kamienia, kamienny posąg, stojący od wieków w pałacowym ogrodzie. Czy ta niema powiernica sekretów całych pokoleń osmańskiego rodu zdoła pojednać zwaśnionych krewnych? 

Burzliwe dzieje rodziny, której losy od pięciuset lat splatają się z losami Imperium Osmańskiego, stanowią odzwierciedlenie historii tego wielkiego kraju, z jej okresami świetności i upadku. Spotkanie wszystkich członków rodu w dawnej posiadłości staje się okazją nie tylko do bolesnej analizy wzajemnych konfliktów, ujawnienia głęboko skrywanych sekretów i poznawania na nowo bliskich sobie osób, lecz także do żarliwych dyskusji o przyszłości osmańskiego państwa i kultury. To pełna pasji opowieść o wielkich namiętnościach, zdradach i straconych marzeniach, które stają się udziałem ludzi wszystkich stanów i kolejnych pokoleń. 

„Kobieta z kamienia" to trzeci tom bestsellerowego Kwintetu Muzułmańskiego Tariqa Ali - wielokrotnie nagradzanego i przetłumaczonego na kilkanaście języków cyklu powieści historycznych. Siłą tej książki, podobnie jak poprzednich – W cieniu drzewa granatu i Księgi Saladyna – jest zarówno liryczny stosunek do historii, jak i twarda konfrontacja ze stereotypami, dotyczącymi mentalności i obyczajowości krajów islamskich, tak dziś, jak i w przeszłości. 

Wydawnictwo Lambook

Premiera: 17 listopada 2014

Fragment powieści

 

Przeczytaj recenzję: Pewnego lata nad Bosforem

 

 

Czytaj więcej

Poza błękitem: Autobiografia (Gomes Nuno, Sawa Olo)

Jeden człowiek, dwa rekordy, dziesiątki tysięcy godzin spędzonych pod wodą. Nurkowanie, w którym liczy się perfekcyjny plan i maksymalna osiągalna dla człowieka głębokość. Nurkowanie, które jest sensem życia. Przez biografię Nuna Gomesa przewijają się najciekawsze postaci nurkowego światka - niedościgły Sheck Exley, wytrwały Jim Bowden, nieustraszony John Bennett – ale też znakomici polscy nurkowie, dla których udział w projektach Nuna był początkiem ich własnej kariery nurkowej. Narracja autora zabiera czytelnika do zmagającego się z AIDS i przemocą RPA, do będącego niegdyś kwitnącym ośrodkiem nurkowym Dahabu i do Lizbony z czasów jego dzieciństwa, pozwalając zrozumieć drogę, która zaprowadziła Nuna Gomesa do ustanowienia dwóch światowych rekordów głębokości.

Wydawca: Mayfly

Premiera: 14 listopada 2014

Fragment biografii

 

Przeczytaj recenzję: Wyścig z samym sobą

 

 

Czytaj więcej

Narodziny Imperium (Iggulden Conn)

"Zdobywca" to znakomity 5-tomowy cykl historyczny opowiadający historię powstawania jednego z największych imperiów w historii – imperium mongolskiego stworzonego przez Dżyngis-chana i jego potomków. Autorem cyklu jest Conn Iggulden, obok Bernarda Cornwella najlepszy aktualnie autor powieści historycznych. Jego poprzednia seria książek o życiu Juliusza Cezara trafiła na listy bestsellerów, jednak światową sławę zapewnił mu szczególnie cykl "Zdobywca", który został przetłumaczony na ponad 20 języków.

Pierwszy tom cyklu "Zdobywca" pod tytułem "Narodziny Imperium" to historia losów Dżyngis-chana jeszcze jako Temudżyna na drodze do jednoczenia zwaśnionych plemion i tworzenia podwalin imperium.

Temudżyn, syn chana z plemienia Wilków, ma zaledwie jedenaście lat, gdy jego ojciec zostaje śmiertelnie raniony podczas tatarskiej zasadzki. Po śmierci Jesugeja plemię porzuca rodzinę chłopca na mongolskim stepie bez pożywienia i jurty, skazując ich na pewną śmierć. Aby przeżyć, chłopak musi szybko dorosnąć, zmierzyć się z okrutną rzeczywistością i stawić czoła zarówno bezlitosnym wrogom, jak i okrutnej przyrodzie. Samotny człowiek lub rodzina mają nikłe szanse na przetrwanie bez wsparcia plemienia. Temudżynowi udaje się jednak zgromadzić wokół siebie innych wyrzutków i stworzyć z nich klan. W chwilach rozpaczy, w głowie chłopca rodzi się wizja zjednoczenia wszystkich zwaśnionych plemion. Wkrótce zapanuje nad nimi i przybierze imię chana morza traw – Dżyngis-chana.

 

"Iggulden jest klasą dla siebie w gatunku powieści historycznej o epickim rozmachu". "Daily Mirror"

"Epicka powieść historyczna w najlepszym wydaniu: ekscytująca, trzymająca w napięciu, barwnie napisana i dobrze osadzona w faktach". "Publishers Weekly"

 

Premiera: październik 2014

Wydawnictwo Papierowy Księżyc

Fragment powieści 

 

Przeczytaj recenzję: Bukłak kumysu

 

 

 

Czytaj więcej

Kobiety wokół Stalina: Kochanki i katorżniczki (Watała Elwira)

Poruszające biografie kobiet, które los zetknął z największym tyranem XX wieku. W pierwszej części książki autorka przedstawia luksusowe życie kochanek Stalina i żon kremlowskich prominentów. Barwnie opisuje, jak żyła czerwona elita na Kremlu, w podmoskiewskich daczach i w słynnym Domu nad Rzeką Moskwą. W części drugiej autorka pokazuje, że ogromne przywileje nie były dane na zawsze - dotychczasowe faworyty stawały się ofiarami czystek tylko dlatego, że ich mężowie stracili poparcie Stalina. Niesłuszne oskarżenia, wymuszane torturami zeznania, sfingowane procesy kończyły się zawsze tak samo: aresztowanie i skazanie. Ostatnia część - to wstrząsający obraz życia w stalinowskich łagrach.

 

Premiera: październik 2014

Wydawnictwo Videograf

 

 

Przeczytaj recenzję: To powinno dotrzeć do zwykłych ludzi, im młodszych tym lepiej

 

 

 

Czytaj więcej

Pudełko na modlitwy (Wingate Lisa)

Tandi, młoda mama dwójki dzieci, przyjeżdża na wyspę Hatteras, aby ukryć się przed zmorami przeszłości. Po bardzo trudnych doświadczeniach nie spodziewa się znaleźć w tym miejscu niczego poza chwilowym schronieniem.

Kiedy po śmierci 91-letniej Ioli Anne Poole, właścicielki zabytkowej rezydencji, otrzymuje zadanie zrobienia porządków w domu staruszki, traktuje je wyłącznie jako sposób na szybki zarobek. Wszystko jednak zmienia się, kiedy w błękitnym pokoju na piętrze Tandi odkrywa osiemdziesiąt jeden misternie udekorowanych pudełek modlitewnych – po jednym na każdy rok życia Ioli, od wczesnego dzieciństwa aż do ostatnich dni. Listy, skrzętnie chowane przed wścibskimi oczyma innych, ukazują życie kobiety – nadzieje, marzenia, lęki. Tandi wyrusza w podróż przez tę historię; aż w końcu otrzymuje lekcję, która może zmienić w jej życiu wszystko.

 

Premiera: październik 2014

Wydawnictwo Święty Wojciech

 

Przeczytaj recenzje: 

Listy bez adresu

Niespodzianka w pudełku

 

 

Czytaj więcej
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: