Dodany: 18.08.2016 13:10|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Co czyta Barack Obama w czasie tych wakacji?


Wakacyjne lektury Baracka ObamyWybór książek, które pasować będą do wakacyjnej torby, to zawsze twardy orzech do zgryzienia. Tym bardziej że połowa sierpnia już za nami i czas na buszowanie po księgarniach oraz bibliotekach powoli się kończy. Z pomocą niezdecydowanym przychodzi Biały Dom, publikując urlopową listę samego Baracka Obamy.

Wśród wymienionych na niej pozycji znajduje się „J jak jastrząb” Helen Macdonald (tłumaczenie Hanny Jankowskiej, Wydawnictwo Czarne 2016) – autobiograficzna opowieść o sokolnictwie, o fascynacji dzikim zwierzęciem, będąca równocześnie zapisem duchowej podróży w głąb siebie. Książka zdobyła Nagrodę im. Samuela Johnsona i znalazła się na liście dziesięciu najlepszych książek roku „The New York Times Book Review”. Ponadto uplasowała się na pierwszym miejscu w kategorii książek non fiction „The Times” oraz pojawiła się w najważniejszych zestawieniach i listach bestsellerów m.in. w „Washington Post”, „The Boston Globe” czy „Chicago Tribune”.

Prezydent zabiera ze sobą również słynną „Dziewczynę z pociągu Pauli Hawkins (tłumaczenie Jana Kraśki, wyd. Świat Książki 2015). Chyba już każdy słyszał o tym fenomenalnym brytyjskim debiucie – thriller sprzedano w milionie egzemplarzy na całym świecie. W październiku do kin wchodzi jego ekranizacja, a rolę główną zagra Emily Blunt.

Trzecia na liście jest książka „7EW Neala Stephensona (tłumaczenie Wojciecha Szypuły, Wydawnictwo MAG), której premiera w Polsce odbędzie się dopiero 28 października – powieść sience fiction o końcu świata i próbach ratowania ludzkości, o podróżach poza atmosferę ziemską i wielkich powrotach. To proza spekulatywna, w której mieszają się elementy nauki, filozofii, techniki, psychologii i literatury.

Dwie ostatnie pozycje nie zostały jeszcze przetłumaczone na język polski:

„Barbarian Days. A Surfing Life” Wiliama Finnegana – oldschoolowa przygoda, powieść drogi, a jednocześnie intelektualna autobiografia nagrodzona w tym roku Pulitzerem. Rozpoczyna się w Kalifornii i na Hawajach, a prowadzi przez Pacyfik, Australię, Azję, Afrykę. Finnegan ściga się z falami od Long Island po Madagaskar.

„The Underground Railroad” Colsona Whiteheada – tytułowa „kolej podziemna” to umowny szlak ucieczki niewolników: sieć dróg, pomocnych organizacji i społeczności. Rusza nim główna bohaterka – Cora – by uciec od poniżającej pracy na plantacji bawełny. Autor, opisując tę niemal baśniową podróż, wiernie odtwarza okrucieństwa i ból, z którymi musieli mierzyć się amerykańscy niewolnicy przed wojną secesyjną.

Co myślicie o tych pozycjach na wakacje? Może mieliście okazję zapoznać się z niewydanymi jeszcze w Polsce książkami?

Fot. Pete Souza 

Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: