Dodany: 27.07.2016 11:10|Autor: ilia

Czytatnik: Life is brutal and full of zasadzkas ...

Filmy, które oglądam - 2016 r.

Od małego byłam kinomanką. Może wzięło się to stąd, że jako dziecko chodziłam z rodzicami do kina. Ten czar ciemnej sali kinowej, widownia zapełniona do ostatniego fotela i te fascynujące historie i przygody rozgrywające się na ekranie. Dziwne - z tych wczesnych lat wryły mi się w pamięć tylko filmy z Flipem i Flapem i z Winnetou. Później, gdy byłam starsza chodziłam na różne DKF-y (Dyskusyjny Klub Filmowy), przeglądy filmowe, jeździłam do różnych pipidówek lub większych miast, aby obejrzeć jakiś film, którego nie wyświetlano w moim mieście (a tam tak). Czytałam też dostępną prasę filmową, bo tylko z niej i z książek można było dowiedzieć się tego, co interesowało miłośnika filmów. Nie było jeszcze internetu.

Potem nastała era video. Wypożyczalnie kaset video powstawały jak grzyby po deszczu. W tamtym okresie moje oglądanie filmów przeżyło apogeum. Oglądałam po kilka filmów dziennie, a właściwie "nocnie". Miałam to szczęście, że dzieci nie budziły się o piątej rano, tylko o ósmej/dziewiątej, więc mogłam poświęcać całe noce na filmy, a nad ranem jeszcze parę godzin pospać. Chodziłam jeszcze również do kina, choć na wyjścia do kina, nie miałam już za bardzo czasu. Chciałam poznać wszystko co znane, wartościowe, interesujące.

Niestety co za dużo, to niezdrowo. Tak się przesyciłam, że nie mogłam już patrzeć na filmy. Nastał długi, bardzo długi okres, gdy tylko sporadycznie coś oglądałam. Potem zajęły mnie mało wymagające seriale. Aż w końcu znowu zaczęłam interesować się filmami. Z tym, że teraz oglądam je tylko w telewizji. Już nie chodzę do kina, nie cierpię multipleksów z wszechogarniającym zapachem prażonej kukurydzy (nienawidzę tego zapachu), era video skończyła się, natomiast w TV jest tyle kanałów filmowych, że zawsze można coś ciekawego znaleźć.

Nie mam już parcia na to, by znać wszystkie słynne filmy, dzieła wszystkich najznakomitszych reżyserów, filmy w których grają znani aktorzy. Teraz oglądam to, na co mam w danej chwili ochotę, nawet produkcje niezbyt wybitne, ale chcę je obejrzeć, bo przykładowo gra w nich jakiś mój ulubiony aktor, np. Jason Statham :) Filmy przeważnie nagrywam na nagrywarkę, odtwarzam w wolnej chwili przepuszczając reklamy i potem kasuję lub jak mi się coś bardzo spodoba to zostawiam.

Spis obejrzanych filmów prowadzę od lat, w zeszycie. Teraz postanowiłam przejść do nowoczesności, czyli internetu :) Przy tytułach zamieszczam nazwiska aktorów lub reżysera, wtedy pamiętam o czym jest dany film. Bez tego, po jakimś czasie sam tytuł nic mi już nie mówi.

STYCZEŃ - 15 filmów
-----------------------------
1. PERCY JACKSON I BOGOWIE OLIMPIJSCY: ZŁODZIEJ PIORUNA - 2010 r., reż. Chris Columbus (ocena 3/6)

2. BURZLIWY PONIEDZIAŁEK - 1988, reż. Mike Figgis, wyst. Sting, Sean Bean, Melanie Griffith, Tommy Lee Jones (powtórka) (5/6)

3. DOPÓKI PIŁKA W GRZE - 2012, wyst. Clint Eastwood, Amy Adams, Justin Timberlake (4/6)

4. PROGRAM HADES - 2006, wyst. Stephen Dorff, Mira Sorvino (2,5/6)

5. LARRY CROWNE: UŚMIECH LOSU - 2011, reż. Tom Hanks, wyst. Tom Hanks, Julia Roberts (4/6)

6. ŚMIERĆ W WENECJI - 1971, reż. Luchino Visconti, wyst. Dirk Bogarde, Silvana Mangano, Björn Andrésen (powtórka) (5/6)

7. SHERLOCK I UPIORNA PANNA MŁODA - 2016, wyst. Benedict Cumberbatch, Martin Freeman (5/6)

8. WŁOSKA ROBOTA - 2003, wyst. Jason Statham, Mark Wahlberg, Charlize Theron (4,5/6)

9. KTO PIERWSZY ZDOBYŁ MOUNT EVEREST - 2010, dokumentalny (4/6)

10. MICHAEL KOHLHAAS - 2013, wyst. Mads Mikkelsen (5/6)

11. PAPUSZA - 2013, reż. Krzysztof Krauze, wyst. Jowita Budnik, Antoni Pawlicki (5/6)

12. I ZAPADŁA CIEMNOŚĆ - 2010, wyst. Odette Annable, Karl Urban (3/6)

13. TRANSPORTER - 2002, wyst. Jason Statham, François Berléand, Qi Shu (5/6)

14. TRANSPORTER 2 - 2005, wyst. Jason Statham, Matthew Modine, Amber Valletta, François Berléand (5/6)

15. W OBRONIE WŁASNEJ - 2013, wyst. Jason Statham, Winona Ryder, Kate Bosworth, James Franco (4,5/6)

LUTY - 7 filmów
----------------------
16. MYŚL JAK FACET - 2012, wyst. Taraji P. Henson, Meagan Good (4/6)

17. SIEDEM LAT W TYBECIE - 1997, reż. Jean-Jacques Annaud, wyst. Brad Pitt, David Thewlis (powtórka) (5/6)

18. DRACULA - 1992, reż. Francis Ford Coppola, wyst. Gary Oldman, Winona Ryder, Keanu Reeves (powtórka) (4/6)

19. WALENTYNKI - 2010, reż. Garry Marshall, liczna gwiazdorska obsada (powtórka) (5/6)

20. ADWOKAT - 2013, reż. Ridley Scott, wyst. Michael Fassbender, Javier Bardem, Cameron Diaz, Penelope Cruz, Brad Pitt (5,5/6)

21. ANIOŁ ŚMIERCI - 2013, (o Josefie Mengele w Argentynie), wyst. Àlex Brendemühl, Natalia Oreiro (4/6)

22. OCH, ŻYCIE! - 2010, wyst. Katherine Heigl, Josh Duhamel (4/6)

MARZEC - 13 filmów
----------------------------
23. O PÓŁNOCY W PARYŻU - 2011, reż. Woody Allen, wyst. Owen Wilson, Rachel McAdams, Marion Cotillard, Kathy Bates, Adrien Brody (5/6)

24. HOBBIT: PUSTKOWIA SMAUGA - 2013, reż. Peter Jackson, wyst. Martin Freeman, Richard Armitage (4/6)

25. RADOŚNIE ŚPIEWAJMY - 2012, wyst. Queen Latifah, Dolly Parton (3/6)

26. FACECI OD KUCHNI - 2012, wyst. Jean Reno (4/6)

27. BLITZ - 2011, wyst. Jason Statham (4,5/6)

28. TERRORYSTA - 2012, wyst. Sean Bean, Charlotte Rampling (4,5/6)

29. DWOJE NA K2 - dokumentalny o himalaistach Gerlinde Kaltenbrunner i Ralfie Dujmovitsie (4/6)

30. ANGIELSKA ROBOTA - 2008, wyst. Jason Statham, Saffron Burrows (4,5/6)

31. WOLVERINE - 2013, wyst. Hugh Jackman, Rila Fukushima (4,5/6)

32. PRZETRWANIE - 2011, wyst. Liam Neeson (5/6)

33. IGRZYSKA ŚMIERCI: W PIERŚCIENIU OGNIA - 2013, wyst. Jennifer Lawrence, Woody Harrelson, Philip Seymour Hoffman (4,5/6)

34. NIEZGODNA - 2014, wyst. Shailene Woodley, Theo Jones, Kate Winslet (4,5/6)

35. NOE: WYBRANY PRZEZ BOGA - 2014, reż. Darren Aronofsky, wyst. Russell Crowe, Jennifer Connelly, Emma Watson (4,5/6)

KWIECIEŃ - 7 filmów
----------------------------
36. GRAWITACJA - 2013, reż. Alfonso Cuaron, wyst. Sandra Bullock, George Clooney (5/6)

37. PROMISED LAND - 2012, reż. Gus Van Sant, wyst. Matt Damon, Frances McDormand (4,5/6)

38. 5 DNI WOJNY - 2010, reż. Renny Harlin, wyst. Rupert Friend, Val Kilmer (4,5/6)

39. FACET (NIE)POTRZEBNY OD ZARAZ - 2014, wyst. Katarzyna Maciąg, Joanna Kulig, Paweł Małaszyński, Maciej Stuhr, Czesław Mozil, Michał Żebrowski, Marcel Sabat (4/6)

40. SIERPIEŃ W HRABSTWIE OSAGE - 2013, wyst. Meryl Streep, Julia Roberts, Julianne Nicholson, Juliette Lewis, Margo Martindale, Chris Cooper, Benedict Cumberbatch, Dermot Mulroney, Ewan McGregor (5,5/6)

41. OSTATNI LEGION - 2007, wyst. Colin Firth, Aishwarya Rai, Rupert Friend (3/6)

42. ATLAS CHMUR - 2012, reż. Tom Tyker, Wachowscy, wyst. Tom Hanks, Halle Berry, Jim Sturgess, Doona Bae (5,5/6)

MAJ - 16 filmów
----------------------
43. TOŻSAMOŚĆ - 2011, wyst. Liam Neeson, Diane Kruger, January Jones (4/6)

44. NIEBEZPIECZNA METODA - 2011, reż. David Cronenberg, wyst. Michael Fassbender, Viggo Mortensen, Keira Knightley (4/6)

45. TWÓJ NA ZAWSZE - 2010, wyst. Robert Pattinson, Emilie de Ravin, Pierce Brosnan (5/6)

46. LIKWIDATOR - 2013, wyst. Arnold Schwarzenegger, Forest Whitaker, Luis Guzmán (4/6)

47. KRUK: ZAGADKA ZBRODNI - 2012, (o Edgarze Allanie Poe), wyst. John Cusack, Luke Evans (4/6)

48. WINNETOU I APANACZI - 1966, wyst. Pierre Brice, Lex Barker (powtórka) (3/6)

49. W DRODZE - 2012, wyst. Sam Riley, Kristen Stewart (3/6)

50. LOCKE - 2013, wyst. Tom Hardy, Ruth Wilson (głos) (4/6)

51. NIEBO NAD BERLINEM - 1987, reż. Wim Wenders, wyst. Bruno Ganz, Solveig Dommartin, Peter Falk (powtórka) (5/6)

52. ADAM MICHNIK. "BĄDŹ REALISTA, CHCIEJ NIEMOŻLIWEGO" - 2015, dokumentalny (5/6)

53. KOBIETY Z 6. PIĘTRA - 2010, wyst. Fabrice Luchini (4/6)

54. POCIĄG - 1959, reż. Jerzy Kawalerowicz, wyst. Lucyna Winnicka, Leon Niemczyk, Zbigniew Cybulski, Teresa Szmigielówna (powtórka) (5,5/6)

55. SKOK HENRY'EGO - 2010, wyst. Keanu Reeves, Vera Farmiga, James Caan (3/6)

56. ROZWAŻNA I ROMANTYCZNA - 1995, reż. Ang Lee, wyst. Kate Winslet, Emma Thompson, Alan Rickman, Hugh Grant, Hugh Laurie, Imelda Staunton (powtórka) (5,5/6)

57. JANE EYRE - 2011, wyst. Mia Wasikowska, Michael Fassbender, Judi Dench (5/6)

58. BEZ PRZEBACZENIA - 1992, reż. Clint Eastwood, wyst. Clint Eastwood, Gene Hackman, Morgan Freeman, Richard Harris, Frances Fisher (powtórka) (5,5/6)

CZERWIEC - 11 filmów
-------------------------------
59. POMPEJE - 2014, wyst. Kit Harington, Emily Browning, Kiefer Sutherland, Carrie-Anne Moss (2,5/6)

60. DROGA - 2009, wyst. Viggo Mortensen, Charlize Theron (5/6)

61. PLAN UCIECZKI - 2013, wyst. Sylvester Stallone, Arnold Schwarzenegger, Jim Caviezel (4,5/6)

62. GRANICE WYTRZYMAŁOŚCI - 2000, wyst. Chris O'Donnell, Robin Tunney, Scott Glenn, Bill Paxton, Izabella Scorupco, Nicholas Lea (powtórka) (4/6)

63. ŚNIEGOWE CIASTKO - 2006, wyst. Alan Rickman, Sigourney Weaver, Carrie-Anne Moss (5/6)

64. GLINA - 1972, reż. Jean-Pierre Melville, wyst. Alain Delon, Richard Crenna, Catherine Deneuve (powtórka) (4/6)

65. 9. LEGION - 2011, wyst. Channing Tatum, Jamie Bell, Donald Sutherland (4,5/6)

66. ŚLUBY PANIEŃSKIE - 2010, reż. Filip Bajon, wyst. Marta Żmuda-Trzebiatowska, Anna Cieślak, Borys Szyc, Maciej Stuhr, Robert Więckiewicz, Edyta Olszówka (4/6)

67. WIZYTA INSPEKTORA - 2015, wyst. David Thewlis, Miranda Richardson (4/6)

68. JEDZ I PIJ, MĘŻCZYZNO I KOBIETO - 1994, reż. Ang Lee, wyst. Sihung Lung (5/6)

69. SABOTAŻ - 2014, wyst. Arnold Schwarzenegger, Sam Worthington, Olivia Williams, Josh Holloway, Mireille Enos (4/6)

LIPIEC - 23 filmy
-----------------------
70. 2001: ODYSEJA KOSMICZNA - 1968, reż. Stanley Kubrick (powtórka) (3/6)

71. MOJA PIĘKNA PRALNIA - 1985, reż. Stephen Frears, wyst. Daniel Day-Lewis (powtórka) (4/6)

72. CO JEST GRANE DAVIS? - 2013, reż. Ethan i Joel Coen, wyst. Oscar Isaac, Carey Mulligan (4,5/6)

73. LISTY DO JULII - 2010, wyst. Amanda Seyfried, Vanessa Redgrave, Gael García Bernal (powtórka) (4/6)

74. ZAKOCHANI W RZYMIE - 2012, reż. Woody Allen, wyst. Woody Allen, Judy Davis, Alec Baldwin, Jesse Eisenberg, Penelope Cruz, Roberto Benigni (5/6)

75. POSZUKIWACZE ZAGINIONEJ ARKI - 1981, reż. Steven Spielberg, wyst. Harrison Ford, Karen Allen, John Rhys-Davies (powtórka) (4/6)

76. INDIANA JONES I ŚWIĄTYNIA ZAGŁADY - 1984, reż. Steven Spielberg, wyst. Harrison Ford, Kate Capshaw (powtórka) (3/6)

77. INDIANA JONES I OSTATNIA KRUCJATA - 1989, reż. Steven Spielberg, wyst. Harrison Ford, Sean Connery, Alison Doody, Denholm Elliott (powtórka) (4/6)

78. INDIANA JONES I KRÓLESTWO KRYSZTAŁOWEJ CZASZKI - 2008, reż. Steven Spielberg, wyst. Harrison Ford, Cate Blanchett, Karen Allen, Shia LaBeouf (powtórka) (3/6)

79. ZAGADKA PRZEZNACZENIA - 2009, reż, James Ivory, wyst. Anthony Hopkins, Laura Linney, Charlotte Gainsbourg, Omar Metwally, Hiroyuki Sanada (4,5/6)

80. CENTURION - 2010, wyst. Michael Fassbender, Liam Cunningham, Olga Kurylenko (5/6)

81. ZŁODZIEJ W HOTELU - 1955, reż. Alfred Hitchcock, wyst. Cary Grant, Grace Kelly (4/6)

82. 400 BATÓW - 1959, reż. François Truffaut, wyst. Jean-Pierre Léaud (5/6)

83. MATKA TERESA OD KOTÓW - 2010, wyst. Ewa Skibińska, Mateusz Kościukiewicz, Mariusz Bonaszewski (3,5/6)

84. WESOŁYCH ŚWIĄT, PUŁKOWNIKU LAWRENCE - 1983, reż. Nagisa Ôshima, wyst. David Bowie, Ryûichi Sakamoto, Tom Conti (powtórka) (5/6)

85. BAZA LUDZI UMARŁYCH - 1958, reż. Czesław Petelski (na podst. powieści Marka Hłaski), wyst. Emil Karewicz, Leon Niemczyk, Tadeusz Łomnicki, Zygmunt Kęstowicz, Aleksander Fogiel, Teresa Iżewska (powtórka) (4/6)

86. KOROWÓD - 2007, reż. Jerzy Stuhr, wyst. Kamil Maćkowiak, Katarzyna Maciąg, Karolina Gorczyca, Jan Frycz, Maciej Stuhr (4/6)

87. SKŁÓCENI Z ŻYCIEM - 1961, reż. John Huston, wyst. Marilyn Monroe, Clark Gable, Montgomery Clift, Eli Wallach (5/6)

88. KTO SIĘ BOI VIRGINII WOOLF? - 1966, reż. Mike Nichols, wyst. Elizabeth Taylor, Richard Burton, George Segal, Sandy Dennis (powtórka) (6/6)

89. MAMMA MIA! - 2008, wyst. Meryl Streep, Pierce Brosnan, Amanda Seyfried, Colin Firth, Julie Walters, Stellan Skarsgård (powtórka) (6/6)

90. MATRIX - 1999, reż. bracia Wachowscy, wyst. Keanu Reeves, Carrie-Anne Moss, Laurence Fishburne, Hugo Weaving, Joe Pantoliano (kolejna powtórka) (6/6)

91. MATRIX REAKTYWACJA - 2003, reż. bracia Wachowscy, wyst. Keanu Reeves, Carrie-Anne Moss, Laurence Fishburne, Hugo Weaving, Lambert Wilson, Monica Bellucci (powtórka) (5,5/6)

92. MATRIX REWOLUCJE - 2003, reż. bracia Wachowscy, wyst. Keanu Reeves, Carrie-Anne Moss, Laurence Fishburne, Hugo Weaving, Jada Pinkett Smith, Harold Perrineau (powtórka) (5/6)

SIERPIEŃ - 13 filmów
-----------------------------
93. DZIEDZICTWO BOURNE'A - 2012, wyst. Jeremy Renner, Rachel Weisz, Edward Norton (3,5/6)

94. SZPIEG - 2011, wyst. Gary Oldman, Benedict Cumberbatch, John Hurt, Tom Hardy, Colin Firth, Mark Strong (5/6)

95. EL CLUB - 2015, film chilijski o 4 księżach na wygnaniu na prowincję, które ma być karą za ich winy (4/6)

96. CASANOVA PO PRZEJŚCIACH - 2013, reż. John Turturro, wyst. John Turturro, Woody Allen, Vanessa Paradis, Liev Schreiber (4,5/6)

97. TERMINATOR: OCALENIE - 2009, wyst. Christian Bale, Sam Worthington, Moon Bloodgood, Bryce Dallas Howard, Helena Bonham Carter, Anton Yelchin (powtórka) (5/6)

98. THOR: MROCZNY ŚWIAT - 2013, wyst. Chris Hemsworth, Natalie Portman, Tom Hiddleston, Anthony Hopkins, Idris Elba, Rene Russo (4,5/6)

99. MAD MAX - 1979, reż. George Miller, wyst. Mel Gibson, Steve Bisley (powtórka) (4/6)

100. MROCZNY RYCERZ POWSTAJE - 2012, reż. Christopher Nolan, wyst. Christian Bale, Anne Hathaway, Gary Oldman, Michael Caine, Marion Cotillard, Tom Hardy (powtórka) (5/6)

101. ŻANDARM Z ST. TROPEZ - 1964, wyst. Louis de Funès, Geneviève Grad, Michel Galabru (powtórka) (6/6)

102. ŻANDARM SIĘ ŻENI - 1968, wyst. Louis de Funès, Claude Gensac, Michel Galabru (powtórka) (6/6)

103. PODRÓŻ NA TAJEMNICZĄ WYSPĘ - 2012, wyst. Dwayne Johnson, Michael Caine, Luis Guzmán (2/6)

104. JESTEM MIŁOŚCIĄ - 2009, film włoski, wyst. Tilda Swinton, Alba Rohrwacher (4,5/6)

105. TRANZYT - 2012, wyst. Jim Caviezel, James Frain, Harold Perrineau (3,5/6)

WRZESIEŃ - 11 filmów
------------------------------
106. JACK STRONG - 2014, reż. Władysław Pasikowski, wyst. Marcin Dorociński, Maja Ostaszewska, Patrick Wilson, Zbigniew Stryj, Ireneusz Czop, Mirosław Baka, Krzysztof Pieczyński (5/6)

107. GAMBIT, CZYLI JAK OGRAĆ KRÓLA - 2012, scenariusz Ethan i Joel Coen, wyst. Colin Firth, Cameron Diaz, Alan Rickman, Tom Courtenay (4/6)

108. EQUILIBRIUM - 2002, wyst. Christian Bale, Emily Watson, Angus MacFadyen, Sean Bean (powtórka) (5/6)

109. KIM JEST MICHAEL - 2015, wyst. James Franco, Zachary Quinto (3/6)

110. JAK UPOLOWAĆ FACETA - 2012, wyst. Katherine Heigl, Jason O'Mara, Daniel Sunjata (3,5/6)

111. PORACHUNKI - 2013, reż. Luc Besson, wyst. Robert De Niro, Michelle Pfeiffer, Dianna Agron, Tommy Lee Jones (4/6)

112. STAN GRY - 2009, wyst. Russell Crowe, Ben Affleck, Rachel McAdams, Helen Mirren (5/6)

113. NIEZNISZCZALNI 2 - 2012, wyst. Sylvester Stallone, Jason Statham, Chuck Norris, Arnold Schwarzenegger, Dolph Lundgren, Liam Hemsworth, Jean-Claude Van Damme, Jet Li, Bruce Willis (4/6)

114. ŻELAZNA DAMA - 2011, wyst. Meryl Streep, Jim Broadbent (5/6)

115. OCALENI - 2008, wyst. Anne Hathaway, Patrick Wilson, David Morse, Andre Braugher, Clea DuVall (4,5/6)

116. NIEZNISZCZALNI 3 - 2014, Sylvester Stallone, Jason Statham, Arnold Schwarzenegger, Dolph Lundgren, Harrison Ford, Wesley Snipes, Antonio Banderas, Mel Gibson, Jet Li, Ronda Rousey (4/6)

PAŹDZIERNIK - 21 filmów
---------------------------------
117. STARE GRZECHY MAJĄ DŁUGIE CIENIE - 2014, hiszpański film kryminalno-obyczajowy, otrzymał dużo nagród (4,5/6)

118. BARANY. ISLANDZKA OPOWIEŚĆ - 2015, film islandzki (4,5/6)

119. INSTYNKT WILKA: GORZKIE KWIATY - 2007, norweski kryminał, pierwszy z serii filmów o prywatnym detektywie z Bergen, na podstawie książek Staalesen Gunnar - cykl "Varg Veum", wyst. Trond Espen Seim (powtórka) (4,5/6)

120. INSTYNKT WILKA: MORD W BERGEN - 2008 (powtórka) (4,5/6)

121. X-MEN: PRZESZŁOŚĆ, KTÓRA NADEJDZIE - 2014, wyst. Hugh Jackman, James McAvoy, Michael Fassbender, Jennifer Lawrence, Peter Dinklage (4,5/6)

122. ADRENALINA 2: POD NAPIĘCIEM - 2009, wyst. Jason Statham, Amy Smart (2/6) film tak zły, że aż dobry (śmieszny)

123. MIASTO ZŁODZIEI - 2010, reż. Ben Affleck, wyst. Ben Affleck, Rebecca Hall, Jeremy Renner, Blake Lively, Jon Hamm (4,5/6)

124. TRANSFER - 2007, reż. Gavin Hood, wyst. Jake Gyllenhaal, Omar Metwally, Reese Witherspoon, Peter Sarsgaard, Meryl Streep (5/6)

125. ŚCIEŻKI - 2013, film australijski, o samotnej wędrówce (2,7 tys. km) młodej kobiety wraz z 4 wielbłądami i psem przez pustynie Australii, na podstawie prawdziwej historii Na zachód od Alice Springs (Davidson Robyn), wyst. Mia Wasikowska (5/6)

126. KAC VEGAS 3 - 2013, wyst. Bradley Cooper (4/6)

127. SIEKIEREZADA - 1985, reż. Witold Leszczyński, wyst. Edward Żentara, Ludwik Pak, Franciszek Pieczka, Daniel Olbrychski (5,5/6)

128. POD MOCNYM ANIOŁEM - 2014, reż. Wojciech Smarzowski, wyst. Robert Więckiewicz, Andrzej Grabowski, Kinga Preis, Jacek Braciak, Arkadiusz Jakubik, Marian Dziędziel, Iwona Bielska, Izabela Kuna (5/6)

129. ADRENALINA - 2006, wyst. Jason Statham, Amy Smart (3/6)

130. JACK RYAN: TEORIA CHAOSU - 2014, reż. Kenneth Branagh, wyst. Chris Pine, Kevin Costner, Kenneth Branagh, Keira Knightley (4/6)

131. DOBRY AGENT - 2006, reż. Robert De Niro, wyst. Matt Damon, Angelina Jolie, Alec Baldwin, Robert De Niro, John Turturro, William Hurt, Tammy Blanchard (3,5/6)

132. ŻANDARM NA EMERYTURZE - 1970, wyst. Louis de Funès, Claude Gensac, Michel Galabru (powtórka) (6/6)

133. JOKER - 2015, wyst. Jason Statham, Michael Angarano, Hope Davis, Stanley Tucci (4/6)

134. KAPITAN PHILLIPS - 2013, wyst. Tom Hanks (5/6)

135. CZŁOWIEK Z MARMURU - 1976, reż. Andrzej Wajda, wyst. Krystyna Janda, Jerzy Radziwiłowicz, Tadeusz Łomnicki, Michał Tarkowski, Piotr Cieślak, Magda Teresa Wójcik, Krystyna Zachwatowicz (powtórka) (5,5/6)

136. WIELKI GATSBY - 1974, wyst. Robert Redford, Mia Farrow, Sam Waterston, Bruce Dern, Karen Black, Lois Chiles (powtórka) (4/6) na podst. Wielki Gatsby (Fitzgerald Francis Scott (Fitzgerald F. Scott))

137. WSTYD - 2011, wyst. Michael Fassbender, Carey Mulligan (4/6)

LISTOPAD - 11 filmów
----------------------------
138. HOBBIT: BITWA PIĘCIU ARMII - 2014, reż. Peter Jackson, wyst. Martin Freeman, Richard Armitage, Luke Evans, Orlando Bloom, Evangeline Lilly, Lee Pace, Cate Blanchett, Ian McKellen (4/6)

139. OLIMP W OGNIU - 2013, wyst. Gerard Butler, Aaron Eckhart, Morgan Freeman, Angela Bassett, Ashley Judd (3/6)

140. PASOLINI - 2014, reż. Abel Ferrara, wyst. Willem Dafoe, Maria de Medeiros (3/6)

141. STOKER - 2013, reż. Chan-wook Park, wyst. Mia Wasikowska, Matthew Goode, Nicole Kidman (4,5/6)

142. DŁUG - 2010, wyst. Helen Mirren, Jessica Chastain, Sam Worthington, Marton Csokas, Tom Wilkinson, Ciarán Hinds (5/6)

143. MIASTO Z MORZA - 2009, wyst. Jakub Strzelecki, Julia Pietrucha, Paweł Domagała, Małgorzata Foremniak, Piotr Polk, Marian Dziędziel (3,5/6)

144. ŻANDARM W NOWYM JORKU - 1965, wyst. Louis de Funès, Michel Galabru, Geneviève Grad (6/6)

145. IMMORTALS. BOGOWIE I HEROSI - 2011, wyst. Mickey Rourke, Henry Cavill, Freida Pinto, Luke Evans (1,5/6)

146. GORĄCY TOWAR - 2013, wyst. Melissa McCarthy, Sandra Bullock (4,5/6), film średnio dobry, nota podwyższona za Melissę

147. MŁODA WIKTORIA - 2009, wyst. Emily Blunt, Rupert Friend, Paul Bettany, Miranda Richardson, Jim Broadbent (5/6)

148. WSCHODNIE OBIETNICE - 2007, reż. David Cronenberg, wyst. Viggo Mortensen, Naomi Watts, Vincent Cassel, Armin Mueller-Stahl, Jerzy Skolimowski, Sinéad Cusack (5/6)

GRUDZIEŃ - 12 FILMÓW
---------------------------------
149. STAR TREK: W CIEMNOŚĆ - 2013, reż. J.J. Abrams, wyst. Chris Pine, Zachary Quinto, Zoe Saldana, Karl Urban, John Cho, Anton Yelchin, Simon Pegg // Benedict Cumberbatch (5/6)

150. BOGOWIE - 2014, o Zbigniewie Relidze, wyst. Tomasz Kot (5/6)

151. SKĄPIEC - 1980, na podst. sztuki Molièra, wyst. Louis de Funès, Michel Galabru, Claude Gensac (powtórka) (5,5/6)

152. EXODUS: BOGOWIE I KRÓLOWIE - 2014, reż. Ridley Scott, wyst. Christian Bale, Joel Edgerton, John Turturro (3,5/6)

153. KRAINA LODU - 2013, animowany, musical, siostry Elsa i Anna (4/6)

154. OBROŃCY SKARBÓW - 2014, reż. George Clooney, wyst. George Clooney, Matt Damon, Cate Blanchett, Bill Murray, John Goodman (4/6)

155. DZIENNIK BRIDGET JONES - 2001, wyst. Renée Zellweger, Colin Firth, Hugh Grant,
Jim Broadbent (5/6)

156. STAR TREK - 1979, reż. Robert Wise, wyst. William Shatner, Leonard Nimoy, DeForest Kelley, James Doohan, Walter Koenig, Nichelle Nichols, George Takei // Stephen Collins, Persis Khambatta (3/6)

157. STAR TREK II: GNIEW KHANA - 1982, reż. Nicholas Meyer, wyst. William Shatner, Leonard Nimoy, DeForest Kelley, James Doohan, Walter Koenig, Nichelle Nichols, George Takei // Kirstie Alley, Bibi Besch (3,5/6)

158. STAR TREK III: W POSZUKIWANIU SPOCKA - 1984, reż. Leonard Nimoy, wyst. William Shatner, DeForest Kelley, James Doohan, Walter Koenig, Nichelle Nichols, George Takei // Robin Curtis, Christopher Lloyd (2,5/6)

159. STAR TREK IV: POWRÓT NA ZIEMIĘ - 1986, reż. Leonard Nimoy, wyst. William Shatner, Leonard Nimoy, DeForest Kelley, James Doohan, Walter Koenig, Nichelle Nichols, George Takei // Catherine Hicks (3,5/6)

160. INSTYNKT WILKA: OBLUBIEŃCY ŚMIERCI - 2011, norweski, wyst. Trond Espen Seim, Bjørn Floberg, (4,5/6)

SERIALE
==============================================
1. SIBERIA (Tele5) - 2013, reality show na Syberii à la serial "LOST" (3/6)

2. SHERLOCK 2 i 3 (TVP2) - 2012, 2014, wyst. Benedict Cumberbatch, Martin Freeman (5/6)

3. TUTANCHAMON (TVP1 ?) - 2015, wyst. Avan Jogia, Ben Kingsley (3/6)

4. ALCATRAZ (TVN7) - 2012, wyst. Sarah Jones, Sam Neill, Jorge Garcia (3/6)

5. Z ARCHIWUM X (nowe odcinki) (FOX) - 2016, wyst. David Duchovny, Gillian Anderson (4/6)

6. ENDEAVOUR 3 (Ale Kino+) - 2016, doskonały angielski serial kryminalny, kręcony w Oksfordzie, niesamowity Shaun Evans w roli głównej, wyst. Shaun Evans, Roger Allam (5,5/6)

7. DRUGA SZANSA (TVN) - 2016, wyst. Małgorzata Kożuchowska, Bartłomiej Świderski, Rafał Królikowski, Magdalena Boczarska, Maja Ostaszewska, Wojciech Mecwaldowski, Monika Mariotti, Tamara Arciuch, Małgorzata Zajączkowska, Krystyna Tkacz (5/6)

8. POWIEDZ TAK! (Polsat) - 2016, wyst. Katarzyna Zawadzka, Agnieszka Więdłocha, Paweł Domagała, Maria Pakulnis, Cezary Pazura (4/6)

9. O MNIE SIĘ NIE MARTW 4 (TVP2) - 2016, wyst. Joanna Kulig, Stefan Pawłowski, Andrzej Zieliński, Aleksandra Domańska, Katarzyna Ankudowicz, Krzysztof Stelmaszyk, Katarzyna Gniewkowska, Katarzyna Zielińska, Jan Wieczorkowski, Paweł Domagała, Hanna Śleszyńska, Katarzyna Maciąg (5/6)

10. HOMELAND 5 (FOX) - 2015, wyst. Claire Danes, Rupert Friend, Mandy Patinkin, Miranda Otto (5/6)

11. MOST NAD SUNDEM 3 (Ale Kino+) - 2016, duńsko-szwedzki, wyst. Sofia Helin (5/6)

12. WALLANDER 4 (Ale Kino+) - 2016, wyst. Kenneth Branagh (5/6)

13. WYBRANI 3 (PERSON OF INTEREST) (TVN) - 2013-14, wyst. Jim Caviezel, Michael Emerson, Sarah Shahi, Kevin Chapman, Amy Acker; scenarzystą serialu jest Jonathan Nolan - brat Christophera Nolana i scenarzysta jego filmów (5,5/6)

14. GRA O TRON 1 (HBO3) - 2011, wyst. Sean Bean, Michelle Fairley, Kit Harington, Lena Headey, Peter Dinklage, Emilia Clarke, Iain Glen (powtórka) (5/6)

15. LUTHER 4 (Stopklatka TV) - 2015, wyst. Idris Elba, Ruth Wilson (5/6)

16. DRUGIE ŻYCIE (FOX) - 2016, wyst. Robert Kazinsky, Tim DeKay, Dilshad Vadsaria (4,5/6)

17. HAPPY VALLEY 2 (Ale Kino+) - 2016, kolejny bardzo dobry angielski serial kryminalno-obyczajowy, wyst. Sarah Lancashire (5/6)

18. RAPORT MNIEJSZOŚCI (FOX) - 2015, wyst. Meagan Good, Stark Sands (4/6)

19. PRZYSTAŃ (Stopklatka TV) - 2009, reż. Filip Zylber, wyst. Anna Czartoryska, Marcin Sianko, Marek Bukowski, Sonia Bohosiewicz, Kinga Ilgner, Paweł Królikowski (4/6)

20. DOCTOR FOSTER (Ale Kino+) - 2015, wyst. Suranne Jones (4,5/6)

21. SPOSÓB NA MORDERSTWO 2 (AXN) - 2015-16, wyst. Viola Davis, Famke Janssen (5/6)

22. KOMISJA MORDERSTW (TVP1) - 2016, wyst. Małgorzata Buczkowska, Krzysztof Pieczyński, Marcel Sabat, Paweł Małaszyński, Zbigniew Stryj (4/6)

23. O MNIE SIĘ NIE MARTW 5 (TVP2) - 2016 (5/6)

24. DRUGA SZANSA 2 (TVN) - 2016 (5/6)

25. W PUŁAPCE (Ale Kino+) - 2015, islandzki serial kryminalno-obyczajowy (5/6)

26. CSI: CYBER 2 (AXN) - 2015-16, wyst. Patricia Arquette, James Van Der Beek, Ted Danson (4/6)

27. CSI: CYBER 1 (Polsat) - 2015, wyst. Patricia Arquette, James Van Der Beek, Peter MacNicol (4/6)

28. CROMO (Ale Kino+) - 2015, argentyński serial kryminalno-obyczajowy, wyst. German Palacios, Guillermo Pfening, Emilia Attias, Malena Sanchez; muzyka Guillermo Pesoa - bardzo piękna (5/6)

29. SHERLOCK 1 (FilmBox ) - 2010, wyst. Benedict Cumberbatch, Martin Freeman (5,5/6)
SHERLOCK 2 i 3 (Filmbox) - 2012, 2014 (powtórka) (5,5/6)

30. NASZE MATKI, NASI OJCOWIE (Stopklatka TV) - 2013, niemiecki, wojenny, wyst. Volker Bruch, Tom Schilling, Katharina Schüttler, Miriam Stein, Ludwig Trepte (5/6)

31. PRZYSTANEK BIESZCZADY (Discovery Channel) - 2016, polski, dokumentalny (5/6)

32. SPOSÓB NA MORDERSTWO 3 (AXN) - 2016, wyst. Viola Davis (5/6)

33. MARS (National Geographic) - 2016, fabularno-dokumentalny (4/6)

34. BLINDSPOT: MAPA ZBRODNI (AXN) - 2015, wyst. Sullivan Stapleton, Jaimie Alexander, Marianne Jean-Baptiste, Ashley Johnson (5/6)

35. VERA 6 (Ale Kino+) - 2016, na podstawie książek kryminalnych Cleeves Ann, cykl "Vera Stanhope", wyst. Brenda Blethyn (5/6)

36. DOKTOR THORNE (Ale Kino+) - 2016, angielski miniserial na podstawie powieści Anthony Trollope'a, pisarza ery wiktoriańskiej, wyst. Tom Hollander, Stefanie Martini, Ian McShane (5/6)

Następne lata:
Filmy, które oglądam - 2017 r. (i 2018, 2019)
Filmy, które oglądam - 2020 r. (i 2021)
Filmy, które oglądam - 2022 r.
Filmy, które oglądam - 2023 r.

Użytkownik: ilia 29.09.2016 22:01 napisał(a):
Odpowiedź na: Od małego byłam kinomanką... | ilia
W wakacje zrobiłam sobie mały przegląd filmów, które już kiedyś widziałam. Obejrzałam ich w sumie dziewiętnaście. Jak należało się spodziewać, jedne filmy obroniły się, innych upływ czasu nie oszczędził. Co kiedyś zachwycało lub podobało się, teraz już nie zachwyca.

Do filmów nadal robiących wrażenie zaliczyłabym "Kto się boi Virginii Woolf?" z 1966 r. z rewelacyjną grą Elizabeth Taylor i Richarda Burtona, "Wesołych Świąt, pułkowniku Lawrence" z 1983 r. z Davidem Bowie, wszystkie "Matrixy", serię "Żandarmów" z Louisem de Funèsem i "Mamma Mia!" z Meryl Streep, który to film uwielbiam.

Natomiast cykl o Indianie Jonesie z Harrisonem Fordem - tak mi się przedtem podobał, już mi się za bardzo nie podoba, jest dla mnie za naiwny i dziecinny. Także "2001: Odyseja Kosmiczna" z 1968 r., która kiedyś była rewelacją, teraz mnie znudziła.
Użytkownik: yyc_wanda 01.10.2016 19:31 napisał(a):
Odpowiedź na: W wakacje zrobiłam sobie ... | ilia
Szkoda, że nie dodajesz ocen. Może to wścibstwo, ale lubię wiedzieć co się komu podoba, a czasem też lubię się zasugerować czyimś gustem.

Użytkownik: ilia 04.10.2016 00:31 napisał(a):
Odpowiedź na: Szkoda, że nie dodajesz o... | yyc_wanda
Wedle życzenia - już dodałam oceny przy filmach. Przyjemnego przeglądania :)
Użytkownik: yyc_wanda 04.10.2016 03:28 napisał(a):
Odpowiedź na: Wedle życzenia - już doda... | ilia
Ale fajnie. Dziękuję.
Już mi w oko wpadł jeden film: Sierpień w hrabstwie Osage.
Mam go na liście do oglądania, a widząc że oceniłaś go wysoko, postaram się go w miarę szybko oglądnąć.