Dodany: 20.05.2016 10:02|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Nominacje do Nagrody Literackiej GDYNIA 2016

Nagroda Literacka GDYNIAKapituła 11. edycji Nagrody Literackiej GDYNIA wyłoniła nominowanych w czterech kategoriach do Gdyńskich Kostek Literackich. Do Nagrody zgłoszono ponad 400 tytułów, z których wyróżniono dwadzieścia. Nominacje zostały ogłoszone podczas pierwszego dnia Warszawskich Targów Książki.

Kapitule Nagrody Literackiej GDYNIA przewodniczy w tym roku prof. Agata Bielik-Robson. Do konkursu zgłoszono 402 tytuły wpisujące się w poszczególne kategorie: eseistyka – 90, poezja – 145, proza – 108, przekład – 59.

„W tym roku kłóciliśmy się stosunkowo mało. Zwykle jest tak, że każdy z nas, sześciorga jurorów, na początku roku przegląda w domu wielkie pudła z setkami książek, które napłynęły do NLG, i dokonuje własnej selekcji: wyłania grupę tytułów, na które trzeba będzie zwrócić uwagę – mówi przewodnicząca Kapituły prof. Agata Bielik-Robson. – W trakcie tych domowych lektur wymieniamy się mailami, piszemy, co naszym zdaniem było dobre, a co nie. Jednak rezultaty tych osobnych wyborów potrafią być zaskakująco różne – i wtedy, kiedy się wreszcie spotykamy, by je omówić, dochodzi do zderzenia  naszych »typów«, które ucierają się w tyglu długich dyskusji. Czasem do takiego pierwszego uzgodnienia dochodzi dopiero po kilku miesiącach burzliwych obrad. A czasem – rzadko, tak jak w tym roku – nie ma właściwie potrzeby wielkiego obradowania, ponieważ typy powtarzają się, z niewielkimi tylko modyfikacjami, u wszystkich jurorów.

W tym roku największą chyba zgodność osiągnęliśmy w kategorii prozy. Prozatorskie typy padły zdecydowanie na młodych i debiutantów: Weronika Murek, Dominika Słowik, Maciej Płaza, a także najbardziej w tym gronie doświadczony Muszyński, to wciąż jeszcze postaci świeże. Także Łukasz Orbitowski nominowany został za »Inną duszę«, czyli rzecz w gatunku literatury faktu, którego dotąd jeszcze nie próbował.

W kategorii poezji też raczej panowała jedność. Rok 2015 zdecydowanie należał do poetek: Barbary Klickiej, Marii Bigoszewskiej i Hanny Janczak. Nawet nasi dwaj pozostali nominaci – Tadeusz Pióro i Kacper Bartczak – wykazali się w swoich ostatnich tomikach nieco inną wrażliwością...

Jeśli gdzieś pojawiły się spory, to przy okazji dwóch ostatnich kategorii: eseju i przekładu, z tego prostego powodu, że tu co roku pojawia się za dużo dobrych książek, które wszystkie chciałoby się uznać i jakoś nagrodzić. Jak zwykle w takich razach postanowiliśmy oddać sprawiedliwość różnym gatunkom eseistycznym i odnotować rozmaitość języków, z których w Polsce dokonuje się znakomitych translacji”.

Czworo tegorocznych laureatów Nagrody poznamy 10 września. Spotkania z lauretami odbędą się następnego dnia po ogłoszeniu wyników, a także – dodatkowo – jesienią, w ramach podsumowania tegorocznej edycji NLG. Uroczysta Gala Finałowa po raz pierwszy będzie miała miejsce w nowej sali Teatru Miejskiego w Gdyni. Już teraz, z okazji wciąż trwających obchodów 10-lecia Nagrody Literackiej GDYNIA, w ramach festiwalu Miasto Słowa, zapraszamy na spotkania z nominowanymi i laureatami Nagrody z lat ubiegłych. Tylko w maju, w dniu 28 maja, do Gdyni przyjadą wyróżnieni eseiści: prof. Ryszard Koziołek, Wojciech Nowicki, Marek Zaleski, prof. Jacek Leociak oraz poeci: Dariusz Sośnicki, Darek Foks, Joanna Mueller i Marta Podgórnik.

NOMINACJE DO NAGRODY LITERACKIEJ GDYNIA – 2016:

ESEJ:

Lec: Autobiografia słowa (Kośka Lidia)

Droga 816 (Książek Michał)

W lodach Prowansji: Bunin na wygnaniu (Lis Renata)

Kiwka (Markowski Michał Paweł)

Rzeczywistość poprzecierana (Paziński Piotr)

POEZJA:

Wiersze organiczne (Bartczak Kacper)

Jeden pokój (Bigoszewska Maria (Bigoszewska-Juruś Maria))

Lekki chłód (Janczak Hanna)

Nice (Klicka Barbara)

Powązki (Pióro Tadeusz (ur. 1960))

PROZA:

Uprawa roślin południowych metodą Miczurina (Murek Weronika)

Podkrzywdzie (Muszyński Andrzej)

Inna dusza (Orbitowski Łukasz)

Skoruń (Płaza Maciej)

Atlas: Doppelganger (Słowik Dominika)

PRZEKŁAD NA JĘZYK POLSKI:

Jacek Giszczak, Zwierzenia jeżozwierza (Mabanckou Alain), autor oryginału Alain Mabanckou, Wydawnictwo Karakter, Kraków

Jolanta Kozak, Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi (Wallace David Foster), autor oryginału David Foster Wallace, Wydawnictwo W.A.B., Warszawa

Robert Papieski, Lato w Baden (Cypkin Leonid), autor oryginału Leonid Cypkin, Zeszyty Literackie, Warszawa

Agnieszka Pokojska, Młode skóry (Barrett Colin), autor oryginału Colin Barrett, Wydawnictwo Igloo, Wrocław

Anna Wasilewska, Rękopis znaleziony w Saragossie (Potocki Jan), autor oryginału Jan Potocki, Wydawnictwo Literackie, Kraków

Użytkownik: agnesines 21.05.2016 19:25 napisał(a):
Odpowiedź na: Kapituła 11. edycji Nag... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Proszę o usunięcie podwójnie dodanej książki "Nice" i dopisanie Powązki (Pióro Tadeusz (ur. 1960)).
Dziękuję.