Dodany: 01.03.2016 09:54|Autor: @nat@

Luty 2016 w pigułce

Powoli wkręcam się w kolejny czytelniczy rok, a więc jest poprawa w stosunku do stycznia, gdzie mój umysł był zamroczony i bardzo (jak na niego) antyksiążkowy.

1. Głód: Faza druga (Grant Michael (ur. 1943))
Nieco gorsza od części pierwszej, jednak wciąż wciągająca i pochłaniająca czytelnika powieść. W Perdido Beach rozpoczyna się anarchia, głodujący mieszkańcy dają się ponosić najbardziej prymitywnym instynktom, aby przetrwać. Bohaterowie nie do końca są realistyczni, ale przecież to fantasy, przymykam więc oko na kilka niedociągnięć w ich psychologicznych profilach. Akcja ma odpowiednie tempo, historia coraz bardziej ciekawi, a przewracane z zawrotną wręcz szybkością strony tylko wzmagały mój własny głód wiedzy - do czego to doprowadzi? Ile osób przeżyje tę namiastkę apokalipsy i wreszcie, czy ETAP się zakończy? - 5,5

2. Chłopak z internetu (Malcolm Jahnna N. (właśc. Beechan Jahnna, Hillgartner Malcolm))
Przewidywalna, lekko ckliwa, ale i przyjemna powieść młodzieżowa, idealna do odstresowania się i psychicznego rozluźnienia. Bohaterowie zdawali mi się ciut zdziecinniali jak na swój wiek, jednak przyznam, że przeczytałam ją w 2 godziny, nie mogąc odłożyć. Ma w sobie jakiś dziwny urok, przenoszący czytelnika w inny, choć pozornie ten sam świat. - 4,5

3. Kłamstwa: Faza trzecia (Grant Michael (ur. 1943))
GONE wracają w pełnej krasie! Nowi bohaterowie, nowe problemy, mataczenia i główne pytanie: czy "wypad" naprawdę oznacza powrót do normalności? Niesamowite, szokujące zakończenie zwiastuje ogromne emocje w następnej części. Będąc po lekturze trzeciego już tomu powieści mogę z jeszcze większą pewnością polecić serię każdemu fanowi fantasy - ona nie wciąga, ona pochłania! - 6,0

4. Stokrotki w śniegu (Evans Richard Paul)
Cudowna, poruszająca, współczesna "Opowieść wigilijna" dla dorosłych. Ma swój klimat, czar, całą tę magię świąt Bożego Narodzenia. Czułam się, jakby naprawdę czytała drugiego Dickensa, z tym, że osadzonego w realiach XXI wieku. Niedająca się łatwo zapomnieć, przepełniona motywami przebaczenia, zmiany, wagi miłości oraz bliskich osób w życiu codziennym, niesie ze sobą jasny i przejrzysty morał. Nie jest to baśń, a jednak taka się wydaje w odbiorze, właśnie dzięki swojej prostocie, mądrości i klimatowi, jaki wnosi w serce czytelnika. - 5,5

5. Plaga: Faza czwarta (Grant Michael (ur. 1943))
Cóż mogę jeszcze dodać do swoich opinii o "Gone" poza tym, że akcja wciąż nie ustaje, a powieść nadal trzyma w napięciu? Przeczytawszy kolejną część, moje pragnienie poznania tej historii w postaci jeszcze większej ilości szczegółów i nowych wątków fabularnych, jakie z pewnością będą miały miejsce w pozostałych dwóch odsłonach cyklu, nie zmniejsza się, a wręcz przeciwnie - coraz bardziej wzrasta. - 5,5