Dodany: 25.01.2016 14:13|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Twórczość Josifa Brodskiego w Radiowej Dwójce

Dwójka.Polskie RadioZ okazji przypadającej 28 stycznia 20. rocznicy śmierci Josifa Brodskiego od 25 do 29 stycznia w cyklu „To się czyta” Program 2 przedstawi jego dwa obszerne eseje w przekładzie Anny Kołyszko, pochodzące ze wznowionego ostatnio przez Wydawnictwo ZNAK legendarnego tomu rosyjskiego noblisty Pochwała nudy (Brodski Josif). Ponadto 31 stycznia Dwójka zaprasza na specjalną audycję zatytułowaną „Cieniowi Josifa Brodskiego”.

Od poniedziałku do piątku o godz. 9.45 na antenie Dwójki Mariusz Benoit przeczyta eseje Josifa Brodskiego – „Łupy wojenne” (odc. 1-3) oraz „Stan zwany wygnaniem, czyli wyrwijmy kotwę z dna” (odc. 4-5).

Josif Brodski miał w Nowym Jorku opinię wielkiego aroganta, a w tej dziedzinie konkurencja była potężna. Czytelnik nowego wydania Pochwały nudy rozpozna bez trudu jego ironiczny, a nawet dość bezczelny ton. Brodski demonstracyjnie wszystko robi inaczej, (...) konsekwencja, z jaką unika przewidywalnego, jest jedynym, co daje się tu przewidzieć. (...) Przez wszystko przebija jednak tragiczna wizja życia. Ani ironia, ani dowcip, czy nawet bezczelność nie mogą ukryć cierpienia. Spieszył się, jego życie było ucieczką do przodu – choroba serca nieustająco odmierzała mu czas. (…) Walczył, byśmy my, jego czytelnicy, nie wygładzili go, nie zapeklowali. Dlatego stara się nas drażnić. Ale my się tak łatwo nie poddajemy – napisała w przedmowie „Pochwały nudy” Irena Grudzińska-Gross.

31 stycznia o godz. 21.30 w audycji „Cieniowi Josifa Brodskiego” o swoich spotkaniach z pisarzem, o fascynacji jego twórczością, a także o wędrówce do miejsc związanych z biografią Josifa Brodskiego opowiedzą: Julia Hartwig, prof. Irena Grudzińska-Gross, Jerzy Illg, Andrzej Mietkowski, Adam Zagajewski, Marek Zagańczyk, Ryszard Krynicki i Adam Szczuciński. Poeci przeczytają swoje wiersze dedykowane pamięci Josifa Brodskiego, będzie można również usłyszeć głos bohatera audycji czytającego swoje utwory, pochodzący z nagrań archiwalnych.

Źródło: Polskie Radio S.A, Agencja Promocji