Dodany: 21.11.2015 13:06|Autor: Książkowo

Książka: Podaj łapkę, misiu
Głuszko Krystian

I Ty możesz podać łapkę – nie ma czego się bać

Książeczka „Podaj łapkę, misiu” to już trzecia publikacja Krystiana Głuszki. Po „Spektrum” i „Szukaj mnie wśród szaleńców” autor postanowił zwrócić się w stronę najmłodszych czytelników.

Głównym bohaterem jest Kostuś, wyjątkowy miś. Kostuś bardzo lubi układać klocki i czytać książeczki. Najlepiej czuje się we własnym towarzystwie. Ze względu na to właśnie, mimo iż ma ogromne serduszko, jest nierozumiany i często odtrącany przez otoczenie.

Pewnego dnia poznaje Kubę – zajączka, który staje się jego przyjacielem. Mimo że czasem nie rozumie zachowania Kostka, jest przy nim zawsze. Miś natomiast dzielnie, w bardzo prostych i szczerych słowach stara się objaśniać przyjacielowi, czego nie lubi, co go drażni, czego się boi etc.

Książeczka ta dzięki swej prostocie ma niesamowitą wartość edukacyjną zarówno dla dzieci cierpiących na zespół Aspergera (bo to właśnie o jego objawach mamy szansę dowiedzieć się nieco na przykładzie Kostusia) i ich rodziców, jak i dla środowisk, w których one funkcjonują. Z całą pewnością okaże się również nieocenioną pomocą w pracy psychologów, pedagogów i terapeutów na co dzień stykających się z osobami zmagającymi się z tą chorobą.

Jest to opowieść o akceptacji, bo choć „Aspie” w nieco inny, rzec by można, bardziej wyostrzony – a przez to przeciętnemu człowiekowi mogący wydawać się nader zaskakującym – sposób odbierają otaczający ich świat, absolutnie nie są pod żadnym względem gorsi od pozostałej części społeczeństwa. Tak samo jak każdy z nas kochają, mają marzenia, które z powodzeniem realizują i mimo że na co dzień zmagają się z trudnościami, jakie niosą ze sobą zaburzenia, na które cierpią, mają ogromną wolę życia i walki, by było ono tak normalne, jak to tylko możliwe.

A namacalnym dowodem na to niech będzie dla Was postać autora, który sam zmaga się z zespołem Aspergera i każdego dnia walczy z ograniczeniami, by żyć pełnią życia na wielu polach. Krystian ma wspaniałą rodzinę – żonę i córeczkę; realizuje się pisząc książki i angażując się nieustannie w różnego rodzaju aktywności. Za pomocą swojego bloga Zaburzony Świat Krystiana pomaga bardzo wielu ludziom borykającym się z różnego rodzaju problemami i zakrętami losu. Dzieje się tak zapewne dlatego, iż pomimo własnych trudności potrafi słuchać, mało tego – wczuć się w sytuację drugiej osoby.

Książeczka „Podaj łapkę misiu” ukazała się nakładem Wydawnictwa Alegoria (2015 r.), a ilustracje do niej wykonała Beata Kulesza-Damaziak.

Ze swej strony pragnę raz jeszcze pogratulować autorowi otwartości i odwagi w niesieniu pomocy innym dzięki własnemu doświadczeniu. Krystianie – Twoja postawa jest niezbitym dowodem na to, iż „Moc w słabości się doskonali” (2 Kor 12, 9). Bardzo się cieszę, że mam przyjemność znać Cię osobiście :).

[Recenzję opublikowałam wcześniej również na moim blogu i lubimyczytac.pl]