Dodany: 18.07.2015 16:04|Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

Cytaty z Biblii

Recenzent: Grzegorz A. Nowak

Biblia nazywana jest najbardziej znaną książką na świecie. I chociaż rzeczywiście zna ją niemal każdy, to mało kto przeczytał od deski do deski. Obszerna, pełna archaicznych zwrotów, metafor i przypowieści – nie jest lekturą ani łatwą, ani przyjemną. Andrzej Urbańczyk podjął się trudnego zadania przybliżenia wszystkim tej inspirującej od wieków księgi, ale uczynił to w dosyć nietypowy sposób.

Urbańczyk znany jest przede wszystkim jako niestrudzony żeglarz, posiadacz rekordu Guinnessa oraz wszechstronny pisarz. Długie samotne podróże wielokrotnie stanowiły dla niego inspirację do publicystycznej, naukowej i literackiej twórczości. Właśnie w czasie dwóch rejsów dookoła świata Biblia była jego towarzyszką. Podczas długich dni, w kontemplacyjnym nastroju potęgowanym przez szum fal, porywisty wiatr i widok bezkresnego oceanu, miał możliwość dokładnego zapoznania się z treścią tej najpopularniejszej z ksiąg.

„Fascynująca Biblia. Niezwykłe, przerażające, niepojęte cytaty” to subiektywny wybór fragmentów Pisma Świętego. W przeciwieństwie do autorów wielu pozycji obecnych na rynku książki, Urbańczyk nie próbuje komentować zawartości Biblii, nie próbuje jej wyjaśniać, nie popada też w moralizatorstwo. Zamiast tego prezentuje uporządkowane w ramach 24 tematów różnorodne cytaty (czasem nawet kilkadziesiąt dotyczących danej kwestii) – od kilkuwersowych fragmentów aż po obszerne ustępy liczące po kilka stron. Interesuje go stosunek autorów Biblii do bogactwa, chorób i medycyny, kobiet i mężczyzn, ludzkiej seksualności, modlitw, ofiar, alkoholu, żeglugi...

Mimo że autor wyboru pragnie przybliżyć odbiorcy fascynującą różnorodność Biblii, nie ustrzegł się kilku uchybień – trudno powiedzieć, na ile zamierzonych – które utrudniają odbiór wybranych przez niego fragmentów. Po pierwsze, korzysta z protestanckiego przekładu Biblii w wydaniu Brytyjskiego i Zagranicznego Towarzystwa Biblijnego; wydanie to popularne było w latach 70., jednak dziś w Polsce o wiele bardziej powszechna jest Biblia Tysiąclecia – uwspółcześnione tłumaczenie. To łatwo może wprowadzić czytelnika w błąd. Po drugie, nie wspomina, że w swojej „Fascynującej Biblii” pomija zupełnie siedem z uznawanych przez katolików za kanoniczne ksiąg Starego Testamentu. Wśród cytatów nie znajdziemy też żadnego fragmentu Nowego Testamentu, trudno tu więc mówić o czytaniu Biblii w całości.

Autor pomija również tradycyjne oznaczenia rozdziałów i wersetów, więc nawet jeśli odbiorcę zainteresuje któryś fragment, odnalezienie go w pełnym tekście Biblii nie będzie należało do łatwych. Szczególnie że tytuły ksiąg wspomnianego protestanckiego wydania różnią się od powszechnie przyjętych.

Czytelnik, który sięgnie po „Fascynującą Biblię” nie znajdzie w niej nic poza subiektywnie wybranymi cytatami. I chociaż możliwość poznania niezwykłych fragmentów księgi, którą niewielu z nas udało się przestudiować dogłębnie wydaje się fascynująca, z powodu uchybień autora i jednocześnie wydawcy trudno traktować tę pozycję inaczej niż jako ciekawostkę. Znacznie lepszym pomysłem będzie sięgnięcie po którąś z innych książek z licznego dorobku Andrzeja Urbańczyka.

Autor: Andrzej Urbańczyk
Tytuł: Fascynująca Biblia. Niezwykłe, przerażające, niepojęte cytaty