Dodany: 08.07.2015 00:01|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Czytam polskie – akcja społeczna Fundacji PWN i Ravelo

czytam polskie18 czerwca ruszyła akcja społeczna „Czytam polskie”, której celem jest zebranie środków na zakup współczesnej polskiej literatury dla najmniejszych i najbardziej potrzebujących punktów bibliotecznych. Inicjatorami akcji są Fundacja PWN oraz księgarnia internetowa Ravelo, przy  współpracy z Radą Języka Polskiego przy Prezydium PAN. Akcję wspierają liczne polskie wydawnictwa oraz znani polscy pisarze.

Czytam polskie” to wyjątkowy projekt na mapie polskiego rynku książki. Celem Fundacji PWN i księgarni Ravelo.pl  jest promocja polskich autorów i ich twórczości, jak również przywrócenie wśród Polaków mody na czytanie. – mówi Dorota Bachman, prezes Ravelo – W Ravelo.pl  wierzymy, że współtworząc pierwszą edycję akcji  „Czytam polskie” jesteśmy w stanie przyczynić się do upowszechnienia polskiej literatury wśród Polaków w każdym wieku i w każdym zakątku kraju. W tym celu nasza księgarnia chce wspierać wybrane biblioteki – szczególnie te, które szczególnie potrzebują zasilenia swoich księgozbiorów.

Akcja ma na celu pomoc przede wszystkim małym miejscowościom, w których nie tylko brakuje bibliotek czy księgarń, ale przede wszystkim pieniędzy na wzbogacanie księgozbiorów o najlepsze pozycje polskich pisarzy. Biblioteki mogą wziąć udział w projekcie, wypełniając formularz zgłoszeniowy na stronie http://czytampolskie.pl/ oraz wykonując zadania konkursowe. Po zakończeniu pierwszej edycji biblioteki biorące udział programie otrzymają pakiety książek.

Polska literatura jest jedną z najlepszych na świecie, a książka jest jednym z najważniejszych nośników kultury. – ocenia Dominik Kaznowski, prezes Fundacji PWN – Chcemy aby dostęp do najlepszych tytułów i nowości literackich nie był uzależniony od zamożności, ale od ciekawości świata.

Rozpoczynająca się 18 czerwca pierwsza edycja akcji „Czytam polskie” potrwa do 31 grudnia 2015 roku. Celem jest promowanie zarówno czytelnictwa wśród wszystkich grup wiekowych, jak i twórczości rodzimych autorów.

Statystyki czytelnictwa w Polsce pokazują, że dużo jest jeszcze na tym polu do zrobienia. Dlatego bardzo się cieszę, że Ravelo.pl  i Fundacja PWN podjęty się misji krzewienia czytelnictwa w naszym kraju i promocji polskich autorów.  – komentuje Marek Dobrowolski z Wydawnictwa „Nasza Księgarnia”. –  Trzymamy kciuki za pierwszą edycję akcji społecznej „Czytam polskie"! – dodaje.

Użytkownik: Klosterkeller 24.06.2015 15:36 napisał(a):
Odpowiedź na: 18 czerwca ruszyła akc... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Wartościowy pomysł, podoba mi się.
Użytkownik: modem2{0} obchodzi dzisiaj swoje urodziny BiblioNETkowe! Kliknij aby dowiedzieć się które! 27.06.2015 16:39 napisał(a):
Odpowiedź na: 18 czerwca ruszyła akc... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Niestety, nieznajomość zadań konkursowych zniechęca.
Użytkownik: Panterka 28.06.2015 10:50 napisał(a):
Odpowiedź na: 18 czerwca ruszyła akc... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Większość to zwykłe czytadła. Niestety.
Po drugie - Chodakowska, Gessler to teraz literatura? Serio tak nisko kultura czytelnicza upadła?
Teoretycznie rozumiem, że takie pozycje są dobre jako pozycja w bibliotece, gdzie dział "poradniki" przeżywa oblężenie, ale żeby uznać je za "najlepsze pozycje polskich pisarzy"?
Nie.
Użytkownik: ciemna_masa 28.06.2015 14:31 napisał(a):
Odpowiedź na: 18 czerwca ruszyła akc... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
na pewno można znaleźć ciekawe i wartościowe książki polskich autorów. Jednak ja się nie zamykam i staram się czytać dużo, jestem otwarta na różne propozycje. Przyznam, że bardzo mi się podobała książka Pozdrowienia z Korei. Autorka, wychowywana w Stanach opisuje życie i historię Korei Północnej. Bardzo dobra książka, którą warto jest przeczytać.
Użytkownik: Panterka 04.07.2015 10:34 napisał(a):
Odpowiedź na: na pewno można znaleźć ci... | ciemna_masa
Nie sposób się nie zgodzić. Patrzyłam głównie na zdjęcia z rubryki "Autorzy" (jak mniemam zdjęcia ukazują top polskich pisarzy), stąd moja pretensja.
Polskich autorów, zwłaszcza w dziedzinie fantastyki, bardzo lubię. Mam również kilku ulubionych autorów spoza fantastyki. BiblioNETka dużo pomaga, polecając.
Użytkownik: beatrixCenci 04.07.2015 11:44 napisał(a):
Odpowiedź na: 18 czerwca ruszyła akc... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Bardzo oryginalny sposób układania alfabetycznej listy autorów - nie według nazwisk, a imion... Natomiast co to za promocja, skoro tylu tam pisarzy bestsellerowych?
Użytkownik: carmaniola 05.07.2015 11:33 napisał(a):
Odpowiedź na: 18 czerwca ruszyła akc... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Niech mnie ktoś oświeci, proszę... Dlaczego przy otwieraniu Biblionetki ta wiadomość wisi jako pierwsza skoro było parę nowszych i aktualniejszych. Rozumiem, że są ważne i ważniejsze, ale czy aby na pewno ta?!