Dodany: 11.05.2015 05:55|Autor: DariuszCichockiOpiekun BiblioNETki

Czytatnik: Refleksje przypadkowe

Agnieszka Osiecka, Jeremi Przybora Listy na wyczerpanym papierze

Listy na wyczerpanym papierze (Osiecka Agnieszka, Przybora Jeremi) Zdarza się tak, że dopiero śmierć artysty porusza ukryte pokłady wzruszeń i przeżyć. Tak się stało, kiedy odeszła Agnieszka Osiecka. Znałem ją z kilkuset piosenek, część z nich dostarczała mi głębokich przeżyć artystycznych, estetycznych i intelektualnych (znakomita interpretacje Ewy Błaszczyk). Innych chyba nie rozumiałem. Piosenkę dla Agnieszki Bułata Okudżawy śpiewaliśmy często przy ogniskach.
"Listy" znakomicie interpretowane przez Magdę Umer i Piotra Machalicę stały się dla mnie kolejną odsłonę dramatu artysty w konfrontacji z codziennością. Ona ironiczna, niespokojny duch, wrażliwa i dynamiczna. On - również, ale w sposób spokojny i wyważony, niemniej w jego listach kryje się wielki ładunek uczuciowy i literacki. Oboje chcą korzystać z życia i przeżyć artystycznych, ale jakże odrębnie. Ogień i woda. Te dwa żywioły nie mogły stać się zaczynem stabilnego uczucia. Widać to zwłaszcza w późniejszej fazie korespondencji. Ona przypłaciła to burzliwe uczucie nerwicą, on - stabilizacją z Alicją. Różnica wieku? Być może. Nie sprostał dynamicznej dziewczynie z Kępy.
A same listy? Znakomita epistolografia. To już przeszłość. Literackie perełki, miłe, a niekiedy niemiłe uszczypliwości, znakomite teksty piosenek - wszystkie je można znaleźć w tej jakże niepełnej i krótkiej korespondencji. Warto było poświęcić noc.

Użytkownik: Pok 11.05.2015 21:32 napisał(a):
Odpowiedź na: Listy na wyczerpanym papi... | DariuszCichockiOpiekun BiblioNETki
Ja osobiście znacznie wyżej sobie cenię inną korespondencję: ...mój diabeł stróż: Listy Andrzeja Czajkowskiego i Haliny Sander (Czajkowski Andrzej, Janowska Anita Halina (pseud. Sander Halina)) (bardzo polecam). "Listy na wyczerpanym papierze" wydały mi się zbyt błahe i niespójne (często nie ma żadnego wyjaśnienia, co się w międzyczasie działo).

A tak swoją drogą, to warto skopiować link ze strony z tytułem, aby powiązać czytatkę z książką. Bo bardzo ładnie to wszystko ująłeś i szkoda, żeby zniknęło w odmętach strony. A tak może chociaż ktoś raz na jakiś czas to przeczyta, nawet za rok czy dwa.
Użytkownik: DariuszCichockiOpiekun BiblioNETki 24.05.2015 18:56 napisał(a):
Odpowiedź na: Ja osobiście znacznie wyż... | Pok
Serdeczne dzięki za podpowiedź. Zbyt szybko czytałem instrukcję i tak wyszło. Teraz już wiem.
A co do listów, to oczywiście masz słuszność, powinny być opracowane krytycznie, wtedy zapewne wszelkie zależności i powiązania z osotami, o których autorzy wiedzieli, byłyby oczywiste. Jest i słaba strona takich opracować: gorzej się je czyta z powodu licznych przypisów. Taka "surowa" forma tworzy atmosferę niedopowiedzenia i pewnej tajemniczości. Co do banalności się nie wypowiadam, albowiem de gustibus non disputandum est.