Dodany: 04.05.2015 15:17|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

2 osoby polecają ten tekst.

Cały czas rośniemy - kwietniowe wyniki Biblionetki


Wyniki serwisuKwiecień był kolejnym dobrym miesiącem dla naszego serwisu. W ciągu minionych 30 dni na nasze strony trafiło ponad 250 tysięcy internautów – ponad 25% więcej niż w kwietniu 2014 roku.

Biblionetka.pl była odwiedzana 340 tysięcy razy, a czytelnicy obejrzeli w sumie prawie 3 250 000 stron. Średni czas wizyty wzrósł do blisko 14 minut, co każe sądzić, że wielu z Was znalazło coś interesującego dla siebie.

W kwietniu na stronach BiblioNETka.pl pojawiło się:
– 52 wiadomości ze świata książki,
– około 90 recenzji,
– blisko 850 not redakcyjnych i cytatów z książek,
– około 2300 komentarzy,
– do grona zarejestrowanych użytkowników dołączyło 550 osób,
– katalog książek powiększył się o prawie 1100 pozycji, a katalog autorów o około 500 nowych twórców.

Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 16
Użytkownik: mafiaOpiekun BiblioNETki 01.05.2015 17:24 napisał(a):
Odpowiedź na: Kwiecień był kolejnym d... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Kolejna dobra wiadomość.
Użytkownik: kasia0504 01.05.2015 18:10 napisał(a):
Odpowiedź na: Kwiecień był kolejnym d... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Super :)
Użytkownik: Anja2206 02.05.2015 10:58 napisał(a):
Odpowiedź na: Kwiecień był kolejnym d... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Gratulacje, może wypadałoby pomyśleć o wersji na urządzenia mobilne?
Użytkownik: nonperson 03.05.2015 13:42 napisał(a):
Odpowiedź na: Kwiecień był kolejnym d... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
To ze serwis dobrze dziala i przyciaga ludzi faktycznie cieszy. Natomiast smuci mnie chwalenie sie tym, normalnie jak bym ogladal jakies sondaze wyborcze - kto lepszy, kto wiecej, kto z przodu. Tego sie obawialem jak Biblionetka zmienila wlasciciela, coraz bardziej nastawiona na zysk. Czy teraz co miesiac bedziemy czytac sprawozdania statystyczne ????
Użytkownik: Agnieszka-M4 03.05.2015 16:35 napisał(a):
Odpowiedź na: To ze serwis dobrze dzial... | nonperson
Nie twierdzę, że to mi się podoba, ale niestety takie są teraz realia, że nawet, jeśli odniesie się mały sukces trzeba o nim krzyczeć jak najgłośniej. Nie oznacza to, że czepiam się BiblioNETki - gratuluję sukcesów i cieszę się nimi niemal jak własnymi.
Użytkownik: Pok 03.05.2015 17:36 napisał(a):
Odpowiedź na: To ze serwis dobrze dzial... | nonperson
Ja akurat lubię zawsze tego typu zestawienia statystyczne i nigdy mi one nie przeszkadzają.

Z chęcią zobaczyłbym jakiś wykres porównawczy, jak ilość nowych komentarzy, recenzji (itd.) zmieniały się w ostatnich miesiącach/latach. Czy ta poprawa rzeczywiście się dokonuje, czy to tylko takich chwyt marketingowy?
Użytkownik: Rbit 03.05.2015 21:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Ja akurat lubię zawsze te... | Pok
W Google Trends nie wygląda to tak dobrze. Wystarczy spojrzeć na tendencje i porównać:
https://www.google.pl/trends/explore#q=biblionetka​
https://www.google.pl/trends/explore#q=lubimy%20cz​ytac

Więcej statystyki oczywiście by się przydało, aby samemu wyciągać wnioski, a tak możemy tylko porównywać wiadomości, które zresztą nie są tak różowe jakby się wydawało (np. wzrost do poszczególnych miesięcy poprzedniego roku jest podobny 20-25%, a mógłby rosnąć bardziej):

Styczeń ( Najlepszy wynik od marca 2012 roku )
strony BiblioNETki trafiło 323 349 internautów (ponad 20 % więcej niż w styczniu 2014 roku). Nasi użytkownicy odwiedzili nas ponad 435 tysięcy razy i obejrzeli ponad 4 100 000 stron. Najlepszy wskaźnik jakości treści - średni czas trwania sesji cały czas pozostaje na bardzo wysokim poziomie: 14 minut i 4 sekund

Marzec ( Wyniki BiblioNETki w marcu 2015 )
310 tysięcy internautów, czyli ponad 26 % więcej niż w marcu 2014 roku. Nasi użytkownicy odwiedzili nas ponad 420 tysięcy razy, oglądając ponad 3 750 000 stron. Średni czas wizyty to przeszło 13,5 minuty - wynik kilkukrotnie przewyższający typowy wskaźnik dla witryn internetowych.

Kwiecień:
250 tysięcy internautów - ponad 25 % więcej niż w kwietniu 2014 roku. Biblionetka.pl była odwiedzana 340 tysięcy razy, a czytelnicy obejrzeli w sumie prawie 3 250 000 stron. Średni czas wizyty wzrósł do blisko 14 minut
Użytkownik: Pok 03.05.2015 22:56 napisał(a):
Odpowiedź na: W Google Trends nie wyglą... | Rbit
Dzięki. Właśnie o takie porównanie mi chodziło :)
Wzrost o 25% rok do roku jest całkiem dobrym wynikiem, choć chciałoby się oczywiście żeby strona rozwijała się szybciej. Dziwi mnie natomiast, że w zestawieniach miesiąc do miesiąca są aż takie różnice w ilości odwiedzin.
Użytkownik: Rbit 03.05.2015 23:00 napisał(a):
Odpowiedź na: Dzięki. Właśnie o takie p... | Pok
No właśnie, chciałoby się sprawdzić, czy w długie zimowe wieczory co roku jest więcej odwiedzin, czy to tylko przypadek :)
Użytkownik: WiadomościOpiekun BiblioNETki 04.05.2015 08:49 napisał(a):
Odpowiedź na: No właśnie, chciałoby się... | Rbit
Chwalimy się bo jest czym. 25 % wzrostu rok do roku to w polskim internecie ewenement (mało kto przekracza 5 %), a wśród serwisów o książkach rzadko zdarzają się jakiekolwiek wzrosty (i chociaż to nasza konkurencja, to akurat nas smuci, bo źle świadczy o kondycji całego rynku).

W naszych zestawieniach wykorzystujemy dane z Google Analytics. Są one dość wiarygodne bo opierają się o realne dane (na każdej stronie zawieszony jest kod zliczający ruch), a nie informacje zebrane na podstawie wyników badań użytkowników. Poza tym są niezależne od właściciela strony i nie można nimi manipulować.

Odnośnie przykładu z "Google Trends". Trendsy to nie najlepsze narzędzie do sprawdzania dynamiki rozwoju witryny, bowiem odnosi się tylko do wpisanego w wyszukiwarkę słowa, a hasło "biblionetka" generuje stosunkowo niewielki ruch na naszych stronach (na przykład ja go nie wpisuję nigdy, bo BiblioNETkę mam w zakładce "ulubione" i nie szukam jej przez Google'a). Chcąc zobaczyć tempo rozwoju witryn można posiłkować się alexa.com. To niedoskonałe narzędzie, ale tam jasno widać, że w odróżnieniu od lubimyczytac.pl nasz serwis idzie w górę (co nie zmienia faktu, że nasz konkurent wciąż jest wyżej od nas).

Pora na przyczyny spadków w kolejnych miesiącach. Prawda jest taka, że styczeń jest najlepszym miesiącem dla wielu serwisów (w tym dla Biblionetki). Potem oglądalność spada, by w wakacje osiągnąć minimum (mniej więcej 60 % ruchu styczniowego) i ponownie rośnie aż do grudnia. Dlatego w naszych zestawieniach porównujemy rok do roku - bo to mówi najwięcej o rzeczywistej dynamice rozwoju serwisu.

Na zakończenie jedno zdanie do przeciwników zestawień statystycznych. Naprawdę nie zamieszczamy ich tu dla reklamodawców (niestety pozyskanie kasy na działalność nie jest tak proste). Po prostu są wśród Was użytkownicy, którzy cieszą się z faktu, że "ich serwis" pnie się do góry. Nie widzimy powodu, dla którego raz w miesiącu nie mielibyśmy podzielić się z nimi dobrymi nowinami.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 04.05.2015 08:37 napisał(a):
Odpowiedź na: W Google Trends nie wyglą... | Rbit
Mnie jeszcze by interesowało parę definicji, bo czy "250tys. internautów" oznacza 250tys. różnych IP, czy 250tys. odświeżeń strony (tu oceniam, że generuję co najmniej 20tys. odwiedzin miesięcznie dzięki memu małemu programikowi zbierającemu pewne statystyki ;) ) czy jeszcze coś innego? Aha, no i mam nadzieję, że googleboty są wyłączone ze statystyk? A ten czas wizyty - czy to jest jakoś mierzona aktywna obecność na stronie, czy czas zalogowania? Ja np. mam zawsze otwartą stronę BNetki, nawet jeśli przez kilka dni do komputera siada tylko żona/dzieci. Dobrze, jakby były też statystyki powtarzalności wizyt, czyli jak wiele IP powtarza się m2m albo w ciągu kilku kolejnych miesięcy? No, ale to oczywiście pytania do pt. Admiństwa ;) Sądzę jednak, że wprowadzenie zapowiedzi na pewno polepszyło pozycjonowanie BNetki...
Użytkownik: WiadomościOpiekun BiblioNETki 04.05.2015 09:00 napisał(a):
Odpowiedź na: Mnie jeszcze by interesow... | LouriOpiekun BiblioNETki
Metodologia - Google Analytics. Użytkownicy - teoretycznie to różne IP, w praktyce jest nieco inaczej, ale odchylenie jest niewielkie (ok. 1-2 %). Odświeżenia strony trafią do odsłon (nawet nie do wizyt, bo jeżeli przerwa w wizycie jest krótka - a w twoim wypadku wychodzi, że programik wchodzi na stronę co około 2 minuty przez cały miesiąc bez żadnych przerw - analytics nie policzy ich jako dwóch oddzielnych wizyt).
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 04.05.2015 09:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Metodologia - Google Anal... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
O, dziękuję, no to już jaśniej, bez definicji mamy tylko "kłamstwa, wielkie kłamstwa i statystyki" ;)

Co do programiku to działa trochę inaczej - chodzi co tydzień przez ok 3-4h w nocy i w tym czasie wyciąga staty z ok. 4tys. różnych podstron BNetki :) No i dochodzi moja normalna (hiper)aktywność ;D
Użytkownik: WiadomościOpiekun BiblioNETki 04.05.2015 09:20 napisał(a):
Odpowiedź na: O, dziękuję, no to już ja... | LouriOpiekun BiblioNETki
Jeżeli będą Cię interesowały jakieś dane z analyticsa - daj znać, jeżeli dostanę zgodę szefostwa, będę Ci je podsyłał.
Użytkownik: parilicium 05.05.2015 11:53 napisał(a):
Odpowiedź na: Metodologia - Google Anal... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Wyniki i tak są przybliżone, bowiem nie ujmują tych (na przykład mnie), którzy narzędzia typu Google Analytics blokują.
Użytkownik: ketyow 04.05.2015 09:38 napisał(a):
Odpowiedź na: W Google Trends nie wyglą... | Rbit
GoogleTrends nie jest do końca miarodajne. Sam bardzo rzadko wyszukuję po haśle "biblionetka", bo mam ją cały czas w zakładkach. Z kolei generuję sporo odsłon dla LC kiedy szukam krótkich opinii o jakiejś nowości, sam wyszukując ich w google z tytułem książki.

Dopóki Biblionetka nie będzie miała zrobionego pozycjonowania, internetu nie zawojujemy, choć cieszy, że mamy te wzrosty w stosunku do ubiegłych lat. Wg mnie prowadzenie konta jest znacznie wygodniejsze tutaj, ale ogromne znaczenie na bycie użytkownikiem tu czy tam ma fakt, co jest wyświetlane przez google, przy wyszukiwaniu tytułu książki. Sporo użytkowników LC nie wie o naszym istnieniu, bo nas google rzadko wyrzuca wysoko w wynikach wyszykiwania. Wszystko się rozbija o algorytmy, a nasz serwis jest dość stary. Mariaż z PWN miał to chyba uleczyć, ale coś efektów nie widać.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: