Dodany: 31.03.2015 21:46|Autor: @nat@

Marzec 2015 w pigułce

Nauka, życie towarzyskie i zdecydowany brak wolnego czasu spędzanego w samotności skutkują ogromnym zadziwieniem, jak udało mi się kolejny miesiąc pociągnąć wyzwanie z zadowalającą mnie liczbą książek.

1. Klinika śmierci (Coben Harlan)
Przyznam szczerze, że przeczytawszy dopisek "thriller medyczny" obawiałam się, jak Coben, słynący z dość klasycznych kryminałów poradzi sobie z (jakby nie było) osobnym podgatunkiem. A dał radę i to z niezłym wynikiem!
Jak to przy Harlanie - im więcej stron przeczytałam, tym bardziej miałam ochotę na jeszcze, więc 500-stronicową powieść połknęłam w 3 dni. Świetna intryga, jedna wielka niewiadoma (lub wiadoma, ale błędna) i Cobenowski styl prowadzenia akcji powinny być wystarczającym powodem do sięgnięcia po nią :-)
Ogromnie polecam, bo tego nie da się odpowiednio skomentować, to trzeba przeczytać. - 6,0

2. Podwójne zauroczenie (Minte-König Bianka)
Rozumiem, że to literatura dziecięca, ale według mnie to czysta propaganda głupoty. Promowanie zachowywania się jak rozwydrzona, egoistyczna panienka nie powinno być domeną książek dla wkraczających w odpowiedzialne życie. - 2,5

3. Efekty uboczne (Palmer Michael)
Po Palmerze spodziewałam się czegoś więcej. Niemniej całkiem dobrze przemyślany, ciekawy thriller medyczny, problem w tym, że... nie aż tak wciągający jak oczekiwałam. - 4,5

4. Czerwień rubinu (Gier Kerstin)
Powieść mająca być niezobowiązującym oderwaniem się od nauki, zamiast w 7 dni, została przeczytana w 4. Zaczyna się jak każda inna młodzieżówka z elementami magicznymi - w tym wypadku podróżami w czasie. Rozkręca się jednak nad wyraz szybko i w takim też tempie wciąga - i to jak! Niebanalna fabuła czegoś, co wciąż jest jeszcze nie tak często w literaturze, czyli owych podróży, dorzućmy do tego standardowy profil psychologiczny głównej bohaterki (tu akurat bardzo schematycznie) i zmieniające się klimaty epoki, a otrzymamy naprawdę ciekawą i zajmującą lekturę. - 5,5

5. Żniwo (Gerritsen Tess)
Wstrząsające, nieludzkie i odrażające jednocześnie jest, ile ludzie zła potrafią sobie nawzajem wyrządzić. Pomimo świadomości czarnego rynku i nielegalnego handlu organami, nie myślimy o tym, bo będąc bezsilnymi - po cóż się dołować? Kolejna z rzędu powieść Gerritsen zmusza do rozmyślania nad tym. Z jej kart bije brutalna rzeczywistość tego procederu, wykorzystywanie pełnych nadziei dzieci, za którymi nikt nie zatęskni, młodych, zdrowych i niewinnych ludzi, zabijanych po to, by bogatsi od nich mogli żyć. Mimo, iż podział na klasy społeczne nie jest już tak wyraźny jak niegdyś, pieniądze nadal są przepustką do wszystkiego, nawet panowania nad życiem innych. Dobry thriller, ale wstrząsający. - 6,0

6. Wspaniały pan Lis (Dahl Roald)
Krótka, przyjemna bajeczka, klasyka literatury brytyjskiej, więc wstyd było nie znać ;) Przyznam, że uśmiałam się na niej nieziemsko. Polecam zdecydowanie nie tylko do poczytania dzieciom, ale też dla samego siebie :)

7. Jedenaście minut (Coelho Paulo)
Nie rozumiem fenomenu ani pana Coelho, ani tym bardziej tej książki. Powieść mocno przeciętna, wbrew zapowiedziom wcale nie obfituje w niesamowite, psychologiczno-seksualno-życiowe odkrycia. "Złote myśli", których kilka, owszem, pojawiło się, to nic więcej aniżeli dotyczące codziennego życia prawdy oczywiste, które zna każdy, kto o tym życiu myśli (choćby czasem). Paulo Coelho myśli widać często, więc potrafi ubrać to w słowa lepsze niż przeciętny, zagoniony między codziennymi sprawami obywatel. Wyłacznie na tym polega fenomen pisarza. Udostępniając ogólne myśli, dotyczące każdej, bądź prawie każdej osoby, zdobywa sławę jako ten inteligentny, odkrywający prawdy moralne, życiowe. Kwestia taka, że nie odkrywa nic, a jedynie nazywa. Pisze lekko, ale Ameryki przede mną nie odkrywa. - 3,0