Dodany: 25.03.2015 20:05|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

4. Festiwal Miłosza


 

Już 14. maja w Krakowie rozpocznie się 4. Festiwal Miłosza. Tegoroczna edycja tego wielkiego święta poezji nosi tytuł Księga Olśnień. To spolszczenie angielskiego tytułu słynnej antologii wydanej przez Czesława Miłosza w Stanach Zjednoczonych w 1996 r.: A Book of Luminous Things. W tym roku poetyckie olśnienia zapewni wyjątkowe grono dwudziestu poetów z Polski i z zagranicy oraz bogaty i różnorodny program debat, paneli, koncertów i wystaw. Festiwal, obok pasma głównego, uzupełnią dwie dodatkowe linie wydarzeń: program literacki dla dzieci Miłoszek oraz związane z kulturą japońską pasmo Haiku. Festiwal potrwa do 17. maja.


 

Pierwsi, oficjalnie potwierdzeni goście Festiwalu to:

- Robert Hass, laureatem licznych nagród literackich i współtłumacz amerykańskiego wydania antologii Czesława Miłosza Wypisy z ksiąg użytecznych

- Ruth Padel, pra-pra-prawnuczką Karola Darwina, brytyjska poetka, dziennikarka zaangażowaną w obronę praw zwierząt i profesor literatury na Oxford University;

- Julią Fiedorczuk – poetka, prozaiczka, tłumaczka i krytyczka literacka

- Wojciech Bonowicz, poeta i dziennikarz, laureatem Nagrody Literackiej Gdynia 2007.


 

Festiwal Miłosza to strategiczne wydarzenie naszego miasta, wskazujące na istotne znaczenie poezji w pejzażu kultury Krakowa. Jednocześnie to najważniejszy w Polsce międzynarodowy salon poezji, wyrastający jeszcze z tradycji spotkań Poetów Wschodu i Zachodu – organizowanych przed laty pod patronatem obojga Noblistów: Wisławy Szymborskiej i Czesława Miłosza. - mówi Dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego Izabela Helbin.

 

Tegoroczna, 4. edycja Festiwalu inspirowana jest osobistą antologią poezji światowej Miłosza – mówi Prezes Fundacji Miasto Literatury Olga Brzezińska, współorganizatorka Festiwalu. Prezentując twórczość zaproszonych gości, w pewien sposób dodajemy do tej antologii nowe dzieła. Stawiamy ważne pytanie o miejsce poezji we współczesnym świecie i, jak pisał Miłosz, przypominamy, że poezja może dziś być czytelnikowi bardzo pomocna w zrozumieniu rzeczywistości, w całej jej złożoności i bogactwie.

 

Zaproszeni goście reprezentują rozmaite kręgi kulturowe i językowe, estetyki, światopoglądy. Co istotne, wizycie gości z zagranicy towarzyszyć będą nowe tłumaczenia i wydania zbiorów poezji przygotowywane przez czołowych polskich wydawców poezji. W ten sposób Festiwal przygotowuje publiczność do właściwego odbioru i odkrywania propozycji gości z zagranicy, a jednocześnie istotnie wpływa na powstawanie publikacji, których wydanie poza kontekstem Festiwalu byłoby z pewnością trudne.

 

Festiwal Miłosza dąży do integracji środowiska literackiego i stawia na współpracę z ważnymi partnerami w świecie literatury. W tym roku nawiązano współpracę m. in. z Fundacją Wisławy Szymborskiej i Fundacją im. Zbigniewa Herberta.

 

Już wkrótce kolejne odsłony programu i nazwiska kolejnych gości.

Szczegółowe informacje: http://miloszfestival.pl/4-festiwal-milosza/

Źródło: http://miloszfestival.pl/4-festiwal-milosza/


 


 

Oprac. KJB

Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: