Dodany: 11.03.2015 17:00|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Nowy wymiar książki – „Starość aksolotla” Jacka Dukaja

Wczoraj miała premierę wyjątkowo nowatorska książka.

Starość aksolotla ukazała się wyłącznie jako ebook na smartfony, tablety, czytniki i komputery. Przepiękna oprawa wizualna i filmowa umożliwia czytelnikom pełne zanurzenie się w świat powieści, a rewolucyjna opcja druku modeli postaci w 3D otwiera książkę na zupełnie nowy wymiar, zamazując granicę między tekstem (fikcją) i materią (realem).

Starość aksolotla Jacka Dukaja jest pierwszą w Polsce książką cyfrową, która angażuje czytelnika na tak wielu poziomach: tekst – hipertekst – art – real. Tę powieść nie tylko się czyta, lecz także ogląda i przeżywa.

Tekst nowej powieści Dukaja to wstrząsająca i fascynująca postapokaliptyczna wizja zagłady człowieka oraz podróży w nieznane, ku nowej cywilizacji i nowemu człowieczeństwu. Hipertekst oferuje natomiast unikatowe doświadczenie zanurzenia się w literacką kreację. Podążając za linkami, czytelnik odkrywa m.in. historyczne i polityczne tło powieści, idee stojące za technologią i ukryte powiązania między postaciami.

Nowy wymiar doświadczenia czytelniczego powstał dzięki współpracy Allegro, które po raz pierwszy występuje w roli wydawcy oraz Fish Ladder, natomiast całą wyjątkową oprawę wizualną projektu przygotowało studio Platige Image. W sieci dostępny jest film tej wytwórni w reż. Macieja Jackiewicza (pod adresem: https://vimeo.com/119228459) wprowadzający w nastrój książki. Utwór opatrzony jest dodatkowo serią ilustracji autorstwa Marcina Panasiuka. Ponadto czytelnik może zapoznać się z szeroką paletą exlibrisów oraz logotypów gildii i aliansów występujących w powieści.

Modele powieściowych robotów zostały zaprojektowane przez Alexa Jaegera – amerykańskiego art directora odpowiedzialnego za projekty postaci do takich filmów, jak „Transformers” czy „Avengers”.

Dokładnie w ebooku znajduje się:
8 ilustracji
23 logotypy gildii i aliansów
17 unikatowych exlibrisów
180 hipertekstowych odnośników
projekty robotów wykonane przez Alexa Jaegera

Projekt realizowany jest przy wsparciu Wydawnictwa Literackiego, które od 13 lat publikuje książki Dukaja, a także blogerów, przedsiębiorców oraz aktywistów zaangażowanych w rozwój rynku ebooków.

Szczegóły na stronie: jacekdukaj.allegro.pl

Źródło: www.wydawnictwoliterackie.pl, przykładowe ilustracje: allegro.pl.

Oprac. KJB

Użytkownik: zahara 11.03.2015 20:44 napisał(a):
Odpowiedź na: Wczoraj miała premi... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
I jeszcze jest filmik-zwiastun, który klimatem i muzyką wgniótł mnie po prostu w fotel

Jakby komuś utwór zalazł za skórę, tak jak mi, to skrócę ścieżkę dostępu: Tom Rosenthal & Alex Brenchley - Keep Me Warm :)
Użytkownik: Pawel94 11.03.2015 21:32 napisał(a):
Odpowiedź na: I jeszcze jest filmik-zwi... | zahara
Nawet fajne :D
Użytkownik: Pok 11.03.2015 21:10 napisał(a):
Odpowiedź na: Wczoraj miała premi... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Chyba w szybkim czasie napłynie sporo ocen. Premiera wczoraj, a już są trzy :)
Użytkownik: inheracil 11.03.2015 23:04 napisał(a):
Odpowiedź na: Chyba w szybkim czasie na... | Pok
Tylko trzy, jak na Dukaja czyta się to błyskawicznie, ale tak już jest jak się pisarz inspiruje Michaelem Bayem ;)